RSC 2015 Whitsun Series

RSC

Results are final as of 10:03 on June 5, 2015

Catamaran Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 31/05 R1 31/05 R2 31/05 R3
1st Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 2.0 2.0   1.0 1.0
2nd Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Theo 814 10.0 10.0   2.0 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC

Medium Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 31/05 R1 31/05 R2 31/05 R3
1st Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112 0.0 0.0      
1st Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148 0.0 0.0      

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 31/05 R1 31/05 R2 31/05 R3
1st Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren ?   820 2.0 2.0 1.0 1.0  
2nd Fast Asymmetric RS800 1094 Sarah Woodford   820 13.0 13.0 3.0 DNF 10.0 DNC  
3rd Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 20.0 20.0 10.0 DNC 10.0 DNC  
3rd Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 20.0 20.0 10.0 DNC 10.0 DNC  
3rd Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 20.0 20.0 10.0 DNC 10.0 DNC  
3rd Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 20.0 20.0 10.0 DNC 10.0 DNC  
3rd Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 20.0 20.0 10.0 DNC 10.0 DNC  
3rd Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 20.0 20.0 10.0 DNC 10.0 DNC  
3rd Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 20.0 20.0 10.0 DNC 10.0 DNC  

Fast Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 31/05 R1 31/05 R2 31/05 R3
1st Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 3.0 3.0 1.0 2.0 DNF  
2nd Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 8.0 8.0 3.0 DNF 5.0 DNC  
3rd Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 10.0 10.0 5.0 DNC 5.0 DNC  
3rd Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 10.0 10.0 5.0 DNC 5.0 DNC  

Firefly Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 31/05 R1 31/05 R2 31/05 R3
1st Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 0.0 0.0      
1st Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 0.0 0.0      

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 31/05 R1 31/05 R2 31/05 R3
1st Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 8.0 8.0 1.0 4.0 3.0
2nd Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 20.0 20.0 18.0 DNC 1.0 1.0
3rd Laser Laser 201511 Richard Argall   1091 23.0 23.0 18.0 DNC 3.0 2.0
4th Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 28.0 28.0 2.0 8.0 DNF 18.0 DNC
5th Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 28.0 28.0 18.0 DNC 5.0 5.0 DNF
6th Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 29.0 29.0 3.0 8.0 DNF 18.0 DNC
7th Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 38.0 38.0 18.0 DNC 2.0 18.0 DNC
8th Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser 141811 John Calvert   1091 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser 4.7 208124 Benno KL Marstaller   1195 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser 188783 Nick Stoten   1091 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   1195 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
8th Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 54.0 54.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 31/05 R1 31/05 R2 31/05 R3
1st Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 0.0 0.0      
1st Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 0.0 0.0      
1st Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 0.0 0.0      
1st Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 0.0 0.0      
1st Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 0.0 0.0      

Slow Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 31/05 R1 31/05 R2 31/05 R3
1st Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 23.0 23.0 21.0 DNC 1.0 1.0
2nd Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 43.0 43.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70035 Harvey Martin Sennen Addinal 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 69674 Jeremy Stephens Lloyd Williams 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70810 Ollie Hawkins Archie Hawkins 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 66632 Steve George Freddie George 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70857 Lily Medlicott Demelza Hewett 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70678 Amy George Chloe George 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70537 Esther Bowdler Scarlett Crago 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 69667 Martin Egan George Lenney 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70784 AUS Joe Jackman Jack Sargent 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70035 Harvey Martin Sennen Addinall 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 37922 Rufus Martin   1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70492 Stephen Lenney George Lenney 1385 63.0 63.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC

31/05 R1 - Catamaran Fleet - 31/05/2015 at 11:14

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:28
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814    
  Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Theo 814    
  Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814    
  Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814    
  Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814    
  Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814    
  Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814    

31/05 R2 - Catamaran Fleet - 31/05/2015 at 14:26

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:40
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 1.0 0:30:12 0:37:06
2 Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Theo 814 2.0 0:33:53 0:41:38
3 Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 8.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 8.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 8.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  

31/05 R3 - Catamaran Fleet - 31/05/2015 at 15:24

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:38
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 1.0 0:27:27 0:33:43
2 Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Theo 814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  

31/05 R1 - Medium Handicap Fleet - 31/05/2015 at 11:14

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:20
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105    
  Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071    
  Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112    
  Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130    
  Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148    
  Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148    
  Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148    

31/05 R2 - Medium Handicap Fleet - 31/05/2015 at 14:26

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:32
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105    
  Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071    
  Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112    
  Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130    
  Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148    
  Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148    
  Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148    

31/05 R3 - Medium Handicap Fleet - 31/05/2015 at 15:24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105    
  Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071    
  Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112    
  Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130    
  Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148    
  Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148    
  Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148    

31/05 R1 - Fast Asymmetric Fleet - 31/05/2015 at 11:14

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:22
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren ?   820 1.0 0:41:35 0:50:43
2 Fast Asymmetric RS800 1094 Sarah Woodford   820 3.0 DNF  
3 Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 10.0 DNC  
3 Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 10.0 DNC  
3 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 10.0 DNC  
3 Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 10.0 DNC  
3 Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 10.0 DNC  
3 Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 10.0 DNC  
3 Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 10.0 DNC  

31/05 R2 - Fast Asymmetric Fleet - 31/05/2015 at 14:26

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:34
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren ?   820 1.0 0:46:59 0:57:18
2 Fast Asymmetric RS800 1094 Sarah Woodford   820 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 10.0 DNC  

31/05 R3 - Fast Asymmetric Fleet - 31/05/2015 at 15:24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:32
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren ?   820    
  Fast Asymmetric RS800 1094 Sarah Woodford   820    
  Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872    
  Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850    
  Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872    
  Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780    
  Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570    
  Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570    
  Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850    

31/05 R1 - Fast Handicap Fleet - 31/05/2015 at 11:14

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:20
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 1.0 0:41:20 0:42:21
2 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 3.0 DNF  
3 Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 5.0 DNC  
3 Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 5.0 DNC  

31/05 R2 - Fast Handicap Fleet - 31/05/2015 at 14:26

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:32
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 2.0 DNF
2 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 5.0 DNC
2 Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 5.0 DNC
2 Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 5.0 DNC

31/05 R3 - Fast Handicap Fleet - 31/05/2015 at 15:24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976    
  Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976    
  Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976    

31/05 R1 - Firefly Fleet - 31/05/2015 at 11:14

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11:26
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163    
  Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163    
  Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163    
  Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163    
  Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163    
  Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163    
  Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163    
  Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163    

31/05 R2 - Firefly Fleet - 31/05/2015 at 14:26

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:38
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163    
  Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163    
  Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163    
  Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163    
  Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163    
  Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163    
  Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163    
  Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163    

31/05 R3 - Firefly Fleet - 31/05/2015 at 15:24

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:36
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163    
  Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163    
  Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163    
  Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163    
  Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163    
  Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163    
  Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163    
  Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163    

31/05 R1 - Laser Fleet - 31/05/2015 at 11:14

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:24
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 1.0 1
2 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 2.0 2
3 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 3.0 3
4 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 18.0 DNC
4 Laser Laser 201511 Richard Argall   1091 18.0 DNC
4 Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 18.0 DNC
4 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC
4 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC
4 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 18.0 DNC
4 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 18.0 DNC
4 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 18.0 DNC
4 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 18.0 DNC
4 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 18.0 DNC
4 Laser Laser 4.7 208124 Benno KL Marstaller   1195 18.0 DNC
4 Laser Laser 188783 Nick Stoten   1091 18.0 DNC
4 Laser Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   1195 18.0 DNC
4 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 18.0 DNC

31/05 R2 - Laser Fleet - 31/05/2015 at 14:26

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:36
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 1.0 1
2 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 2.0 2
3 Laser Laser 201511 Richard Argall   1091 3.0 3
4 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 4.0 4
5 Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 5.0 5
6 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 8.0 DNF
6 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 8.0 DNF
8 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC
8 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 18.0 DNC
8 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 18.0 DNC
8 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 18.0 DNC
8 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 18.0 DNC
8 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 18.0 DNC
8 Laser Laser 4.7 208124 Benno KL Marstaller   1195 18.0 DNC
8 Laser Laser 188783 Nick Stoten   1091 18.0 DNC
8 Laser Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   1195 18.0 DNC
8 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 18.0 DNC

31/05 R3 - Laser Fleet - 31/05/2015 at 15:24

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:34
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 1.0 1
2 Laser Laser 201511 Richard Argall   1091 2.0 2
3 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 3.0 3
4 Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 5.0 DNF
5 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 18.0 DNC
5 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 18.0 DNC
5 Laser Laser 4.7 208124 Benno KL Marstaller   1195 18.0 DNC
5 Laser Laser 188783 Nick Stoten   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   1195 18.0 DNC
5 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 18.0 DNC

31/05 R1 - Slow Asymmetric Fleet - 31/05/2015 at 11:14

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:22
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100    
  Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944    
  Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047    
  Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047    
  Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944    

31/05 R2 - Slow Asymmetric Fleet - 31/05/2015 at 14:26

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:34
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100    
  Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944    
  Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047    
  Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047    
  Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944    

31/05 R3 - Slow Asymmetric Fleet - 31/05/2015 at 15:24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:32
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100    
  Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944    
  Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047    
  Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047    
  Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944    

31/05 R1 - Slow Handicap Fleet - 31/05/2015 at 11:14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:18
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 1.0 0:45:00 0:27:02
2 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70035 Harvey Martin Sennen Addinal 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69674 Jeremy Stephens Lloyd Williams 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70810 Ollie Hawkins Archie Hawkins 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 66632 Steve George Freddie George 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70857 Lily Medlicott Demelza Hewett 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70678 Amy George Chloe George 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70537 Esther Bowdler Scarlett Crago 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69667 Martin Egan George Lenney 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70784 AUS Joe Jackman Jack Sargent 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70035 Harvey Martin Sennen Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Rufus Martin   1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Stephen Lenney George Lenney 1385 21.0 DNC  

31/05 R2 - Slow Handicap Fleet - 31/05/2015 at 14:26

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 1.0 0:45:43 0:27:27
2 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70035 Harvey Martin Sennen Addinal 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69674 Jeremy Stephens Lloyd Williams 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70810 Ollie Hawkins Archie Hawkins 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 66632 Steve George Freddie George 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70857 Lily Medlicott Demelza Hewett 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70678 Amy George Chloe George 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70537 Esther Bowdler Scarlett Crago 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69667 Martin Egan George Lenney 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70784 AUS Joe Jackman Jack Sargent 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70035 Harvey Martin Sennen Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Rufus Martin   1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Stephen Lenney George Lenney 1385 21.0 DNC  

31/05 R3 - Slow Handicap Fleet - 31/05/2015 at 15:24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:28
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 1.0 0:42:22 0:25:27
2 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70035 Harvey Martin Sennen Addinal 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69674 Jeremy Stephens Lloyd Williams 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70810 Ollie Hawkins Archie Hawkins 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 66632 Steve George Freddie George 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70857 Lily Medlicott Demelza Hewett 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70678 Amy George Chloe George 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70537 Esther Bowdler Scarlett Crago 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69667 Martin Egan George Lenney 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70784 AUS Joe Jackman Jack Sargent 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70035 Harvey Martin Sennen Addinall 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Rufus Martin   1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 21.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Stephen Lenney George Lenney 1385 21.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com