Gul Falmouth Dinghy Week

RSC

Results are final as of 17:08 on August 18, 2016

Catamaran Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett Race 3
1st Catamaran Spitfire Catamaran   136 Restronguet SC Theo Williams Ryan Gill 712 2.0 2.0 2.0 DNF

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6
1st Fast Asymmetric Osprey   1356 Wimbleball sc Ben Hawkes Simon Hawkes 941 14.0 4.0 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNF)
2nd Fast Asymmetric fireball   15132 small heath y.c. keith mcdonald andy brittain 964 18.0 8.0 (6.0 DNF) 2.0 2.0 3.0 (4.0) 1.0
3rd Fast Asymmetric RS800   1015 Restronguet Fenella Williams Simon Payne 817 31.0 15.0 2.0 4.0 3.0 (8.0) (8.0) 6.0
4th Fast Asymmetric 29er   1906 St Mawes SC Freddie Barnes William Barnes 919 29.0 17.0 3.0 3.0 (6.0 DNF) (6.0) 6.0 5.0
5th Fast Asymmetric 29er   1026 Herne Bay Sailing Club Michael Dyer Sam Dyer 919 31.0 17.0 4.0 5.0 4.0 (7.0) (7.0) 4.0
6th Fast Asymmetric B14   789 Restronguet SC Henry Metcalfe Jasmine Husband 872 39.0 19.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 2.0 2.0
7th Fast Asymmetric 29er   1212 St Mawes SC Mark Wilkinson Ollie Croft/Charlie Ellse 919 42.0 22.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 5.0 3.0
8th Fast Asymmetric tasar   2576 Porthpean SC Lionel Rigby ken fobbester 1023 44.0 24.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 3.0 9.0 DNF
9th Fast Asymmetric B14   750 Restronguet SC Gary Parkes Chris Parkes 872 59.0 39.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 9.0 10.0 DNC 10.0 DNC

Medium Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6
1st Medium Handicap Laser Radial   210149 Restronguet SC Charlie Ellse   1136 11.5 5.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 (4.5)
2nd Medium Handicap Solo   5291 St Mawes SC Nicholas Marden   1140 19.0 7.0 2.0 (3.0) (9.0 DNF) 3.0 1.0 1.0
3rd Medium Handicap Laser standard   136004 St Mawes SC Rob Geddes-Brown Rob Geddes-Brown 1095 16.5 8.0 (4.0) 2.0 1.0 2.0 3.0 (4.5)
4th Medium Handicap Europe   698 Restronguet SC Angela Pook   1145 28.0 16.0 5.0 (6.0) 5.0 4.0 (6.0) 2.0
5th Medium Handicap Laser Radial   141811 Restronguet SC John Calvert   1136 38.0 20.0 3.0 7.0 3.0 7.0 (9.0) (9.0)
6th Medium Handicap Laser Radial   165508 Restronguet SC Oliver Scott Holmes Oliver holmes 1136 34.0 20.0 (8.0) 5.0 4.0 (6.0) 5.0 6.0
7th Medium Handicap Laser Radial   183556 St Mawes SC Lawrence Calverley Lawrence Calverley 1136 43.0 25.0 6.0 4.0 7.0 (8.0) 8.0 (10.0)
8th Medium Handicap Laser Radial   191701 Restronguet SC Graham Dyer   1136 51.0 29.0 7.0 8.0 6.0 (11.0) (11.0) 8.0
9th Medium Handicap Solo   5539 St Mawes SC David Liddington   1140 58.0 30.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 9.0 4.0 3.0
10th Medium Handicap Laser 4.7   180277 St Mawes Sailing Club Katie Wood   1195 68.0 40.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 7.0 14.0 DNC
11th Medium Handicap Laser Radial   192836 Restronguet SC Alison Endean   1136 69.0 41.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 10.0 7.0
12th Medium Handicap K1   97 St Mawes SC mike evans   1065 77.0 49.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 12.0 12.0 11.0
13th Medium Handicap Laser 2   7819   Arthur Eley Patrick Hayes 1065 84.0 56.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC

Slow Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6
1st Slow Handicap Laser Pico (single handed)   11 Littleton Sailing Club Edgar Povey   1330 6.0 4.0 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Handicap Topper   44153 Littleton Sailing Club Humphrey Povey   1341 21.0 11.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 2.0 2.0
3rd Slow Handicap Topper   6973 Littleton Sailing Club Sennen Addinnall Max Bennett 1341 30.0 20.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror   68440 Restronguet SC Nigel Sumpter Rosie 1383 30.0 20.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6
1st Slow Asymmetric RS200   1406 CVLSC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 8.0 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0)
2nd Slow Asymmetric RS 100 (8.4)   393 St Mawes SC Jim Wood   1004 17.0 7.0 3.0 DNF (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 1.0 1.0
3rd Slow Asymmetric RS400   437 Restronguet SC David Smith Mark whalley 943 24.0 14.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 3.0 3.0
4th Slow Asymmetric RS200   1060 Thornbury SC Martin Elms Emily Elms 1047 30.0 20.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com