Gul Dinghy Week

Restronguet Sailing Club

Results are final as of 17:43 on August 26, 2015

A Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Thurs
Musto Skiff 372 Alex Knight   Castle Cove SC 850 1.0
Fireball 14844 Keith Macdonald   Small Heath SC 970 2.0
29er 1212 Elliott Wilkinson Josh Croft St Mawes 922 3.0
Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett   Loch Lomond SC 570 4.0
D-One 419 Simon Hawkes   Wimbleball SC 959 5.0
D-One 8 Nick Orman   Castle Cove SC 959 6.0
International Contender 587 Tim Bowerbank   RSC 976 7.0
RS800 833 Max Wood Will Barnes St Mawes SC 820 9.0 DNF

C Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Thurs
Dart16 4 Jack Ellesby-Hartman A N Other   910 1.0
Dart 5977 Alex Childs     814 2.0
Dart 7682 Adrian Boulton     814 3.0

D Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Thurs
Laser Standard 169898 Ben Flower   Star Cross YC 1091 1.0
Laser Radial 192311 Peter Freeland   St Mawes SC 1135 2.0
K1 114 David Liddington   St Mawes 1065 3.0
K1 77 John Shimell   Chew Valley 1065 4.0
Laser Standard 203910 Ben Hawkes   Wimbleball SC 1091 5.0
RS Aero 1489 Toby Freeland   St Mawes SC 1030 6.0
Laser Standard 138459 Rob Freeland   St Mawes SC 1091 7.0
Laser Standard 146722 Mark Whalley   Starcross YC 1091 8.0
Laser Standard 173357 Dad Whittaker     1091 9.0
Supernova 669 John Bailey   RSC 1071 10.0
Tasar 2576 Lionel Rigby Ken Fobbester Porthpean 1023 11.0

E Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Thurs
RS200 1406 Simon Thomas Rufus Thomas Chew Valley 1047 1.0
Laser 2000 21287 John Calvert David Smith RSC 1100 2.0
RS100 (8.4) 393 Jim Wood Jim Wood St Mawes Sailing Club 1000 3.0
Laser Stratos Keel 1003 Nicholas Marden Toby Marden St Mawes SC 1092 4.0
RS Vareo 440 Nigel Sharp   St Mawes SC 1071 5.0
RS200 1103 Matt Hall Abbe Hall Grafham Water SC 1047 6.0

F Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Thurs
420 55402 Josh Waha Ben Waha Royal Southern YC 1105 1.0
Laser 4.7 204013 Chloe Colinette     1195 2.0
Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   RSC/St Mawes 1195 3.0
RS Feva XL 4530 Michael Dyer Sam Dyer Herne Bay SC 1233 4.0
Topper 47603 Oliver Scott Holmes   St Mawes SC 1340 5.0
Enterprise 22916 Richard Goss Sophie Goss Burghfield SC 1115 6.0
Europe 348 Katie Hughes   Loch Lomond SC 1148 7.0
Laser 4.7 180277 Katie Wood   St Mawes Sailing Club 1195 8.0
OK dinghy 2064 Colin Meddows-Smith   Northampton SC 1100 9.0
Laser Radial 179101 George Asquith   St Mawes SC 1135 10.0
Laser Radial 192836 Alison Endean     1135 11.0
Mirror 69957 Kathy Berryman Daniel Berryman Restronguet SC 1369 12.0

Thurs - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Elapsed Corrected
Musto Skiff 372 Alex Knight   Castle Cove SC 850 01:07:44 1:19:41
Fireball 14844 Keith Macdonald   Small Heath SC 970 01:19:49 1:22:17
29er 1212 Elliott Wilkinson Josh Croft St Mawes 922 01:18:23 1:25:01
Int-Moth (foiler) 4073 Paul Hignett   Loch Lomond SC 570 48:33 1:25:11
D-One 419 Simon Hawkes   Wimbleball SC 959 01:23:51 1:27:26
D-One 8 Nick Orman   Castle Cove SC 959 01:24:46 1:28:23
International Contender 587 Tim Bowerbank   RSC 976 01:31:28 1:33:43
RS800 833 Max Wood Will Barnes St Mawes SC 820 DNF  

Thurs - C Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Elapsed Corrected
Dart16 4 Jack Ellesby-Hartman A N Other   910 01:22:24 1:30:33
Dart 5977 Alex Childs     814 01:16:36 1:34:06
Dart 7682 Adrian Boulton     814 01:19:48 1:38:02

Thurs - D Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Elapsed Corrected
Laser Standard 169898 Ben Flower   Star Cross YC 1091 58:14 0:53:23
Laser Radial 192311 Peter Freeland   St Mawes SC 1135 01:02:36 0:55:09
K1 114 David Liddington   St Mawes 1065 59:32 0:55:54
K1 77 John Shimell   Chew Valley 1065 01:01:04 0:57:20
Laser Standard 203910 Ben Hawkes   Wimbleball SC 1091 01:02:34 0:57:21
RS Aero 1489 Toby Freeland   St Mawes SC 1030 01:00:03 0:58:18
Laser Standard 138459 Rob Freeland   St Mawes SC 1091 01:05:10 0:59:44
Laser Standard 146722 Mark Whalley   Starcross YC 1091 01:08:32 1:02:49
Laser Standard 173357 Dad Whittaker     1091 01:08:51 1:03:06
Supernova 669 John Bailey   RSC 1071 01:09:47 1:05:09
Tasar 2576 Lionel Rigby Ken Fobbester Porthpean 1023 01:29:10 1:27:10

Thurs - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Elapsed Corrected
RS200 1406 Simon Thomas Rufus Thomas Chew Valley 1047 01:30:27 1:26:23
Laser 2000 21287 John Calvert David Smith RSC 1100 01:35:20 1:26:40
RS100 (8.4) 393 Jim Wood Jim Wood St Mawes Sailing Club 1000 01:31:29 1:31:29
Laser Stratos Keel 1003 Nicholas Marden Toby Marden St Mawes SC 1092 01:40:35 1:32:07
RS Vareo 440 Nigel Sharp   St Mawes SC 1071 01:39:06 1:32:32
RS200 1103 Matt Hall Abbe Hall Grafham Water SC 1047 01:49:00 1:44:06

Thurs - F Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Type_of_Boat Sail_Number HelmName Crew_Name Home_Club PY Elapsed Corrected
420 55402 Josh Waha Ben Waha Royal Southern YC 1105 58:37 0:53:03
Laser 4.7 204013 Chloe Colinette     1195 01:04:26 0:53:55
Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   RSC/St Mawes 1195 01:05:04 0:54:27
RS Feva XL 4530 Michael Dyer Sam Dyer Herne Bay SC 1233 01:07:29 0:54:44
Topper 47603 Oliver Scott Holmes   St Mawes SC 1340 01:16:59 0:57:27
Enterprise 22916 Richard Goss Sophie Goss Burghfield SC 1115 01:05:34 0:58:48
Europe 348 Katie Hughes   Loch Lomond SC 1148 01:07:33 0:58:50
Laser 4.7 180277 Katie Wood   St Mawes Sailing Club 1195 01:10:36 0:59:05
OK dinghy 2064 Colin Meddows-Smith   Northampton SC 1100 01:08:24 1:02:11
Laser Radial 179101 George Asquith   St Mawes SC 1135 01:10:46 1:02:21
Laser Radial 192836 Alison Endean     1135 01:11:31 1:03:01
Mirror 69957 Kathy Berryman Daniel Berryman Restronguet SC 1369 01:29:11 1:05:09



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com