Gul Dinghy Week

Restronguet Sailing Club

A Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Mon1 Mon2 Tue1 Tue2 Wed1 Wed2 Wed3 Total Nett
A Musto Skiff 372 Alex Knight 850 1.0 (4.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 13.0 9.0
A D-One 419 Simon Hawkes 959 2.0 2.0 2.0 3.0 9.0 6.0 (15.0 RET) 39.0 24.0
A 29er 1212 Elliott Wilkinson 922 (6.0) 3.0 5.0 5.0 6.0 4.0 3.0 32.0 26.0
A D-One 8 Nick Orman 959 3.0 1.0 (15.0 DNF) 4.0 3.0 3.0 15.0 OCS 44.0 29.0
A Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett 570 9.0 (15.0 DNC) 9.0 10.0 1.0 2.0 1.0 47.0 32.0
A International Contender 587 Tim Bowerbank 976 4.0 6.0 6.0 6.0 7.0 (9.0) 5.0 43.0 34.0
A D-One 27 Simon Hewson 959 (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 1.0 4.0 5.0 15.0 OCS 58.0 43.0
A RS800 833 Max Wood 820 5.0 5.0 8.0 9.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 72.0 57.0
A RS400 437 David Smith 944 7.0 (15.0 RET) 4.0 7.0 10.0 15.0 RET 15.0 DNC 73.0 58.0
A Contender 688 Mark Basham 976 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 8.0 4.0 80.0 65.0
A Contender 649 Sheridan Brown 976 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 7.0 15.0 RET 87.0 72.0
A Int Moth 3419 Chris White 570 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 11.0 10.0 6.0 87.0 72.0
A 29er 1829 Alistair Ross 922 (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 75.0
A International Contender 368 Guy Beckett 976 8.0 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 75.0

D Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Mon1 Mon2 Tue1 Tue2 Wed1 Wed2 Wed3 Total Nett
D Laser Standard 169898 Ben Flower 1091 1.0 3.0 3.0 3.0 1.0 1.0 (17.0 OCS) 29.0 12.0
D Fireball 14844 Keith Macdonald 970 5.0 5.0 (7.0) 2.0 3.0 3.0 1.0 26.0 19.0
D Tasar 2576 Lionel Rigby 1023 2.0 8.0 (11.0) 1.0 4.0 2.0 4.0 32.0 21.0
D Laser Standard 203910 Ben Hawkes 1091 4.0 4.0 5.0 4.0 2.0 (6.0) 3.0 28.0 22.0
D K1 98 Toby Sherwin 1065 3.0 2.0 4.0 6.0 6.0 5.0 (17.0 DNF) 43.0 26.0
D Laser Standard 138459 Rob Freeland 1091 7.0 10.0 6.0 7.0 (17.0 DNC) 4.0 5.0 56.0 39.0
D K1 97 Mike Evans 1065 8.0 7.0 9.0 9.0 5.0 8.0 (17.0 DNF) 63.0 46.0
D K1 77 John Shimell 1065 6.0 6.0 2.0 5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 70.0 53.0
D RS Aero 1489 Peter Freeland 1065 9.0 11.0 8.0 8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 72.0 55.0
D K1 114 David Liddington 1065 10.0 1.0 1.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 73.0 56.0
D Laser Standard 146722 Mark Whalley 1091 (17.0 RET) 17.0 RET 10.0 11.0 8.0 7.0 7.0 77.0 60.0
D Supernova 669 John Bailey 1071 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 9.0 6.0 90.0 73.0
D Laser Standard 177577 Toby Freeland 1091 11.0 9.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 105.0 88.0
D RS Aero 1096 Robert Fisk-Moore 1065 12.0 (17.0 RET) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 114.0 97.0
D Laser Standard 141811 John Calvert 1091 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 119.0 102.0
D K1 103 Mike Commander 1065 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 119.0 102.0

E Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Mon1 Mon2 Tue1 Tue2 Wed1 Wed2 Wed3 Total Nett
E RS200 1406 Simon Thomas 1047 (4.0) 3.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 13.0 9.0
E RS100 (8.4) 393 Jim Wood 1000 1.0 (4.0) 3.0 1.0 3.0 3.0 2.0 17.0 13.0
E RS Vareo 176 Stephen Pendray 1071 3.0 1.0 5.0 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 28.0
E Laser Stratos Keel 1003 Nicholas Marden 1092 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 RET 8.0 DNF 2.0 2.0 3.0 39.0 31.0
E RS200 1103 Matt Hall 1047 6.0 5.0 2.0 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 34.0
E Laser 2000 21287 John Bailey 1100 5.0 6.0 4.0 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 35.0
E RS Vareo 440 Nigel Sharp 1071 2.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 44.0 36.0

F Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName Rating Mon1 Mon2 Tue1 Tue2 Wed1 Wed2 Wed3 Total Nett
F 420 55402 Josh Waha 1105 1.0 2.0 3.0 3.0 1.0 1.0 (16.0 RET) 27.0 11.0
F Enterprise 22916 Richard Goss 1115 3.0 1.0 1.0 1.0 4.0 (5.0) 3.0 18.0 13.0
F Europe 348 Katie Hughes 1148 2.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0 3.0 1.0 16.0 13.0
F Laser 4.7 204013 Chloe Colinette 1195 (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 4.0 2.0 2.0 2.0 47.0 31.0
F Laser 4.7 139726 Charlie Ellse 1195 (9.0) 7.0 4.0 6.0 5.0 4.0 5.0 40.0 31.0
F RS Feva XL 4530 Michael Dyer 1233 6.0 (16.0 DNF) 9.0 5.0 6.0 8.0 4.0 54.0 38.0
F Laser Radial 179101 George Asquith 1135 7.0 (16.0 DNC) 7.0 7.0 8.0 6.0 7.0 58.0 42.0
F Topper 47603 Oliver Scott Holmes 1340 13.0 6.0 6.0 9.0 (16.0 DNC) 9.0 8.0 67.0 51.0
F Laser Radial 192836 Alison Endean 1135 8.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 7.0 6.0 76.0 60.0
F Topper 47794 Alice Senior 1340 10.0 (16.0 RET) 8.0 8.0 16.0 DNC 10.0 9.0 77.0 61.0
F OK dinghy 2064 Colin Meddows-Smith 1100 4.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 88.0 72.0
F Mirror16 268 Nigel Reed 1210 5.0 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 90.0 74.0
F Mirror 69957 Kathy Berryman 1369 14.0 (16.0 RET) 16.0 DNC 16.0 DNC 9.0 16.0 RET 16.0 DNC 103.0 87.0
F Laser Radial 45081 Harriet Somers 1135 11.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 107.0 91.0
F Laser 4.7 180277 Katie Wood 1195 12.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 108.0 92.0

O Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Mon1 Mon2 Tue1 Tue2 Total Nett
O Optimist 6349 Charlie Elsby-Hartman 1665 1.0 (3.0 DNC) 2.0 1.0 7.0 4.0
O Optimist 5152 Will Laity 1665 2.0 (3.0 DNC) 1.0 2.0 8.0 5.0

Mon1 - A Fleet - 17/8 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1404
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
A Musto Skiff 372 Alex Knight 850 30:26 0:35:48 1.0
A D-One 419 Simon Hawkes 959 34:34 0:36:03 2.0
A D-One 8 Nick Orman 959 35:17 0:36:48 3.0
A International Contender 587 Tim Bowerbank 976 39:36 0:40:34 4.0
A RS800 833 Max Wood 820 35:10 0:42:53 5.0
A 29er 1212 Elliott Wilkinson 922 39:39 0:43:00 6.0
A RS400 437 David Smith 944 42:06 0:44:36 7.0
A International Contender 368 Guy Beckett 976 46:42 0:47:51 8.0
A Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett 570 37:44 1:06:12 9.0

Mon2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1509
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
A D-One 8 Nick Orman 959 31:17 0:32:37 1.0
A D-One 419 Simon Hawkes 959 31:37 0:32:58 2.0
A 29er 1212 Elliott Wilkinson 922 31:36 0:34:16 3.0
A Musto Skiff 372 Alex Knight 850 31:50 0:37:27 4.0
A RS800 833 Max Wood 820 35:23 0:43:09 5.0
A International Contender 587 Tim Bowerbank 976 01:11:21 1:13:06 6.0
A International Contender 368 Guy Beckett 976 01:13:48 1:15:37 7.0
A RS400 437 David Smith 944 RET   15.0

Tue1 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
A Musto Skiff 372 Alex Knight 850 45:07 0:53:05 1.0
A D-One 419 Simon Hawkes 959 51:15 0:53:26 2.0
A D-One 27 Simon Hewson 959 51:43 0:53:56 3.0
A RS400 437 David Smith 944 01:01:21 1:04:59 4.0
A 29er 1212 Elliott Wilkinson 922 01:00:12 1:05:18 5.0
A International Contender 587 Tim Bowerbank 976 01:04:12 1:05:47 6.0
A 29er 1829 Alistair Ross 922 01:04:00 1:09:25 7.0
A RS800 833 Max Wood 820 01:00:11 1:13:24 8.0
A Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett 570 01:11:17 2:05:04 9.0
A D-One 8 Nick Orman 959 DNF   15.0

Tue2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
A D-One 27 Simon Hewson 959 43:32 0:45:24 1.0
A Musto Skiff 372 Alex Knight 850 38:50 0:45:41 2.0
A D-One 419 Simon Hawkes 959 45:41 0:47:38 3.0
A D-One 8 Nick Orman 959 45:42 0:47:39 4.0
A 29er 1212 Elliott Wilkinson 922 48:15 0:52:20 5.0
A International Contender 587 Tim Bowerbank 976 53:21 0:54:40 6.0
A RS400 437 David Smith 944 55:22 0:58:39 7.0
A 29er 1829 Alistair Ross 922 55:18 0:59:59 8.0
A RS800 833 Max Wood 820 52:47 1:04:22 9.0
A Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett 570 45:44 1:20:14 10.0

Wed1 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
A Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett 570 8:28 0:14:51 1.0
A Musto Skiff 372 Alex Knight 850 13:08 0:15:27 2.0
A D-One 8 Nick Orman 959 16:03 0:16:44 3.0
A D-One 27 Simon Hewson 959 16:38 0:17:21 4.0
A Contender 649 Sheridan Brown 976 17:06 0:17:31 5.0
A 29er 1212 Elliott Wilkinson 922 16:40 0:18:05 6.0
A International Contender 587 Tim Bowerbank 976 17:41 0:18:07 7.0
A Contender 688 Mark Basham 976 18:54 0:19:22 8.0
A D-One 419 Simon Hawkes 959 19:17 0:20:06 9.0
A RS400 437 David Smith 944 25:18 0:26:48 10.0
A Int Moth 3419 Chris White 570 18:25 0:32:19 11.0

Wed2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
A Musto Skiff 372 Alex Knight 850 29:00 0:34:07 1.0
A Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett 570 19:35 0:34:21 2.0
A D-One 8 Nick Orman 959 33:59 0:35:26 3.0
A 29er 1212 Elliott Wilkinson 922 34:06 0:36:59 4.0
A D-One 27 Simon Hewson 959 36:00 0:37:32 5.0
A D-One 419 Simon Hawkes 959 36:13 0:37:46 6.0
A Contender 649 Sheridan Brown 976 37:19 0:38:14 7.0
A Contender 688 Mark Basham 976 38:51 0:39:48 8.0
A International Contender 587 Tim Bowerbank 976 40:27 0:41:27 9.0
A Int Moth 3419 Chris White 570 42:03 1:13:46 10.0
A RS400 437 David Smith 944 RET   15.0

Wed3 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
A Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett 570 28:55 0:50:44 1.0
A Musto Skiff 372 Alex Knight 850 44:39 0:52:32 2.0
A 29er 1212 Elliott Wilkinson 922 51:26 0:55:47 3.0
A Contender 688 Mark Basham 976 55:42 0:57:04 4.0
A International Contender 587 Tim Bowerbank 976 57:13 0:58:37 5.0
A Int Moth 3419 Chris White 570 53:40 1:34:09 6.0
A D-One 419 Simon Hawkes 959 RET   15.0
A D-One 8 Nick Orman 959 OCS   15.0
A D-One 27 Simon Hewson 959 OCS   15.0
A Contender 649 Sheridan Brown 976 RET   15.0

Mon1 - D Fleet - 17/8 at 1400

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 1406
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
D Laser Standard 169898 Ben Flower 1091 40:20 0:36:58 1.0
D Tasar 2576 Lionel Rigby 1023 37:59 0:37:08 2.0
D K1 98 Toby Sherwin 1065 39:58 0:37:32 3.0
D Laser Standard 203910 Ben Hawkes 1091 41:33 0:38:05 4.0
D Fireball 14844 Keith Macdonald 970 37:00 0:38:09 5.0
D K1 77 John Shimell 1065 41:49 0:39:16 6.0
D Laser Standard 138459 Rob Freeland 1091 42:59 0:39:24 7.0
D K1 97 Mike Evans 1065 41:59 0:39:25 8.0
D RS Aero 1489 Peter Freeland 1065 43:26 0:40:47 9.0
D K1 114 David Liddington 1065 43:53 0:41:12 10.0
D Laser Standard 177577 Toby Freeland 1091 46:38 0:42:45 11.0
D RS Aero 1096 Robert Fisk-Moore 1065 47:24 0:44:30 12.0
D Laser Standard 146722 Mark Whalley 1091 RET   17.0

Mon2 - D Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 1511
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
D K1 114 David Liddington 1065 37:10 0:34:54 1.0
D K1 98 Toby Sherwin 1065 40:14 0:37:47 2.0
D Laser Standard 169898 Ben Flower 1091 41:23 0:37:56 3.0
D Laser Standard 203910 Ben Hawkes 1091 41:58 0:38:28 4.0
D Fireball 14844 Keith Macdonald 970 38:14 0:39:25 5.0
D K1 77 John Shimell 1065 42:59 0:40:22 6.0
D K1 97 Mike Evans 1065 49:19 0:46:18 7.0
D Tasar 2576 Lionel Rigby 1023 01:05:00 1:03:32 8.0
D Laser Standard 177577 Toby Freeland 1091 01:11:19 1:05:22 9.0
D Laser Standard 138459 Rob Freeland 1091 01:12:55 1:06:50 10.0
D RS Aero 1489 Peter Freeland 1065 01:14:37 1:10:04 11.0
D Laser Standard 146722 Mark Whalley 1091 RET   17.0
D RS Aero 1096 Robert Fisk-Moore 1065 RET   17.0

Tue1 - D Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
D K1 114 David Liddington 1065 56:07 0:52:42 1.0
D K1 77 John Shimell 1065 01:00:12 0:56:32 2.0
D Laser Standard 169898 Ben Flower 1091 01:03:04 0:57:48 3.0
D K1 98 Toby Sherwin 1065 01:03:21 0:59:29 4.0
D Laser Standard 203910 Ben Hawkes 1091 01:07:34 1:01:56 5.0
D Laser Standard 138459 Rob Freeland 1091 01:08:22 1:02:40 6.0
D Fireball 14844 Keith Macdonald 970 01:01:20 1:03:14 7.0
D RS Aero 1489 Peter Freeland 1065 01:08:00 1:03:51 8.0
D K1 97 Mike Evans 1065 01:08:42 1:04:30 9.0
D Laser Standard 146722 Mark Whalley 1091 01:10:57 1:05:02 10.0
D Tasar 2576 Lionel Rigby 1023 01:07:27 1:05:56 11.0

Tue2 - D Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
D Tasar 2576 Lionel Rigby 1023 50:14 0:49:06 1.0
D Fireball 14844 Keith Macdonald 970 47:46 0:49:15 2.0
D Laser Standard 169898 Ben Flower 1091 58:28 0:53:35 3.0
D Laser Standard 203910 Ben Hawkes 1091 59:04 0:54:08 4.0
D K1 77 John Shimell 1065 57:43 0:54:12 5.0
D K1 98 Toby Sherwin 1065 57:48 0:54:16 6.0
D Laser Standard 138459 Rob Freeland 1091 59:39 0:54:40 7.0
D RS Aero 1489 Peter Freeland 1065 58:49 0:55:14 8.0
D K1 97 Mike Evans 1065 58:50 0:55:15 9.0
D K1 114 David Liddington 1065 59:40 0:56:02 10.0
D Laser Standard 146722 Mark Whalley 1091 01:07:42 1:02:03 11.0

Wed1 - D Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
D Laser Standard 169898 Ben Flower 1091 18:53 0:17:18 1.0
D Laser Standard 203910 Ben Hawkes 1091 19:22 0:17:45 2.0
D Fireball 14844 Keith Macdonald 970 17:26 0:17:58 3.0
D Tasar 2576 Lionel Rigby 1023 18:30 0:18:05 4.0
D K1 97 Mike Evans 1065 21:30 0:20:11 5.0
D K1 98 Toby Sherwin 1065 21:48 0:20:28 6.0
D Supernova 669 John Bailey 1071 22:11 0:20:43 7.0
D Laser Standard 146722 Mark Whalley 1091 23:04 0:21:09 8.0

Wed2 - D Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
D Laser Standard 169898 Ben Flower 1091 27:39 0:25:21 1.0
D Tasar 2576 Lionel Rigby 1023 26:11 0:25:36 2.0
D Fireball 14844 Keith Macdonald 970 25:16 0:26:03 3.0
D Laser Standard 138459 Rob Freeland 1091 30:36 0:28:03 4.0
D K1 98 Toby Sherwin 1065 30:03 0:28:13 5.0
D Laser Standard 203910 Ben Hawkes 1091 31:20 0:28:43 6.0
D Laser Standard 146722 Mark Whalley 1091 33:11 0:30:25 7.0
D K1 97 Mike Evans 1065 33:55 0:31:51 8.0
D Supernova 669 John Bailey 1071 34:21 0:32:04 9.0

Wed3 - D Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
D Fireball 14844 Keith Macdonald 970 27:58 0:28:50 1.0
D RS Aero 1489 Peter Freeland 1065 30:58 0:29:05 2.0
D Laser Standard 203910 Ben Hawkes 1091 32:46 0:30:02 3.0
D Tasar 2576 Lionel Rigby 1023 31:08 0:30:26 4.0
D Laser Standard 138459 Rob Freeland 1091 34:42 0:31:48 5.0
D Supernova 669 John Bailey 1071 37:02 0:34:35 6.0
D Laser Standard 146722 Mark Whalley 1091 38:18 0:35:06 7.0
D Laser Standard 169898 Ben Flower 1091 OCS   17.0
D K1 98 Toby Sherwin 1065 DNF   17.0
D K1 97 Mike Evans 1065 DNF   17.0

Mon1 - E Fleet - 17/8 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1404
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
E RS100 (8.4) 393 Jim Wood 1000 33:20 0:33:20 1.0
E RS Vareo 440 Nigel Sharp 1071 37:15 0:34:47 2.0
E RS Vareo 176 Stephen Pendray 1071 37:45 0:35:15 3.0
E RS200 1406 Simon Thomas 1047 38:00 0:36:18 4.0
E Laser 2000 21287 John Bailey 1100 42:51 0:38:57 5.0
E RS200 1103 Matt Hall 1047 42:14 0:40:20 6.0

Mon2 - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1509
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
E RS Vareo 176 Stephen Pendray 1071 38:13 0:35:41 1.0
E RS Vareo 440 Nigel Sharp 1071 41:00 0:38:17 2.0
E RS200 1406 Simon Thomas 1047 40:15 0:38:27 3.0
E RS100 (8.4) 393 Jim Wood 1000 38:57 0:38:57 4.0
E RS200 1103 Matt Hall 1047 41:40 0:39:48 5.0
E Laser 2000 21287 John Bailey 1100 1:19:47 1:12:32 6.0

Tue1 - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
E RS200 1406 Simon Thomas 1047 50:20 0:48:04 1.0
E RS200 1103 Matt Hall 1047 01:02:12 0:59:24 2.0
E RS100 (8.4) 393 Jim Wood 1000 01:01:31 1:01:31 3.0
E Laser 2000 21287 John Bailey 1100 01:09:00 1:02:44 4.0
E RS Vareo 176 Stephen Pendray 1071 01:08:44 1:04:11 5.0
E Laser Stratos Keel 1003 Nicholas Marden 1092 RET   8.0

Tue2 - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
E RS100 (8.4) 393 Jim Wood 1000 44:27 0:44:27 1.0
E RS200 1406 Simon Thomas 1047 50:29 0:48:13 2.0
E RS Vareo 176 Stephen Pendray 1071 53:49 0:50:15 3.0
E Laser 2000 21287 John Bailey 1100 59:25 0:54:01 4.0
E RS200 1103 Matt Hall 1047 58:20 0:55:43 5.0
E Laser Stratos Keel 1003 Nicholas Marden 1092 DNF   8.0

Wed1 - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
E RS200 1406 Simon Thomas 1047 19:20 0:18:28 1.0
E Laser Stratos Keel 1003 Nicholas Marden 1092 20:59 0:19:13 2.0
E RS100 (8.4) 393 Jim Wood 1000 19:20 0:19:20 3.0

Wed2 - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
E RS200 1406 Simon Thomas 1047 39:54 0:38:07 1.0
E Laser Stratos Keel 1003 Nicholas Marden 1092 42:07 0:38:34 2.0
E RS100 (8.4) 393 Jim Wood 1000 38:37 0:38:37 3.0

Wed3 - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
E RS200 1406 Simon Thomas 1047 58:40 0:56:02 1.0
E RS100 (8.4) 393 Jim Wood 1000 57:24 0:57:24 2.0
E Laser Stratos Keel 1003 Nicholas Marden 1092 01:02:55 0:57:37 3.0

Mon1 - F Fleet - 17/8 at 1400

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 1406
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F 420 55402 Josh Waha 1105 32:27 0:32:27 1.0
F Europe 348 Katie Hughes 1148 32:50 0:32:50 2.0
F Enterprise 22916 Richard Goss 1115 33:49 0:33:49 3.0
F OK dinghy 2064 Colin Meddows-Smith 1100 36:47 0:36:47 4.0
F Mirror16 268 Nigel Reed 1210 40:05 0:40:05 5.0
F RS Feva XL 4530 Michael Dyer 1233 40:40 0:40:40 6.0
F Laser Radial 179101 George Asquith 1135 42:25 0:42:25 7.0
F Laser Radial 192836 Alison Endean 1135 43:15 0:43:15 8.0
F Laser 4.7 139726 Charlie Ellse 1195 43:44 0:43:44 9.0
F Topper 47794 Alice Senior 1340 44:51 0:44:51 10.0
F Laser Radial 45081 Harriet Somers 1135 45:49 0:45:49 11.0
F Laser 4.7 180277 Katie Wood 1195 46:26 0:46:26 12.0
F Topper 47603 Oliver Scott Holmes 1340 48:38 0:48:38 13.0
F Mirror 69957 Kathy Berryman 1369 53:00 0:53:00 14.0

Mon2 - F Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 1511
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F Enterprise 22916 Richard Goss 1115 35:03 0:35:03 1.0
F 420 55402 Josh Waha 1105 36:35 0:36:35 2.0
F Europe 348 Katie Hughes 1148 37:49 0:37:49 3.0
F OK dinghy 2064 Colin Meddows-Smith 1100 50:04 0:50:04 4.0
F Mirror16 268 Nigel Reed 1210 51:34 0:51:34 5.0
F Topper 47603 Oliver Scott Holmes 1340 01:14:00 1:14:00 6.0
F Laser 4.7 139726 Charlie Ellse 1195 01:14:50 1:14:50 7.0
F RS Feva XL 4530 Michael Dyer 1233 DNF   16.0
F Topper 47794 Alice Senior 1340 RET   16.0
F Mirror 69957 Kathy Berryman 1369 RET   16.0

Tue1 - F Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F Enterprise 22916 Richard Goss 1115 47:24 0:47:24 1.0
F Europe 348 Katie Hughes 1148 50:00 0:50:00 2.0
F 420 55402 Josh Waha 1105 53:29 0:53:29 3.0
F Laser 4.7 139726 Charlie Ellse 1195 57:56 0:57:56 4.0
F Laser 4.7 204013 Chloe Colinette 1195 59:52 0:59:52 5.0
F Topper 47603 Oliver Scott Holmes 1340 01:02:36 1:02:36 6.0
F Laser Radial 179101 George Asquith 1135 01:04:33 1:04:33 7.0
F Topper 47794 Alice Senior 1340 01:04:34 1:04:34 8.0
F RS Feva XL 4530 Michael Dyer 1233 01:04:35 1:04:35 9.0

Tue2 - F Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F Enterprise 22916 Richard Goss 1115 56:21 0:56:21 1.0
F Europe 348 Katie Hughes 1148 56:32 0:56:32 2.0
F 420 55402 Josh Waha 1105 56:42 0:56:42 3.0
F Laser 4.7 204013 Chloe Colinette 1195 59:59 0:59:59 4.0
F RS Feva XL 4530 Michael Dyer 1233 01:01:00 1:01:00 5.0
F Laser 4.7 139726 Charlie Ellse 1195 01:02:58 1:02:58 6.0
F Laser Radial 179101 George Asquith 1135 01:05:39 1:05:39 7.0
F Topper 47794 Alice Senior 1340 01:06:14 1:06:14 8.0
F Topper 47603 Oliver Scott Holmes 1340 01:07:36 1:07:36 9.0

Wed1 - F Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F 420 55402 Josh Waha 1105 19:15 0:19:15 1.0
F Laser 4.7 204013 Chloe Colinette 1195 19:57 0:19:57 2.0
F Europe 348 Katie Hughes 1148 20:58 0:20:58 3.0
F Enterprise 22916 Richard Goss 1115 21:01 0:21:01 4.0
F Laser 4.7 139726 Charlie Ellse 1195 21:33 0:21:33 5.0
F RS Feva XL 4530 Michael Dyer 1233 22:05 0:22:05 6.0
F Laser Radial 192836 Alison Endean 1135 22:28 0:22:28 7.0
F Laser Radial 179101 George Asquith 1135 24:23 0:24:23 8.0
F Mirror 69957 Kathy Berryman 1369 30:48 0:30:48 9.0

Wed2 - F Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F 420 55402 Josh Waha 1105 28:14 0:28:14 1.0
F Laser 4.7 204013 Chloe Colinette 1195 30:24 0:30:24 2.0
F Europe 348 Katie Hughes 1148 31:24 0:31:24 3.0
F Laser 4.7 139726 Charlie Ellse 1195 31:33 0:31:33 4.0
F Enterprise 22916 Richard Goss 1115 31:43 0:31:43 5.0
F Laser Radial 179101 George Asquith 1135 34:48 0:34:48 6.0
F Laser Radial 192836 Alison Endean 1135 35:05 0:35:05 7.0
F RS Feva XL 4530 Michael Dyer 1233 35:07 0:35:07 8.0
F Topper 47603 Oliver Scott Holmes 1340 36:38 0:36:38 9.0
F Topper 47794 Alice Senior 1340 37:56 0:37:56 10.0
F Mirror 69957 Kathy Berryman 1369 RET   16.0

Wed3 - F Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F Europe 348 Katie Hughes 1148 33:57 0:33:57 1.0
F Laser 4.7 204013 Chloe Colinette 1195 34:33 0:34:33 2.0
F Enterprise 22916 Richard Goss 1115 34:37 0:34:37 3.0
F RS Feva XL 4530 Michael Dyer 1233 36:47 0:36:47 4.0
F Laser 4.7 139726 Charlie Ellse 1195 37:16 0:37:16 5.0
F Laser Radial 192836 Alison Endean 1135 37:49 0:37:49 6.0
F Laser Radial 179101 George Asquith 1135 38:59 0:38:59 7.0
F Topper 47603 Oliver Scott Holmes 1340 41:33 0:41:33 8.0
F Topper 47794 Alice Senior 1340 41:58 0:41:58 9.0
F 420 55402 Josh Waha 1105 RET   16.0

Mon1 - O Fleet - 17/8 at 1400

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 1406
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
O Optimist 6349 Charlie Elsby-Hartman 1665 44:28 0:26:42 1.0
O Optimist 5152 Will Laity 1665 46:27 0:27:54 2.0

Mon2 - O Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 1511
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Place Points

Tue1 - O Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
O Optimist 5152 Will Laity 1665 53:00 0:31:50 1.0
O Optimist 6349 Charlie Elsby-Hartman 1665 53:01 0:31:51 2.0

Tue2 - O Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Elapsed Corrected Points
O Optimist 6349 Charlie Elsby-Hartman 1665 57:20 0:34:26 1.0
O Optimist 5152 Will Laity 1665 01:02:05 0:37:17 2.0

Wed1 - O Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Place Points

Wed2 - O Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Place Points

Wed3 - O Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Fleet Type_of_Boat Sail_Number HelmName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.16.7
http://www.sailwave.com/