Gul Falmouth Dinghy Week

RSC

Results are final as of 18:11 on August 16, 2016

R2 - Catamaran Fleet at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Place

R2 - Fast Asymmetric Fleet at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14;02
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Fast Asymmetric 29er   1906 St Mawes SC Freddie Barnes William Barnes 919 1.0 14;02 14:30:21 0;28;21   0;30;51
2 Fast Asymmetric RS800   1015 Restronguet Fenella Williams Simon Payne 817 2.0 14:04 14:31:07 0:27:07   0:33:11
3 Fast Asymmetric 29er   1212 St Mawes SC Mark Wilkinson Ollie Croft/Charlie Ellse 919 4.0     DNF    

R2 - Fast Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Fast Handicap Osprey   1356 Wimbleball sc Ben Hawkes Simon Hawkes 941 1.0 14:04 14:39:44 0:35:44   0:37:58
2 Fast Handicap fireball   15132 small heath y.c. keith mcdonald andy brittain 964 3.0 14:04 2:25:43 DNF    

R2 - Medium Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Medium Handicap Laser standard   136004 St Mawes SC Rob Geddes-Brown Rob Geddes-Brown 1095 1.0 14:04 14:34:54 0:30:54   0:28:13
2 Medium Handicap Laser Radial   141811 Restronguet SC John Calvert   1136 2.0 14:04 14:36:25 0:32:25   0:28:32
3 Medium Handicap Europe   698 Restronguet SC Angela Pook   1145 3.0 14:04 14:38:50 0:34:50   0:30:25
4 Medium Handicap Laser Radial   165508 Restronguet SC Oliver Scott Holmes Oliver holmes 1136 4.0 14:04 14:38:36 0:34:36   0:30:27
5 Medium Handicap Laser Radial   183556 St Mawes SC Lawrence Calverley Lawrence Calverley 1136 5.0 14:04 14:43:21 0:39:21   0:34:38
6 Medium Handicap Laser Radial   191701 Restronguet SC Graham Dyer   1136 6.0 14:04 14:47:35 0:43:35   0:38:22
7 Medium Handicap Laser Radial   192836 Restronguet SC Alison Endean   1136 8.0     DNF    

R2 - Slow Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Place
1 Slow Handicap Laser Pico (single handed)   11 Littleton Sailing Club Edgar Povey   1330 2.0 DNF

R2 - Slow Asymmetric Fleet at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14;02
Rank Fleet Type_of_Boat Class Sail_Number Home_Club HelmName Crew_Name Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
1 Slow Asymmetric RS200   1406 CVLSC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 1.0 14;02 14:26 0;24;00   0;22;55



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com