RSC 2016 Whitsun

RSC

Results are final as of 21:12 on June 17, 2016

Catamaran Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 4.0 4.0 2.0 1.0 1.0
2nd Catamaran Dart 18 7311 Dan Teubert Amy Teubert 814 13.0 13.0 8.0 DNC 2.0 3.0 dnf
3rd Catamaran Dart 18 7761 Alex Metcalf Fay Freeman 814 17.0 17.0 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC
4th Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 19.0 19.0 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC
5th Catamaran Dart 18 1158 Sara Dowler   814 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
5th Catamaran Spitfire 136 Theo Williams Ryan Gill 712 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
5th Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 2.0 2.0   1.0 1.0
2nd Fast Asymmetric Internatiional 14 1500 Liam Stacpole Tom Stacpole 780 4.0 4.0   2.0 2.0
3rd Fast Asymmetric Internatiional 14 1547 jamie wayne 780 19.0 19.0   16.0 DNC 3.0
4th Fast Asymmetric B14 750 gary   872 19.0 19.0   3.0 16.0 DNC
5th Fast Asymmetric Cherub 2699 Paddy Royal Mark Langdon 908 21.0 21.0   5.0 DNF 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric Musto skiff 176 Wayne barnicoat   847 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Jack Warren 817 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric RS700 811 Christopher Chambers   850 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric RS800 1094 Mike Woodford Sarah 817 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric RS700 743 Alex Childs   850 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric Internatiional 14 1554 peter crockford Jack Esbey Hartman 780 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric RS700 810 Huw reynolds   850 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric B14 789 Henry Metcalfe Chris Webber 872 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric International Moth 4100 Chris white   570 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC
6th Fast Asymmetric B14 722 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 32.0 32.0   16.0 DNC 16.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Fast Handicap Contender 536 John Bailey   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 2410 Sheridan Brown   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 700 Len Trenoweth   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Blaze 598 Dave Shere   1021 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 0.0 0.0      

Firefly Fleet Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1163 2.0 2.0   1.0 1.0
2nd Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland   1163 18.0 18.0   9.0 DNC 9.0 DNC
2nd Firefly Fleet Firefly 8 Guy English TBD 1163 18.0 18.0   9.0 DNC 9.0 DNC
2nd Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall   1163 18.0 18.0   9.0 DNC 9.0 DNC
2nd Firefly Fleet Firefly 3874 Ben Lumby Liz Evans 1163 18.0 18.0   9.0 DNC 9.0 DNC
2nd Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa 1163 18.0 18.0   9.0 DNC 9.0 DNC
2nd Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1163 18.0 18.0   9.0 DNC 9.0 DNC
2nd Firefly Fleet Firefly 2777 Dave Ryeng Liz Westhead 1163 18.0 18.0   9.0 DNC 9.0 DNC

Laser Fleet Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Laser Fleet Laser Radial 199864 Sydney Turner   1136 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0
2nd Laser Fleet Laser standard 178456 buzz   1095 25.0 25.0 21.0 DNC 2.0 2.0
3rd Laser Fleet Laser standard 168936 Geoff Taylor   1095 46.0 46.0 21.0 DNC 4.0 DNF 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1136 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 141811 John Calvert   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 125550 Kyle Brown   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 165629 Richard Taylor   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 75142 Ben Dunnett   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 201511 Richard Argall   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 210150 Paul Scullion   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 171988 Jonathan Brown   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 192585 Simon Hindley   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser Radial 195131 Buzz Banks   1136 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser 4.7 207377 Chloe Collenette   1195 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 157557 Guy Morse   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 91083 Reuben Thompson   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser Radial 210149 Charlie Else   1136 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser Radial 192836 Alison Endean   1136 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 198913 Linda World   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 206225 Keith Wilkins   1095 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC

Medium Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Medium Handicap Devoti D-Zero 114 Demonstrator   1033 0.0 0.0      
1st Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Christine Moore 1131 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 362 Angela Pook   1145 0.0 0.0      

Pirates Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Pirates Mirror 70492 George Lenney Martin Egan 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Optimist 5812 Rufus Martin   1665 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383 0.0 0.0      

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1101 4.0 4.0 1.0 1.0 2.0
2nd Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 943 11.0 11.0 8.0 DNC 2.0 1.0
3rd Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 943 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Slow Asymmetric Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1101 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS Vareo 179 Stephen Pendray   1071 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS200 386 Esme Sheperd James Wilkinson 1047 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS Vareo 163 Len Trenoweth   1071 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC

Slow Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Slow Handicap Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Pico 8 Barrie Phypers Max Phypers 1330 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Optimist 5812 RufusMartin   1665 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1383 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383 0.0 0.0      
1st Slow Handicap Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383 0.0 0.0      

Race 1 - Catamaran Fleet at 11:32

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:46
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Catamaran Dart 18 7761 Alex Metcalf Fay Freeman 814 1.0 1
2 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 2.0 2
3 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 3.0 3

Race 2 - Catamaran Fleet at 14:06

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:16
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 1.0 1
2 Catamaran Dart 18 7311 Dan Teubert Amy Teubert 814 2.0 2

Race 3 - Catamaran Fleet at 14:06

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:36
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 1.0 1
2 Catamaran Dart 18 7311 Dan Teubert Amy Teubert 814 3.0 dnf

Race 1 - Fast Asymmetric Fleet at 11:32

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:42
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 2 - Fast Asymmetric Fleet at 14:06

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 1.0 0:56:11 1:04:26
2 Fast Asymmetric Internatiional 14 1500 Liam Stacpole Tom Stacpole 780 2.0 0:59:54 1:16:48
3 Fast Asymmetric B14 750 gary   872 3.0 1:08:48 1:18:54
4 Fast Asymmetric Cherub 2699 Paddy Royal Mark Langdon 908 5.0 DNF  

Race 3 - Fast Asymmetric Fleet at 14:06

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:32
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 1.0 0:22:24 0:25:41
2 Fast Asymmetric Internatiional 14 1500 Liam Stacpole Tom Stacpole 780 2.0 0:24:57 0:31:59
3 Fast Asymmetric Internatiional 14 1547 jamie wayne 780 3.0 0:30:09 0:38:39

Race 1 - Fast Handicap Fleet at 11:32

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:38
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 2 - Fast Handicap Fleet at 14:06

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 3 - Fast Handicap Fleet at 14:06

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:28
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 1 - Firefly Fleet Fleet at 11:32

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11:44
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 2 - Firefly Fleet Fleet at 14:06

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1163 1.0 1

Race 3 - Firefly Fleet Fleet at 14:06

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:34
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1163 1.0 1

Race 1 - Laser Fleet Fleet at 11:32

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:40
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Laser Fleet Laser Radial 199864 Sydney Turner   1136 1.0 2

Race 2 - Laser Fleet Fleet at 14:06

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Radial 199864 Sydney Turner   1136 1.0 0:53:32 0:47:07
2 Laser Fleet Laser standard 178456 buzz   1095 2.0 0:53:02 0:48:26
3 Laser Fleet Laser standard 168936 Geoff Taylor   1095 4.0 DNF  

Race 3 - Laser Fleet Fleet at 14:06

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Radial 199864 Sydney Turner   1136 1.0 0:24:20 0:21:25
2 Laser Fleet Laser standard 178456 buzz   1095 2.0 0:25:35 0:23:22

Race 1 - Medium Handicap Fleet at 11:32

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:40
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 2 - Medium Handicap Fleet at 14:06

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 3 - Medium Handicap Fleet at 14:06

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 1 - Pirates Fleet at 11:32

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 11:48
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 2 - Pirates Fleet at 14:06

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 14:18
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 3 - Pirates Fleet at 14:06

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 15:38
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 1 - Slow Asymmetric Fleet at 11:32

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:42
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1101 1.0 1

Race 2 - Slow Asymmetric Fleet at 14:06

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1101 1.0 1:06:23 1:00:18
2 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 943 2.0 0:56:57 1:00:24

Race 3 - Slow Asymmetric Fleet at 14:06

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:32
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 943 1.0 0:35:41 0:37:50
2 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1101 2.0 0:46:03 0:41:50

Race 1 - Slow Handicap Fleet at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:36
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 2 - Slow Handicap Fleet at 14:06

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place

Race 3 - Slow Handicap Fleet at 14:06

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:26
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com