RSC 2016 Challenge cup

RSC

Results are final as of 20:03 on July 15, 2016

Catamaran Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 5.0 5.0 2.0 2.0 1.0
5th Catamaran Dart 18 7761 Alex Metcalf Fay Freeman 814 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
5th Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
2nd Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 6.0 6.0 1.0 1.0 4.0 DNF
5th Catamaran Dart 18 7311 Dan Teubert Amy Teubert 814 24.0 24.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
4th Catamaran Dart 18 1158 Sara Dowler   814 19.0 19.0 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Spitfire 136 Theo Williams Ryan Gill 712 13.0 13.0 8.0 DNC 3.0 2.0

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
4th Fast Asymmetric RS700 743 Alex Childs   850 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
2nd Fast Asymmetric B14 722 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 17.0 17.0 14.0 DNC 1.0 2.0
4th Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Jack Warren 817 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
4th Fast Asymmetric International Moth 4100 Chris white   570 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
4th Fast Asymmetric RS700 811 Christopher Chambers   850 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
1st Fast Asymmetric B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 872 6.0 6.0 1.0 2.0 3.0
4th Fast Asymmetric RS700 810 Huw reynolds   850 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
3rd Fast Asymmetric Internatiional 14 1500 Liam Stacpole Tom Stacpole 780 18.0 18.0 14.0 DNC 3.0 1.0
4th Fast Asymmetric RS800 1094 Mike Woodford Sarah 817 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
4th Fast Asymmetric Cherub 2699 Paddy Royal Mark Langdon 908 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
4th Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
4th Fast Asymmetric Musto skiff 176 Wayne barnicoat   847 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
4th Fast Asymmetric Internatiional 14 1554 peter crockford Jack Esbey Hartman 780 42.0 42.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Fast Handicap Blaze 598 Dave Shere   1021 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 536 John Bailey   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 700 Len Trenoweth   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 0.0 0.0      
1st Fast Handicap Contender 2410 Sheridan Brown   976 0.0 0.0      

Firefly Fleet Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Firefly Fleet Firefly 3874 Ben Lumby Liz Evans 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Fleet Firefly 2777 Dave Ryeng Liz Westhead 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall   1163 0.0 0.0      
1st Firefly Fleet Firefly 8 Guy English TBD 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland   1163 0.0 0.0      

Laser Fleet Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
5th Laser Fleet Laser Radial 192836 Alison Endean   1136 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 75142 Ben Dunnett   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser Radial 195131 Buzz Banks   1136 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser Radial 210149 Charlie Else   1136 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
3rd Laser Fleet Laser 4.7 207377 Chloe Collenette   1195 24.0 24.0 22.0 DNC 1.0 1.0
5th Laser Fleet Laser standard 168936 Geoff Taylor   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
2nd Laser Fleet Laser standard 5 Graham Dyer   1095 9.0 9.0 2.0 4.0 3.0
5th Laser Fleet Laser standard 157557 Guy Morse   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser Radial 179680 Jasmine Waite   1136 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 141811 John Calvert   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 171988 Jonathan Brown   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 206225 Keith Wilkins   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 125550 Kyle Brown   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 198913 Linda World   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 210150 Paul Scullion   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 91083 Reuben Thompson   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 201511 Richard Argall   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
4th Laser Fleet Laser standard 165629 Richard Taylor   1095 26.0 26.0 22.0 DNC 2.0 2.0
5th Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1136 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Laser Fleet Laser standard 192585 Simon Hindley   1095 66.0 66.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
1st Laser Fleet Laser standard 199864 Sydney Turner   1095 8.0 8.0 1.0 3.0 4.0

Medium Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
2nd Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 18.0 18.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC
2nd Medium Handicap Europe 362 Angela Pook   1145 18.0 18.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC
2nd Medium Handicap Devoti D-Zero 114 Demonstrator   1033 18.0 18.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC
1st Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 4.0 4.0 1.0 1.0 2.0 DNF
2nd Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Christine Moore 1131 18.0 18.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC

Pirates Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st Pirates Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 70492 George Lenney Martin Egan 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Optimist 5812 Rufus Martin   1665 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383 0.0 0.0      
1st Pirates Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 0.0 0.0      

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
2nd Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 943 8.0 8.0 8.0 DNC    
2nd Slow Asymmetric RS200 386 Esme Sheperd James Wilkinson 1047 8.0 8.0 8.0 DNC    
2nd Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1101 8.0 8.0 8.0 DNC    
2nd Slow Asymmetric Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1101 8.0 8.0 8.0 DNC    
1st Slow Asymmetric RS Vareo 163 Len Trenoweth   1071 1.0 1.0 1.0    
2nd Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 943 8.0 8.0 8.0 DNC    
2nd Slow Asymmetric RS Vareo 179 Stephen Pendray   1071 8.0 8.0 8.0 DNC    

Slow Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Low point
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
2nd Slow Handicap Pico 8 Barrie Phypers Max Phypers 1330 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC
2nd Slow Handicap Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC
2nd Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC
1st Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1383 2.0 2.0   1.0 1.0
2nd Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC
2nd Slow Handicap Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC
2nd Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC
2nd Slow Handicap Optimist 5812 RufusMartin   1665 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC
2nd Slow Handicap Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC
2nd Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 22.0 22.0   11.0 DNC 11.0 DNC

Race 1 - Catamaran Fleet at 11:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:42
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 1.0 0:38:20 0:47:06
2 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 2.0 0:39:19 0:48:18
3 Catamaran Dart 18 1158 Sara Dowler   814 3.0 0:45:05 0:55:23
4 Catamaran Dart 18 7761 Alex Metcalf Fay Freeman 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Dart 18 7311 Dan Teubert Amy Teubert 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Spitfire 136 Theo Williams Ryan Gill 712 8.0 DNC  

Race 2 - Catamaran Fleet at 15:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 1.0 0:36:15 0:44:32
2 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 2.0 0:39:13 0:48:11
3 Catamaran Spitfire 136 Theo Williams Ryan Gill 712 3.0 0:39:40 0:55:43
4 Catamaran Dart 18 7761 Alex Metcalf Fay Freeman 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Dart 18 7311 Dan Teubert Amy Teubert 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Dart 18 1158 Sara Dowler   814 8.0 DNC  

Race 3 - Catamaran Fleet at 15:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:14
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 1.0 0:34:39 0:42:34
2 Catamaran Spitfire 136 Theo Williams Ryan Gill 712 2.0 0:38:53 0:54:37
3 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 4.0 DNF  
4 Catamaran Dart 18 7761 Alex Metcalf Fay Freeman 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Dart 18 7311 Dan Teubert Amy Teubert 814 8.0 DNC  
4 Catamaran Dart 18 1158 Sara Dowler   814 8.0 DNC  

Race 1 - Fast Asymmetric Fleet at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:38
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 872 1.0 0:49:13 0:56:26
2 Fast Asymmetric RS700 743 Alex Childs   850 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric B14 722 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Jack Warren 817 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International Moth 4100 Chris white   570 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric RS700 811 Christopher Chambers   850 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric RS700 810 Huw reynolds   850 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Internatiional 14 1500 Liam Stacpole Tom Stacpole 780 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric RS800 1094 Mike Woodford Sarah 817 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Cherub 2699 Paddy Royal Mark Langdon 908 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Musto skiff 176 Wayne barnicoat   847 14.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Internatiional 14 1554 peter crockford Jack Esbey Hartman 780 14.0 DNC  

Race 2 - Fast Asymmetric Fleet at 15:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric B14 722 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 1.0 0:46:13 0:53:00
2 Fast Asymmetric B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 872 2.0 0:47:11 0:54:07
3 Fast Asymmetric Internatiional 14 1500 Liam Stacpole Tom Stacpole 780 3.0 0:43:16 0:55:28
4 Fast Asymmetric RS700 743 Alex Childs   850 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Jack Warren 817 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric International Moth 4100 Chris white   570 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric RS700 811 Christopher Chambers   850 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric RS700 810 Huw reynolds   850 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric RS800 1094 Mike Woodford Sarah 817 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric Cherub 2699 Paddy Royal Mark Langdon 908 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric Musto skiff 176 Wayne barnicoat   847 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric Internatiional 14 1554 peter crockford Jack Esbey Hartman 780 14.0 DNC  

Race 3 - Fast Asymmetric Fleet at 15:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:10
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric Internatiional 14 1500 Liam Stacpole Tom Stacpole 780 1.0 0:34:56 0:44:47
2 Fast Asymmetric B14 722 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 2.0 0:40:13 0:46:07
3 Fast Asymmetric B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 872 3.0 0:40:34 0:46:31
4 Fast Asymmetric RS700 743 Alex Childs   850 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Jack Warren 817 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric International Moth 4100 Chris white   570 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric RS700 811 Christopher Chambers   850 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric RS700 810 Huw reynolds   850 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric RS800 1094 Mike Woodford Sarah 817 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric Cherub 2699 Paddy Royal Mark Langdon 908 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric Musto skiff 176 Wayne barnicoat   847 14.0 DNC  
4 Fast Asymmetric Internatiional 14 1554 peter crockford Jack Esbey Hartman 780 14.0 DNC  

Race 1 - Fast Handicap Fleet at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:34
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Fast Handicap Blaze 598 Dave Shere   1021    
  Fast Handicap Contender 536 John Bailey   976    
  Fast Handicap Contender 700 Len Trenoweth   976    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976    
  Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   976    
  Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976    
  Fast Handicap Contender 2410 Sheridan Brown   976    

Race 2 - Fast Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Fast Handicap Blaze 598 Dave Shere   1021    
  Fast Handicap Contender 536 John Bailey   976    
  Fast Handicap Contender 700 Len Trenoweth   976    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976    
  Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   976    
  Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976    
  Fast Handicap Contender 2410 Sheridan Brown   976    

Race 3 - Fast Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:06
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Fast Handicap Blaze 598 Dave Shere   1021    
  Fast Handicap Contender 536 John Bailey   976    
  Fast Handicap Contender 700 Len Trenoweth   976    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976    
  Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   976    
  Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976    
  Fast Handicap Contender 2410 Sheridan Brown   976    

Race 1 - Firefly Fleet Fleet at 11:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11:40
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Firefly Fleet Firefly 3874 Ben Lumby Liz Evans 1163    
  Firefly Fleet Firefly 2777 Dave Ryeng Liz Westhead 1163    
  Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall   1163    
  Firefly Fleet Firefly 8 Guy English TBD 1163    
  Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland   1163    

Race 2 - Firefly Fleet Fleet at 15:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Firefly Fleet Firefly 3874 Ben Lumby Liz Evans 1163    
  Firefly Fleet Firefly 2777 Dave Ryeng Liz Westhead 1163    
  Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall   1163    
  Firefly Fleet Firefly 8 Guy English TBD 1163    
  Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland   1163    

Race 3 - Firefly Fleet Fleet at 15:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:12
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Firefly Fleet Firefly 3874 Ben Lumby Liz Evans 1163    
  Firefly Fleet Firefly 2777 Dave Ryeng Liz Westhead 1163    
  Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall   1163    
  Firefly Fleet Firefly 8 Guy English TBD 1163    
  Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1163    
  Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland   1163    

Race 1 - Laser Fleet Fleet at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:36
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser standard 199864 Sydney Turner   1095 1.0 0:36:50 0:33:38
2 Laser Fleet Laser standard 5 Graham Dyer   1095 2.0 0:37:43 0:34:27
3 Laser Fleet Laser Radial 192836 Alison Endean   1136 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 75142 Ben Dunnett   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser Radial 195131 Buzz Banks   1136 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser Radial 210149 Charlie Else   1136 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser 4.7 207377 Chloe Collenette   1195 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 168936 Geoff Taylor   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 157557 Guy Morse   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser Radial 179680 Jasmine Waite   1136 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 141811 John Calvert   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 171988 Jonathan Brown   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 206225 Keith Wilkins   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 125550 Kyle Brown   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 198913 Linda World   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 210150 Paul Scullion   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 91083 Reuben Thompson   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 201511 Richard Argall   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 165629 Richard Taylor   1095 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1136 22.0 DNC  
3 Laser Fleet Laser standard 192585 Simon Hindley   1095 22.0 DNC  

Race 2 - Laser Fleet Fleet at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser 4.7 207377 Chloe Collenette   1195 1.0 0:34:47 0:29:06
2 Laser Fleet Laser standard 165629 Richard Taylor   1095 2.0 0:32:10 0:29:23
3 Laser Fleet Laser standard 199864 Sydney Turner   1095 3.0 0:35:01 0:31:59
4 Laser Fleet Laser standard 5 Graham Dyer   1095 4.0 0:36:23 0:33:14
5 Laser Fleet Laser Radial 192836 Alison Endean   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 75142 Ben Dunnett   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 195131 Buzz Banks   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 210149 Charlie Else   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 168936 Geoff Taylor   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 157557 Guy Morse   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 179680 Jasmine Waite   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 141811 John Calvert   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 171988 Jonathan Brown   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 206225 Keith Wilkins   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 125550 Kyle Brown   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 198913 Linda World   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 210150 Paul Scullion   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 91083 Reuben Thompson   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 201511 Richard Argall   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 192585 Simon Hindley   1095 22.0 DNC  

Race 3 - Laser Fleet Fleet at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:08
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser 4.7 207377 Chloe Collenette   1195 1.0 0:31:07 0:26:02
2 Laser Fleet Laser standard 165629 Richard Taylor   1095 2.0 0:29:32 0:26:58
3 Laser Fleet Laser standard 5 Graham Dyer   1095 3.0 0:32:46 0:29:55
4 Laser Fleet Laser standard 199864 Sydney Turner   1095 4.0 0:36:01 0:32:54
5 Laser Fleet Laser Radial 192836 Alison Endean   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 75142 Ben Dunnett   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 195131 Buzz Banks   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 210149 Charlie Else   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 168936 Geoff Taylor   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 157557 Guy Morse   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 179680 Jasmine Waite   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 141811 John Calvert   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 171988 Jonathan Brown   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 206225 Keith Wilkins   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 125550 Kyle Brown   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 198913 Linda World   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 210150 Paul Scullion   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 91083 Reuben Thompson   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 201511 Richard Argall   1095 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1136 22.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser standard 192585 Simon Hindley   1095 22.0 DNC  

Race 1 - Medium Handicap Fleet at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:36
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 1.0 0:37:20 0:32:36
2 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 6.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 362 Angela Pook   1145 6.0 DNC  
2 Medium Handicap Devoti D-Zero 114 Demonstrator   1033 6.0 DNC  
2 Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Christine Moore 1131 6.0 DNC  

Race 2 - Medium Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 1.0 0:40:24 0:35:17
2 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 6.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 362 Angela Pook   1145 6.0 DNC  
2 Medium Handicap Devoti D-Zero 114 Demonstrator   1033 6.0 DNC  
2 Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Christine Moore 1131 6.0 DNC  

Race 3 - Medium Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:08
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 2.0 DNF
2 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 6.0 DNC
2 Medium Handicap Europe 362 Angela Pook   1145 6.0 DNC
2 Medium Handicap Devoti D-Zero 114 Demonstrator   1033 6.0 DNC
2 Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Christine Moore 1131 6.0 DNC

Race 1 - Pirates Fleet at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 11:44
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Pirates Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383    
  Pirates Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383    
  Pirates Mirror 70492 George Lenney Martin Egan 1383    
  Pirates Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383    
  Pirates Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383    
  Pirates Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383    
  Pirates Optimist 5812 Rufus Martin   1665    
  Pirates Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383    
  Pirates Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383    

Race 2 - Pirates Fleet at 15:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 14:16
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Pirates Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383    
  Pirates Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383    
  Pirates Mirror 70492 George Lenney Martin Egan 1383    
  Pirates Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383    
  Pirates Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383    
  Pirates Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383    
  Pirates Optimist 5812 Rufus Martin   1665    
  Pirates Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383    
  Pirates Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383    

Race 3 - Pirates Fleet at 15:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 15:16
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Pirates Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383    
  Pirates Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383    
  Pirates Mirror 70492 George Lenney Martin Egan 1383    
  Pirates Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383    
  Pirates Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383    
  Pirates Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383    
  Pirates Optimist 5812 Rufus Martin   1665    
  Pirates Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383    
  Pirates Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383    

Race 1 - Slow Asymmetric Fleet at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:38
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric RS Vareo 163 Len Trenoweth   1071 1.0 0:47:02 0:43:55
2 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 943 8.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS200 386 Esme Sheperd James Wilkinson 1047 8.0 DNC  
2 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1101 8.0 DNC  
2 Slow Asymmetric Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1101 8.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 943 8.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS Vareo 179 Stephen Pendray   1071 8.0 DNC  

Race 2 - Slow Asymmetric Fleet at 15:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 943    
  Slow Asymmetric RS200 386 Esme Sheperd James Wilkinson 1047    
  Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1101    
  Slow Asymmetric Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1101    
  Slow Asymmetric RS Vareo 163 Len Trenoweth   1071    
  Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 943    
  Slow Asymmetric RS Vareo 179 Stephen Pendray   1071    

Race 3 - Slow Asymmetric Fleet at 15:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:10
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 943    
  Slow Asymmetric RS200 386 Esme Sheperd James Wilkinson 1047    
  Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1101    
  Slow Asymmetric Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1101    
  Slow Asymmetric RS Vareo 163 Len Trenoweth   1071    
  Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 943    
  Slow Asymmetric RS Vareo 179 Stephen Pendray   1071    

Race 1 - Slow Handicap Fleet at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:32
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Slow Handicap Pico 8 Barrie Phypers Max Phypers 1330    
  Slow Handicap Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383    
  Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383    
  Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1383    
  Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383    
  Slow Handicap Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383    
  Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383    
  Slow Handicap Optimist 5812 RufusMartin   1665    
  Slow Handicap Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383    
  Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383    

Race 2 - Slow Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1383 1.0 0:34:21 0:24:50
2 Slow Handicap Pico 8 Barrie Phypers Max Phypers 1330 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 5812 RufusMartin   1665 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 11.0 DNC  

Race 3 - Slow Handicap Fleet at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1383 1.0 0:32:38 0:23:36
2 Slow Handicap Pico 8 Barrie Phypers Max Phypers 1330 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70447 Ben Lloyd-King, Sennen Addinall & others Wild Lloyd-King, Rosie Addinall & others 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Patrick Gill or Ross Pain 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock Rosie Addinall 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 67938 Nuala Selwood Freya Brown 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Henry Stevens 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 5812 RufusMartin   1665 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 68440 Zoe Beckley Rosie Addinall 1383 11.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 11.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com