RSC 2015 Challenge Cup 21/06/15

RSC

Results as of 10:34 on July 21, 2015

Catamaran Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett CC 21/06 R1 CC 21/06 R2 CC 21/06 R3
1st Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 2.0 2.0   1.0 1.0
2nd Catamaran Dart 16 3     910 10.0 10.0   2.0 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Theo 814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 16.0 16.0   8.0 DNC 8.0 DNC

Medium Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett CC 21/06 R1 CC 21/06 R2 CC 21/06 R3
1st Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071 0.0 0.0      
1st Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112 0.0 0.0      
1st Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105 0.0 0.0      

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett CC 21/06 R1 CC 21/06 R2 CC 21/06 R3
1st Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820 2.0 2.0   1.0 1.0
2nd Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 12.0 12.0   2.0 10.0 DNC
3rd Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820 13.0 13.0   3.0 10.0 DNC
4th Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 20.0 20.0   10.0 DNC 10.0 DNC
4th Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 20.0 20.0   10.0 DNC 10.0 DNC
4th Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 20.0 20.0   10.0 DNC 10.0 DNC
4th Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 20.0 20.0   10.0 DNC 10.0 DNC
4th Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 20.0 20.0   10.0 DNC 10.0 DNC
4th Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 20.0 20.0   10.0 DNC 10.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett CC 21/06 R1 CC 21/06 R2 CC 21/06 R3
1st Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 4.0 4.0 1.0 1.0 2.0 DNF
2nd Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 12.0 12.0 5.0 DNC 2.0 5.0 DNC
3rd Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC
3rd Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 15.0 15.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC

Firefly Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett CC 21/06 R1 CC 21/06 R2 CC 21/06 R3
1st Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0
2nd Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 13.0 13.0 2.0 2.0 9.0 DNC
3rd Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
3rd Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
3rd Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
3rd Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
3rd Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
3rd Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 27.0 27.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett CC 21/06 R1 CC 21/06 R2 CC 21/06 R3
1st Laser Laser 4.7 208124 Benno KL Marstaller   1195 5.0 5.0 2.0 2.0 1.0
2nd Laser Laser Radial 202204     1135 6.0 6.0 2.0 2.0 2.0
3rd Laser Laser 4.7 204013     1195 13.0 13.0 5.0 5.0 3.0
4th Laser Laser 169898 Geoff Taylor   1091 14.0 14.0 8.0 2.0 4.0
5th Laser Laser 205315     1091 14.0 14.0 2.0 5.0 7.0
6th Laser Laser Radial 195030     1135 20.0 20.0 5.0 5.0 10.0
7th Laser Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   1195 24.0 24.0 8.0 8.0 8.0
8th Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 27.0 27.0 10.5 10.5 6.0
9th Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 30.5 30.5 5.0 10.5 15.0 DNF
10th Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 34.5 34.5 10.5 15.0 9.0
11th Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 40.0 40.0 8.0 8.0 24.0 DNC
12th Laser Laser 4.7 166592     1195 40.0 40.0 12.5 12.5 15.0 DNF
13th Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 43.0 43.0 24.0 DNC 14.0 5.0
14th Laser Laser 141811 John Calvert   1091 43.5 43.5 12.5 16.0 15.0 DNF
15th Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 47.0 47.0 24.0 DNC 8.0 15.0 DNF
16th Laser Laser 91083     1091 51.5 51.5 15.0 DNF 12.5 24.0 DNC
17th Laser Laser 188783 Nick Stoten   1091 72.0 72.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC
17th Laser Laser 201511 Richard Argall   1091 72.0 72.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC
17th Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 72.0 72.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC
17th Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 72.0 72.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC
17th Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 72.0 72.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC
17th Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 72.0 72.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC
17th Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 72.0 72.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett CC 21/06 R1 CC 21/06 R2 CC 21/06 R3
1st Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 14.0 14.0 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 18.0 18.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC
3rd Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 18.0 18.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC
3rd Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 18.0 18.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC

Slow Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Low point
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Total Nett CC 21/06 R1 CC 21/06 R2 CC 21/06 R3
1st Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 4.0 4.0 2.0 1.0 1.0
2nd Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 5.0 5.0 1.0 2.0 2.0
3rd Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin Sennen Addinall 1385 17.0 17.0 11.0 DNC 3.0 3.0
4th Slow Handicap Mirror 69336     1385 25.0 25.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC
5th Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
5th Slow Handicap Mirror 70492 Stephen Lenney George Lenney 1385 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
5th Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
5th Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
5th Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
5th Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 33.0 33.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC

CC 21/06 R1 - Catamaran Fleet at 11:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814    
  Catamaran Dart 16 3     910    
  Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Theo 814    
  Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814    
  Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814    
  Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814    
  Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814    

CC 21/06 R2 - Catamaran Fleet at 13:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13:44
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 1.0 0:42:23 0:52:04
2 Catamaran Dart 16 3     910 2.0 0:53:10 0:58:25
3 Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Theo 814 8.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 8.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 8.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 8.0 DNC  
3 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  

CC 21/06 R3 - Catamaran Fleet at 14:43

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:57
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Dart 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 814 1.0 0:39:22 0:48:22
2 Catamaran Dart 16 3     910 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 1158 Alex Metcalf Theo 814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 5977 Alex Childs   814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 7438 Cedric Wynter Jane Wynter 814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 6437 Amy Teubert Dan Teubert 814 8.0 DNC  
2 Catamaran Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 814 8.0 DNC  

CC 21/06 R1 - Medium Handicap Fleet at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:12
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130    
  Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148    
  Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148    
  Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148    
  Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071    
  Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112    
  Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105    

CC 21/06 R2 - Medium Handicap Fleet at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:38
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130    
  Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148    
  Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148    
  Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148    
  Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071    
  Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112    
  Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105    

CC 21/06 R3 - Medium Handicap Fleet at 14:43

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:51
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Medium Handicap GP14 13009 Richard Moore Chris Moore 1130    
  Medium Handicap Europe 362 Angel Pook   1148    
  Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1148    
  Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1148    
  Medium Handicap Supernova 669 John Bailey   1071    
  Medium Handicap Wayfarer 7525 James Chew   1112    
  Medium Handicap 420 4067 James Wilkinson Jasmine Waite 1105    

CC 21/06 R1 - Fast Asymmetric Fleet at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:14
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
  Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820    
  Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780    
  Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820    
  Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850    
  Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850    
  Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872    
  Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570    
  Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570    
  Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872    

CC 21/06 R2 - Fast Asymmetric Fleet at 13:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:40
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820 1.0 0:46:35 0:56:49
2 Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 2.0 0:56:23 1:12:17
3 Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820 3.0 0:59:43 1:12:50
4 Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 10.0 DNC  
4 Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 10.0 DNC  
4 Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 10.0 DNC  
4 Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 10.0 DNC  
4 Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 10.0 DNC  
4 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 10.0 DNC  

CC 21/06 R3 - Fast Asymmetric Fleet at 14:43

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:53
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Asymmetric RS800 1018 Bob Warren Ross Warren 820 1.0 0:43:49 0:53:26
2 Fast Asymmetric International 14 1465 Peter Crockford Chris White 780 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric RS800 1092 Sarah Woodford   820 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   850 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric Musto Skiff 164 Peter Knight   850 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric B14 746 Ben Lloyd-King Steve Watkiss 872 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International Moth 3419 Chris White   570 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric International Moth 3323 Stephen Hollingsworth   570 10.0 DNC  
2 Fast Asymmetric B14 785 Peter Knight Jane Reeves 872 10.0 DNC  

CC 21/06 R1 - Fast Handicap Fleet at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:12
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 1.0 0:54:29 0:55:49
2 Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 5.0 DNC  
2 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 5.0 DNC  
2 Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 5.0 DNC  

CC 21/06 R2 - Fast Handicap Fleet at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:38
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 1.0 0:37:40 0:38:36
2 Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 2.0 0:38:06 0:39:02
3 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 5.0 DNC  
3 Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 5.0 DNC  

CC 21/06 R3 - Fast Handicap Fleet at 14:43

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:51
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Fast Handicap Contender 435 Sean Whitehead   976 2.0 DNF
2 Fast Handicap Contender 368 Guy Beckett   976 5.0 DNC
2 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   976 5.0 DNC
2 Fast Handicap Contender 649 Sheridan Brown   976 5.0 DNC

CC 21/06 R1 - Firefly Fleet at 11:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11:16
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 1.0 0:42:42 0:36:43
2 Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 2.0 0:45:20 0:38:59
3 Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 9.0 DNC  

CC 21/06 R2 - Firefly Fleet at 13:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13:42
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 1.0 0:42:09 0:36:15
2 Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 2.0 0:45:12 0:38:52
3 Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 9.0 DNC  
3 Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 9.0 DNC  

CC 21/06 R3 - Firefly Fleet at 14:43

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:55
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Firefly 973 Dave Sincock Betty Sincock 1163 1.0 0:39:32 0:34:00
2 Firefly Firefly 2777 David Rryeng Joe Strange 1163 9.0 DNC  
2 Firefly Firefly 4040 Len Trenoweth Teresa Trenoweth 1163 9.0 DNC  
2 Firefly Firefly 8 Guy English Anna Woodhead 1163 9.0 DNC  
2 Firefly Firefly 3029 Adam Mason Tamsin Mulcahy 1163 9.0 DNC  
2 Firefly Firefly 3876 Peter Langdon Dawn 1163 9.0 DNC  
2 Firefly Firefly 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1163 9.0 DNC  
2 Firefly Firefly 3874 Liz Evans Claire 1163 9.0 DNC  

CC 21/06 R1 - Laser Fleet at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:08
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Laser Laser 4.7 208124 Benno KL Marstaller   1195 2.0 1
1 Laser Laser Radial 202204     1135 2.0 1
1 Laser Laser 205315     1091 2.0 1
4 Laser Laser 4.7 204013     1195 5.0 2
4 Laser Laser Radial 195030     1135 5.0 2
4 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 5.0 2
7 Laser Laser 169898 Geoff Taylor   1091 8.0 3
7 Laser Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   1195 8.0 3
7 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 8.0 3
10 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 10.5 4
10 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 10.5 4
12 Laser Laser 4.7 166592     1195 12.5 5
12 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 12.5 5
14 Laser Laser 91083     1091 15.0 DNF
15 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 24.0 DNC
15 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 24.0 DNC
15 Laser Laser 188783 Nick Stoten   1091 24.0 DNC
15 Laser Laser 201511 Richard Argall   1091 24.0 DNC
15 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 24.0 DNC
15 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 24.0 DNC
15 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 24.0 DNC
15 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 24.0 DNC
15 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 24.0 DNC

CC 21/06 R2 - Laser Fleet at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:34
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Place
1 Laser Laser 4.7 208124 Benno KL Marstaller   1195 2.0 1
1 Laser Laser Radial 202204     1135 2.0 1
1 Laser Laser 169898 Geoff Taylor   1091 2.0 1
4 Laser Laser 4.7 204013     1195 5.0 2
4 Laser Laser 205315     1091 5.0 2
4 Laser Laser Radial 195030     1135 5.0 2
7 Laser Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   1195 8.0 3
7 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 8.0 3
7 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 8.0 3
10 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 10.5 4
10 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 10.5 4
12 Laser Laser 4.7 166592     1195 12.5 5
12 Laser Laser 91083     1091 12.5 5
14 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 14.0 6
15 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 15.0 7
16 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 16.0 8
17 Laser Laser 188783 Nick Stoten   1091 24.0 DNC
17 Laser Laser 201511 Richard Argall   1091 24.0 DNC
17 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 24.0 DNC
17 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 24.0 DNC
17 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 24.0 DNC
17 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 24.0 DNC
17 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 24.0 DNC

CC 21/06 R3 - Laser Fleet at 14:43

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:47
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Laser 4.7 208124 Benno KL Marstaller   1195 1.0 0:48:40 0:40:44
2 Laser Laser Radial 202204     1135 2.0 0:46:37 0:41:04
3 Laser Laser 4.7 204013     1195 3.0 0:51:01 0:42:42
4 Laser Laser 169898 Geoff Taylor   1091 4.0 0:46:48 0:42:54
5 Laser Laser 197895 Darren Williams   1091 5.0 0:47:09 0:43:13
6 Laser Laser 4.7 184359 Hayley Goacher   1195 6.0 0:52:28 0:43:54
7 Laser Laser 205315     1091 7.0 0:48:09 0:44:08
8 Laser Laser 4.7 139726 Charlie Ellse   1195 8.0 0:53:06 0:44:26
9 Laser Laser 165629 Richard Taylor   1091 9.0 0:48:58 0:44:53
10 Laser Laser Radial 195030     1135 10.0 0:52:17 0:46:04
11 Laser Laser 168936 Geoff Taylor   1091 15.0 DNF  
11 Laser Laser 4.7 166592     1195 15.0 DNF  
11 Laser Laser 141811 John Calvert   1091 15.0 DNF  
11 Laser Laser 201631 Len Trenoweth   1091 15.0 DNF  
15 Laser Laser Radial 199864 Sydney Turner   1135 24.0 DNC  
15 Laser Laser 91083     1091 24.0 DNC  
15 Laser Laser 188783 Nick Stoten   1091 24.0 DNC  
15 Laser Laser 201511 Richard Argall   1091 24.0 DNC  
15 Laser Laser 195131 Buzz Banks   1091 24.0 DNC  
15 Laser Laser 154838 Len Trenoweth   1091 24.0 DNC  
15 Laser Laser 189321 Ian Thompson   1091 24.0 DNC  
15 Laser Laser 5 Graham Dyer   1091 24.0 DNC  
15 Laser Laser 192585 Paul Scullion   1091 24.0 DNC  

CC 21/06 R1 - Slow Asymmetric Fleet at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:14
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 1.0 0:51:39 0:49:20
2 Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 2.0 0:48:11 0:51:03
3 Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 6.0 DNC  
3 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 6.0 DNC  
3 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 6.0 DNC  

CC 21/06 R2 - Slow Asymmetric Fleet at 13:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:40
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 1.0 0:54:51 0:52:23
2 Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 6.0 DNC  

CC 21/06 R3 - Slow Asymmetric Fleet at 14:43

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:53
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Asymmetric RS 200 370 Gary Parks Chris Parks 1047 1.0 0:51:06 0:48:48
2 Slow Asymmetric RS400 415 Michael Johns Matthew Johns 944 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS200 1364 Chris Horn Jane Horn 1047 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric RS400 437 David Smith Abbie Smith 944 6.0 DNC  
2 Slow Asymmetric Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1100 6.0 DNC  

CC 21/06 R1 - Slow Handicap Fleet at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:10
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 1.0 0:34:05 0:24:37
2 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 2.0 0:34:15 0:24:44
3 Slow Handicap Mirror 69336     1385 3.0 0:52:23 0:37:49
4 Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin Sennen Addinall 1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70492 Stephen Lenney George Lenney 1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 11.0 DNC  

CC 21/06 R2 - Slow Handicap Fleet at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:36
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 1.0 0:38:00 0:27:26
2 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 2.0 0:39:03 0:28:12
3 Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin Sennen Addinall 1385 3.0 14:14:40 10:17:05
4 Slow Handicap Mirror 69336     1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70492 Stephen Lenney George Lenney 1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 11.0 DNC  

CC 21/06 R3 - Slow Handicap Fleet at 14:43

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:49
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70716 Scarlett Shepherd Rosie Addinall 1385 1.0 0:33:26 0:24:08
2 Slow Handicap Mirror 70492 Martin Egan George Lenney 1385 2.0 0:33:56 0:24:30
3 Slow Handicap Mirror 70335 Harvey Martin Sennen Addinall 1385 3.0 0:36:47 0:26:34
4 Slow Handicap Mirror 69336     1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 68440 Sapphire Sumpter Rosie Addinall 1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70492 Stephen Lenney George Lenney 1385 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5812 Rufus Martin   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5759 Charlie   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 5401 Otis   1665 11.0 DNC  
4 Slow Handicap Optimist 1721 Sam Elsby-Hartman   1665 11.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com