RSC 2015 Season Harbour Series

RSC

Results are final as of 19:33 on October 21, 2015

Catamaran Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 19/04 H1 17/05 H2 12/07 H3 13/09 H4
1st Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Fay Freeman 814 7.0 5.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0
2nd Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 14.0 8.0 3.0 (6.0 DNF) 3.0 2.0
3rd Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 25.0 16.0 1.0 6.0 DNF (9.0 DNC) 9.0 DNC
4th Catamaran Dart 18 6734     814 28.0 19.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC
5th Catamaran Dart 18 7975 Tom Phipps   814 28.0 19.0 (9.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC
6th Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 31.0 22.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 9.0 DNC
7th Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 33.0 24.0 (9.0 DNC) 6.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC
8th Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 36.0 27.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC

Medium Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 19/04 H1 17/05 H2 12/07 H3 13/09 H4
1st Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071 7.0 7.0 2.0 1.0 4.0  
2nd Medium Handicap 420 5406     1105 19.0 19.0 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0  
3rd Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105 19.0 19.0 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC  
4th Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148 20.0 20.0 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0  
5th Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148 21.0 21.0 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0  
6th Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC  
6th Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC  
6th Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC  

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 19/04 H1 17/05 H2 12/07 H3 13/09 H4
1st Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 15.0 15.0 1.0 2.0   12.0 DNC
2nd Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 16.0 16.0 3.0 1.0   12.0 DNC
3rd Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 19.0 19.0 6.0 DNF 12.0 DNC   1.0
4th Fast Asymmetric RS700 810 Huw Reynolds   852 26.0 26.0 2.0 12.0 DNC   12.0 DNC
5th Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 27.0 27.0 12.0 DNC 3.0   12.0 DNC
6th Fast Asymmetric International 14 1500 Tom Stacpoole Liam Stacpoole 780 28.0 28.0 12.0 DNC 4.0   12.0 DNC
7th Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820 30.0 30.0 6.0 DNF 12.0 DNC   12.0 DNC
8th Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 36.0 36.0 12.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC
8th Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820 36.0 36.0 12.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC
8th Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 36.0 36.0 12.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC
8th Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 36.0 36.0 12.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 19/04 H1 17/05 H2 12/07 H3 13/09 H4
1st Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 7.0 7.0 1.0 5.0 DNC   1.0
2nd Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC   5.0 DNC
2nd Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC   5.0 DNC
2nd Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC   5.0 DNC

Firefly Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 19/04 H1 17/05 H2 12/07 H3 13/09 H4
1st Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 6.0 6.0 2.0 3.0 1.0  
2nd Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 19.0 19.0 11.0 DNC 5.0 3.0  
3rd Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 19.0 19.0 11.0 DNC 4.0 4.0  
4th Firefly Firefly 2797 Phil Slater   1163 23.0 23.0 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC  
5th Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 23.0 23.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC  
6th Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 24.0 24.0 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0  
7th Firefly Firefly 2659 Ben Lumby   1163 24.0 24.0 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC  
8th Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC  
8th Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC  
8th Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC  

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 19/04 H1 17/05 H2 12/07 H3 13/09 H4
1st Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 23.0 5.0 3.0 1.0 1.0 (18.0 DNC)
2nd Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 38.0 20.0 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0
3rd Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 40.0 22.0 2.0 (18.0 DNC) 2.0 18.0 DNC
4th Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 42.0 24.0 4.0 2.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC
5th Laser Laser 141811 John Calvert   1091 44.0 26.0 5.0 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC
6th Laser Laser 138288     1091 57.0 39.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 18.0 DNC
7th Laser Laser 192836     1091 58.0 40.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 4.0 18.0 DNC
8th Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 60.0 42.0 6.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC
9th Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 63.0 45.0 9.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC
9th Laser Laser 91083 Reuben Thompson   1091 63.0 45.0 9.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC
11th Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 72.0 54.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
11th Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 72.0 54.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
11th Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 72.0 54.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
11th Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 72.0 54.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
11th Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 72.0 54.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
11th Laser Laser 208124 Beno Marstaller   1091 72.0 54.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
11th Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 72.0 54.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 19/04 H1 17/05 H2 12/07 H3 13/09 H4
1st Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 5.0 3.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0
2nd Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 19.0 13.0 (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 24.0 18.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 24.0 18.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC
3rd Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 24.0 18.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC

Slow Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett 19/04 H1 17/05 H2 12/07 H3 13/09 H4
1st Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 28.0 15.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0
2nd Slow Handicap Optimist 6349     1665 40.0 27.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 15563 Martin Egan   1385 40.0 27.0 (13.0 DNC) 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 70447 Otis Sam 1385 41.0 28.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0
5th Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 41.0 28.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC
6th Slow Handicap Mirror 37922 Tony Martin   1385 41.0 28.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC
7th Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin   1385 42.0 29.0 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC
8th Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 43.0 30.0 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC
9th Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 44.0 31.0 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC
10th Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 52.0 39.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
10th Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 52.0 39.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
10th Slow Handicap Mirror 70035 Sarah Jane Humphrey   1385 52.0 39.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC

19/04 H1 - Catamaran Fleet at 14:07

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:21
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 1.0 1
2 Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Fay Freeman 814 2.0 2
3 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 3.0 3
4 Catamaran Dart 18 6734     814 9.0 DNC
4 Catamaran Dart 18 7975 Tom Phipps   814 9.0 DNC
4 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 9.0 DNC
4 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 9.0 DNC
4 Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 9.0 DNC

17/05 H2 - Catamaran Fleet at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:22:02
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 7975 Tom Phipps   814 1.0 1:13:07 1:29:49
2 Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Fay Freeman 814 2.0 1:14:38 1:31:41
3 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 6.0 DNF  
3 Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 6.0 DNF  
3 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 6.0 DNF  
6 Catamaran Dart 18 6734     814 9.0 DNC  
6 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 9.0 DNC  
6 Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 9.0 DNC  

12/07 H3 - Catamaran Fleet at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Catamaran Dart 18 6734     814 1.0 1
2 Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Fay Freeman 814 2.0 2
3 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 3.0 3
4 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 4.0 4
5 Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 9.0 DNC
5 Catamaran Dart 18 7975 Tom Phipps   814 9.0 DNC
5 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 9.0 DNC
5 Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 9.0 DNC

13/09 H4 - Catamaran Fleet at 14:00:17

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Fay Freeman 814 1.0 1:08:57 1:24:42
2 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 2.0 1:18:41 1:36:40
3 Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 9.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 6734     814 9.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 7975 Tom Phipps   814 9.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 9.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 9.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 9.0 DNC  

19/04 H1 - Medium Handicap Fleet at 14:07

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:13
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105 1.0 1.41.16 1.31.39
2 Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071 2.0 1.46.12 1.39.10
3 Medium Handicap 420 5406     1105 9.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148 9.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148 9.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148 9.0 DNC  
3 Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130 9.0 DNC  
3 Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112 9.0 DNC  

17/05 H2 - Medium Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:14:02
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071 1.0 1:17:33 1:12:25
2 Medium Handicap 420 5406     1105 9.0 DNC  
2 Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105 9.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148 9.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148 9.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148 9.0 DNC  
2 Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130 9.0 DNC  
2 Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112 9.0 DNC  

12/07 H3 - Medium Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Medium Handicap 420 5406     1105 1.0 1
2 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148 2.0 2
3 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148 3.0 3
4 Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071 4.0 4
5 Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105 9.0 DNC
5 Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148 9.0 DNC
5 Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130 9.0 DNC
5 Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112 9.0 DNC

13/09 H4 - Medium Handicap Fleet at 14:00:17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071    
  Medium Handicap 420 5406     1105    
  Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105    
  Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148    
  Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148    
  Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148    
  Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130    
  Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112    

19/04 H1 - Fast Asymmetric Fleet at 14:07

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:15
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 1.0 2.25.35 2.46.57
2 Fast Asymmetric RS700 810 Huw Reynolds   852 2.0 2.23.59 2.49.00
3 Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 3.0 2.33.20 3.00.24
4 Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 6.0 DNF  
4 Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820 6.0 DNF  
6 Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 12.0 DNC  
6 Fast Asymmetric International 14 1500 Tom Stacpoole Liam Stacpoole 780 12.0 DNC  
6 Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 12.0 DNC  
6 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820 12.0 DNC  
6 Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 12.0 DNC  
6 Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 12.0 DNC  

17/05 H2 - Fast Asymmetric Fleet at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:16:02
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 1.0 1:33:03 1:49:28
2 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 2.0 1:37:46 1:52:07
3 Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 3.0 1:42:36 1:57:40
4 Fast Asymmetric International 14 1500 Tom Stacpoole Liam Stacpoole 780 4.0 1:32:54 1:59:06
5 Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 12.0 DNC  
5 Fast Asymmetric RS700 810 Huw Reynolds   852 12.0 DNC  
5 Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820 12.0 DNC  
5 Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 12.0 DNC  
5 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820 12.0 DNC  
5 Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 12.0 DNC  
5 Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 12.0 DNC  

12/07 H3 - Fast Asymmetric Fleet at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872    
  Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850    
  Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780    
  Fast Asymmetric RS700 810 Huw Reynolds   852    
  Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872    
  Fast Asymmetric International 14 1500 Tom Stacpoole Liam Stacpoole 780    
  Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820    
  Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850    
  Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820    
  Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570    
  Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570    

13/09 H4 - Fast Asymmetric Fleet at 14:00:17

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 1.0 1:07:24 1:26:25
2 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric RS700 810 Huw Reynolds   852 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International 14 1500 Tom Stacpoole Liam Stacpoole 780 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 12.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 12.0 DNC  

19/04 H1 - Fast Handicap Fleet at 14:07

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:13
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 1.0 2.22.48 2.26.19
2 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 5.0 DNC  
2 Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 5.0 DNC  
2 Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 5.0 DNC  

17/05 H2 - Fast Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:14:02
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 5.0 DNC
1 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 5.0 DNC
1 Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 5.0 DNC
1 Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 5.0 DNC

12/07 H3 - Fast Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976    
  Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976    
  Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976    

13/09 H4 - Fast Handicap Fleet at 14:00:17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 1.0 1:35:51 1:38:12
2 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 5.0 DNC  
2 Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 5.0 DNC  
2 Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 5.0 DNC  

19/04 H1 - Firefly Fleet at 14:07

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:19
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 1.0 1.43.26 1.28.56
2 Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 2.0 1.43.51 1.29.18
3 Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 11.0 DNC  
3 Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 11.0 DNC  
3 Firefly Firefly 2797 Phil Slater   1163 11.0 DNC  
3 Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 11.0 DNC  
3 Firefly Firefly 2659 Ben Lumby   1163 11.0 DNC  
3 Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 11.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 11.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 11.0 DNC  

17/05 H2 - Firefly Fleet at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:20:02
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Firefly 2797 Phil Slater   1163 1.0 1:09:20 0:59:37
2 Firefly Firefly 2659 Ben Lumby   1163 2.0 1:10:07 1:00:17
3 Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 3.0 1:10:56 1:01:00
4 Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 4.0 1:12:26 1:02:17
5 Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 5.0 1:14:05 1:03:42
6 Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 11.0 DNC  
6 Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 11.0 DNC  
6 Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 11.0 DNC  
6 Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 11.0 DNC  
6 Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 11.0 DNC  

12/07 H3 - Firefly Fleet at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 1.0 1
2 Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 2.0 2
3 Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 3.0 3
4 Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 4.0 4
5 Firefly Firefly 2797 Phil Slater   1163 11.0 DNC
5 Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 11.0 DNC
5 Firefly Firefly 2659 Ben Lumby   1163 11.0 DNC
5 Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 11.0 DNC
5 Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 11.0 DNC
5 Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 11.0 DNC

13/09 H4 - Firefly Fleet at 14:00:17

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:12:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163    
  Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163    
  Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163    
  Firefly Firefly 2797 Phil Slater   1163    
  Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163    
  Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163    
  Firefly Firefly 2659 Ben Lumby   1163    
  Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163    
  Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163    
  Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163    

19/04 H1 - Laser Fleet at 14:07

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 1.0 1.36.41 1.28.37
2 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 2.0 1.44.26 1.35.43
3 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 3.0 1.44.49 1.36.04
4 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 4.0 1.55.51 1.42.04
5 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 5.0 1.55.36 1.45.57
6 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 6.0 2.16.30 1.54.14
7 Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 9.0 DNF  
7 Laser Laser 91083 Reuben Thompson   1091 9.0 DNF  
9 Laser Laser 138288     1091 18.0 DNC  
9 Laser Laser 192836     1091 18.0 DNC  
9 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 18.0 DNC  
9 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC  
9 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 18.0 DNC  
9 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 18.0 DNC  
9 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC  
9 Laser Laser 208124 Beno Marstaller   1091 18.0 DNC  
9 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 18.0 DNC  

17/05 H2 - Laser Fleet at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:18:02
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 1.0 1:07:23 1:01:46
2 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 2.0 1:12:29 1:03:52
3 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 3.0 1:10:18 1:04:26
4 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 138288     1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 192836     1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 18.0 DNC  
4 Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 18.0 DNC  
4 Laser Laser 91083 Reuben Thompson   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 208124 Beno Marstaller   1091 18.0 DNC  
4 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 18.0 DNC  

12/07 H3 - Laser Fleet at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 1.0 1
2 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 2.0 2
3 Laser Laser 138288     1091 3.0 3
4 Laser Laser 192836     1091 4.0 4
5 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 18.0 DNC
5 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 18.0 DNC
5 Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 18.0 DNC
5 Laser Laser 91083 Reuben Thompson   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 208124 Beno Marstaller   1091 18.0 DNC
5 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 18.0 DNC

13/09 H4 - Laser Fleet at 14:00:17

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 1.0 1:06:00 1:00:30
2 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 18.0 DNC  
2 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 138288     1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 192836     1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 18.0 DNC  
2 Laser Laser Radial 192786 Jack Elsby-Hartman   1135 18.0 DNC  
2 Laser Laser 91083 Reuben Thompson   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 208124 Beno Marstaller   1091 18.0 DNC  
2 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 18.0 DNC  

19/04 H1 - Slow Asymmetric Fleet at 14:07

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:15
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 1.0 1.33.40 1.29.28
2 Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 6.0 DNC  

17/05 H2 - Slow Asymmetric Fleet at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:16:02
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 1.0 1:44:41 1:39:59
2 Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 2.0 1:53:54 1:48:47
3 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 6.0 DNC  
3 Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 6.0 DNC  
3 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 6.0 DNC  

12/07 H3 - Slow Asymmetric Fleet at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 1.0 1
2 Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 6.0 DNC
2 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 6.0 DNC
2 Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 6.0 DNC
2 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 6.0 DNC

13/09 H4 - Slow Asymmetric Fleet at 14:00:17

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 1.0 1:11:50 1:08:37
2 Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 6.0 DNC  

19/04 H1 - Slow Handicap Fleet at 14:07

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:11
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 1.0 1
2 Slow Handicap Mirror 37922 Tony Martin   1385 2.0 2
3 Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin   1385 3.0 3
4 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 4.0 4
5 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 5.0 5
6 Slow Handicap Optimist 6349     1665 13.0 DNC
6 Slow Handicap Mirror 15563 Martin Egan   1385 13.0 DNC
6 Slow Handicap Mirror 70447 Otis Sam 1385 13.0 DNC
6 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 13.0 DNC
6 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 13.0 DNC
6 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 13.0 DNC
6 Slow Handicap Mirror 70035 Sarah Jane Humphrey   1385 13.0 DNC

17/05 H2 - Slow Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:12:02
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 15563 Martin Egan   1385 1.0 1:06:33 0:48:03
2 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 6349     1665 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70447 Otis Sam 1385 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Tony Martin   1385 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin   1385 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 13.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70035 Sarah Jane Humphrey   1385 13.0 DNC  

12/07 H3 - Slow Handicap Fleet at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Slow Handicap Optimist 6349     1665 1.0 1
2 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 2.0 2
3 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 13.0 DNC
3 Slow Handicap Mirror 15563 Martin Egan   1385 13.0 DNC
3 Slow Handicap Mirror 70447 Otis Sam 1385 13.0 DNC
3 Slow Handicap Mirror 37922 Tony Martin   1385 13.0 DNC
3 Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin   1385 13.0 DNC
3 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 13.0 DNC
3 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 13.0 DNC
3 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 13.0 DNC
3 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 13.0 DNC
3 Slow Handicap Mirror 70035 Sarah Jane Humphrey   1385 13.0 DNC

13/09 H4 - Slow Handicap Fleet at 14:00:17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04:17
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 1.0 0:52:05 0:37:36
2 Slow Handicap Mirror 70447 Otis Sam 1385 2.0 1:06:29 0:48:00
3 Slow Handicap Optimist 6349     1665 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 15563 Martin Egan   1385 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 37922 Tony Martin   1385 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin   1385 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 13.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70035 Sarah Jane Humphrey   1385 13.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com