Gul Falmouth Dinghy Week

RSC

Results are final as of 18:10 on August 16, 2016

Catamaran Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett R4
1st Catamaran Spitfire Catamaran   136 Restronguet SC Theo Williams Ryan Gill 712 2.0 2.0 2.0 DNF

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett R2 R3 R4
1st Fast Asymmetric Osprey   1356 Wimbleball sc Ben Hawkes Simon Hawkes 941 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0
2nd Fast Asymmetric RS800   1015 Restronguet Fenella Williams Simon Payne 817 9.0 9.0 2.0 4.0 3.0
3rd Fast Asymmetric fireball   15132 small heath y.c. keith mcdonald andy brittain 964 10.0 10.0 6.0 DNF 2.0 2.0
4th Fast Asymmetric 29er   1906 St Mawes SC Freddie Barnes William Barnes 919 12.0 12.0 3.0 3.0 6.0 DNF
5th Fast Asymmetric 29er   1026 Herne Bay Sailing Club Michael Dyer Sam Dyer 919 13.0 13.0 4.0 5.0 4.0
6th Fast Asymmetric B14   789 Restronguet SC Henry Metcalfe Jasmine Husband 872 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
6th Fast Asymmetric tasar   2576 Porthpean SC Lionel Rigby ken fobbester 1023 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
6th Fast Asymmetric 29er   1212 St Mawes SC Mark Wilkinson Ollie Croft/Charlie Ellse 919 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC

Medium Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett R2 R3 R4
1st Medium Handicap Laser Radial   210149 Restronguet SC Charlie Ellse   1136 4.0 4.0 1.0 1.0 2.0
2nd Medium Handicap Laser standard   136004 St Mawes SC Rob Geddes-Brown Rob Geddes-Brown 1095 7.0 7.0 4.0 2.0 1.0
3rd Medium Handicap Laser Radial   141811 Restronguet SC John Calvert   1136 13.0 13.0 3.0 7.0 3.0
4th Medium Handicap Solo   5291 St Mawes SC Nicholas Marden   1140 14.0 14.0 2.0 3.0 9.0 DNF
5th Medium Handicap Europe   698 Restronguet SC Angela Pook   1145 16.0 16.0 5.0 6.0 5.0
6th Medium Handicap Laser Radial   165508 Restronguet SC Oliver Scott Holmes Oliver holmes 1136 17.0 17.0 8.0 5.0 4.0
7th Medium Handicap Laser Radial   183556 St Mawes SC Lawrence Calverley Lawrence Calverley 1136 17.0 17.0 6.0 4.0 7.0
8th Medium Handicap Laser Radial   191701 Restronguet SC Graham Dyer   1136 21.0 21.0 7.0 8.0 6.0
9th Medium Handicap Solo   5539 St Mawes SC David Liddington   1140 39.0 39.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
9th Medium Handicap Laser Radial   192836 Restronguet SC Alison Endean   1136 39.0 39.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
9th Medium Handicap Laser 4.7   180277 St Mawes Sailing Club Katie Wood   1195 39.0 39.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
9th Medium Handicap K1   97 St Mawes SC mike evans   1065 39.0 39.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC

Slow Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett R2 R3 R4
1st Slow Handicap Laser Pico (single handed)   11 Littleton Sailing Club Edgar Povey   1330 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Handicap Topper   44153 Littleton Sailing Club Humphrey Povey   1341 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC
2nd Slow Handicap Topper   6973 Littleton Sailing Club Sennen Addinnall Max Bennett 1341 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC
2nd Slow Handicap Mirror   68440 Restronguet SC Nigel Sumpter Rosie 1383 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett R2 R3 R4
1st Slow Asymmetric RS200   1406 CVLSC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Asymmetric RS 100 (8.4)   393 St Mawes SC Jim Wood   1004 13.0 13.0 3.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS200   1060 Thornbury SC Martin Elms Emily Elms 1047 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS400   437 Restronguet SC David Smith Mark whalley 943 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC

R2 - Catamaran Fleet at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Place

R3 - Catamaran Fleet at 15:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Place

R4 - Catamaran Fleet at 15:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15::52
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Place
1 Catamaran Spitfire Catamaran   136 Restronguet SC Theo Williams Ryan Gill 712 2.0 DNF

R2 - Fast Asymmetric Fleet at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14;02
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Fast Asymmetric Osprey   1356 Wimbleball sc Ben Hawkes Simon Hawkes 941 1.0 14;02 14;49;39 0;47;39 4 0;50;38
2 Fast Asymmetric RS800   1015 Restronguet Fenella Williams Simon Payne 817 2.0 14;02 14;50;04 0;48;04 4 0;58;50
3 Fast Asymmetric 29er   1906 St Mawes SC Freddie Barnes William Barnes 919 3.0 14;02 14;45;26 0;43;26 3 1;03;01
4 Fast Asymmetric 29er   1026 Herne Bay Sailing Club Michael Dyer Sam Dyer 919 4.0 14;02 14;50;35 0;48;35 3 1;10;29
5 Fast Asymmetric fireball   15132 small heath y.c. keith mcdonald andy brittain 964 6.0     DNF    

R3 - Fast Asymmetric Fleet at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15;02
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Fast Asymmetric Osprey   1356 Wimbleball sc Ben Hawkes Simon Hawkes 941 1.0 15;02 15;39;39 0;37;39 4 0;40;01
2 Fast Asymmetric fireball   15132 small heath y.c. keith mcdonald andy brittain 964 2.0 15;02 15;42;33 0;40;33 4 0;42;04
3 Fast Asymmetric 29er   1906 St Mawes SC Freddie Barnes William Barnes 919 3.0 15;02 15;34;14 0;32;14 3 0;46;46
4 Fast Asymmetric RS800   1015 Restronguet Fenella Williams Simon Payne 817 4.0 15;02 15;41;44 0;39;44 4 0;48;38
5 Fast Asymmetric 29er   1026 Herne Bay Sailing Club Michael Dyer Sam Dyer 919 5.0 15;02 15;38;30 0;36;30 3 0;52;57

R4 - Fast Asymmetric Fleet at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15;52
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Fast Asymmetric Osprey   1356 Wimbleball sc Ben Hawkes Simon Hawkes 941 1.0 15;52 16:29:21 0;37;21 4 0;39;42
2 Fast Asymmetric fireball   15132 small heath y.c. keith mcdonald andy brittain 964 2.0 15;52 16:31:00 0;39;00 4 0;40;27
3 Fast Asymmetric RS800   1015 Restronguet Fenella Williams Simon Payne 817 3.0 15;52 16:29:02 0;37;02 4 0;45;20
4 Fast Asymmetric 29er   1026 Herne Bay Sailing Club Michael Dyer Sam Dyer 919 4.0 15;52 16:30:27 0;38;27 3 0;55;47
5 Fast Asymmetric 29er   1906 St Mawes SC Freddie Barnes William Barnes 919 6.0 15;52   DNF 4  

R2 - Medium Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Medium Handicap Laser Radial   210149 Restronguet SC Charlie Ellse   1136 1.0 14:04 14;42;16 0:38:16   0:33:41
2 Medium Handicap Solo   5291 St Mawes SC Nicholas Marden   1140 2.0 14:04 14;42;59 0:38:59   0:34:12
3 Medium Handicap Laser Radial   141811 Restronguet SC John Calvert   1136 3.0 14:04 14;46;47 0:42:47   0:37:40
4 Medium Handicap Laser standard   136004 St Mawes SC Rob Geddes-Brown Rob Geddes-Brown 1095 4.0 14:04 14;46;03 0:42:03   0:38:24
5 Medium Handicap Europe   698 Restronguet SC Angela Pook   1145 5.0 14:04 14;48;08 0:44:08   0:38:33
6 Medium Handicap Laser Radial   183556 St Mawes SC Lawrence Calverley Lawrence Calverley 1136 6.0 14:04 14;49;07 0:45:07   0:39:43
7 Medium Handicap Laser Radial   191701 Restronguet SC Graham Dyer   1136 7.0 14:04 14;50;25 0:46:25   0:40:52
8 Medium Handicap Laser Radial   165508 Restronguet SC Oliver Scott Holmes Oliver holmes 1136 8.0 14:04 14;51;45 0:47:45   0:42:02

R3 - Medium Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Medium Handicap Laser Radial   210149 Restronguet SC Charlie Ellse   1136 1.0 15:04 15;33;55 0:29:55   0:26:20
2 Medium Handicap Laser standard   136004 St Mawes SC Rob Geddes-Brown Rob Geddes-Brown 1095 2.0 15:04 15:33:16 0:29:16   0:26:44
3 Medium Handicap Solo   5291 St Mawes SC Nicholas Marden   1140 3.0 15:04 15;34;42 0:30:42   0:26:56
4 Medium Handicap Laser Radial   183556 St Mawes SC Lawrence Calverley Lawrence Calverley 1136 4.0 15:04 15:36:05 0:32:05   0:28:15
5 Medium Handicap Laser Radial   165508 Restronguet SC Oliver Scott Holmes Oliver holmes 1136 5.0 15:04 15;36;29 0:32:29   0:28:36
6 Medium Handicap Europe   698 Restronguet SC Angela Pook   1145 6.0 15:04 15;37;44 0:33:44   0:29:28
7 Medium Handicap Laser Radial   141811 Restronguet SC John Calvert   1136 7.0 15:04 15;38;39 0:34:39   0:30:30
8 Medium Handicap Laser Radial   191701 Restronguet SC Graham Dyer   1136 8.0 15:04 15;38;59 0:34:59   0:30:48

R4 - Medium Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:54
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Medium Handicap Laser standard   136004 St Mawes SC Rob Geddes-Brown Rob Geddes-Brown 1095 1.0 15:54 16:25:27 0:31:27   0:28:43
2 Medium Handicap Laser Radial   210149 Restronguet SC Charlie Ellse   1136 2.0 15:54 16:27:38 0:33:38   0:29:36
3 Medium Handicap Laser Radial   141811 Restronguet SC John Calvert   1136 3.0 15:54 16;29;23 0:35:23   0:31:09
4 Medium Handicap Laser Radial   165508 Restronguet SC Oliver Scott Holmes Oliver holmes 1136 4.0 15:54 16:29:27 0:35:27   0:31:12
5 Medium Handicap Europe   698 Restronguet SC Angela Pook   1145 5.0 15:54 16;30;36 0:36:36   0:31:58
6 Medium Handicap Laser Radial   191701 Restronguet SC Graham Dyer   1136 6.0 15:54 16:32:21 0:38:21   0:33:46
7 Medium Handicap Laser Radial   183556 St Mawes SC Lawrence Calverley Lawrence Calverley 1136 7.0 15:54 16:32:23 0:38:23   0:33:47
8 Medium Handicap Solo   5291 St Mawes SC Nicholas Marden   1140 9.0     DNF    

R2 - Slow Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Slow Handicap Laser Pico (single handed)   11 Littleton Sailing Club Edgar Povey   1330 1.0 14:04 14;37;35 0:33:35   0:25:15

R3 - Slow Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Slow Handicap Laser Pico (single handed)   11 Littleton Sailing Club Edgar Povey   1330 1.0 15:04 15;29;27 0:25:27   0:19:08

R4 - Slow Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:54
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Slow Handicap Laser Pico (single handed)   11 Littleton Sailing Club Edgar Povey   1330 1.0 15:54 16:23:33 0:29:33   0:22:13

R2 - Slow Asymmetric Fleet at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14;02
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Slow Asymmetric RS200   1406 CVLSC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 1.0 14;02 14;45;26 0;43;26   0;41;29
2 Slow Asymmetric RS 100 (8.4)   393 St Mawes SC Jim Wood   1004 3.0     DNF    

R3 - Slow Asymmetric Fleet at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15;02
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Slow Asymmetric RS200   1406 CVLSC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 1.0 15;02 15:35:34 0;33;34   0;32;04

R4 - Slow Asymmetric Fleet at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15;52
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Slow Asymmetric RS200   1406 CVLSC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 1.0 15;52 16:27:22 0;35;22   0;33;47



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com