RSC 2014 Season Summer Wednesdays

RSC

Results are final as of 10:59 on October 10, 2014

Catamaran Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 25/06 02/07 09/07 16/07 30/07 06/08 03/09
1st DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 28.0 12.0 2.0 (4.0) 3.0 (12.0 DNC) 1.0 2.0 4.0
2nd DART 18 7438     805 41.0 17.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC
3rd DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 50.0 26.0 4.0 5.0 (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0
4th DART 18 6437 Dan Teubert   805 52.0 28.0 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC
5th DART 18 5977 Alex Childs   805 67.0 43.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0
6th DART 18 1158 Alex Metcalf   805 73.0 49.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0
7th DART 18 6739     805 75.0 51.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0
8th DART 18 7974     805 75.0 51.0 (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
9th DART 18 6133 Steve Hutt   805 75.0 51.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
10th DART 18 1096     805 76.0 52.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
11th Hobie 16 3629     801 77.0 53.0 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC

Medium Handicap Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 25/06 02/07 09/07 16/07 30/07 06/08 03/09
1st SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 33.0 19.0 (7.0 DNC) 2.0 1.0 (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC
2nd GP14 13009 Richard Moore   1130 34.0 20.0 2.0 DNF 3.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC
3rd EUROPE 360 Patrick Clark   1148 37.0 23.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC
4th 420 4067     1100 43.0 29.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0
5th 420 53959     1100 43.0 29.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC
6th EUROPE 340 Angela Pook   1145 44.0 30.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 25/06 02/07 09/07 16/07 30/07 06/08 03/09
1st MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 24.0 6.0 (4.0) 3.0   1.0 1.0 (14.0 DNC) 1.0
2nd B14 785 Peter Knight James Wilkinson 870 35.0 7.0 1.0 2.0   (14.0 DNC) 3.0 1.0 (14.0 DNC)
3rd RS 800 816 Charlie Watt   820 32.0 13.0 3.0 (5.0)   (14.0 DNC) 5.0 3.0 2.0
4th INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 43.0 15.0 (14.0 DNC) 6.0   3.0 4.0 2.0 (14.0 DNC)
5th INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 48.0 20.0 2.0 1.0   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0
6th RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 50.0 22.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)   5.0 DNF 8.0 4.0 5.0
7th B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 56.0 28.0 5.0 (14.0 DNC)   2.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC
8th B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 58.0 30.0 6.0 4.0   (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC
9th RS 800 1018 Bob Warren   820 72.0 44.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)   14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC
10th RS 800 7     820 74.0 46.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)   14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0
11th CHERUB 2699     920 75.0 47.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)   14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC
12th Int Moth 3860 Steve Hollingsworth   590 78.0 50.0 (14.0 DNC) 8.0 DNF   (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
13th RS700 810 Hugh Reynolds     80.0 52.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)   14.0 DNC 10.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 25/06 02/07 09/07 16/07 30/07 06/08 03/09
1st CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 21.0 7.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC)   4.0 DNF 1.0 1.0 1.0
2nd CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 23.0 9.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC)   1.0 4.0 2.0 2.0
3rd Blaze xxxx Dave Shere   1026 25.0 11.0 4.0 DNF 1.0   4.0 DNF 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC)
4th CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 26.0 12.0 2.0 2.0   (7.0 DNC) 3.0 5.0 (7.0 DNC)
5th CONTENDER 688 Mark Basham   980 28.0 14.0 1.0 (7.0 DNC)   (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 3.0
6th CONTENDER 368 Guy Beckett   980 39.0 25.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC)   7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 7.0 DNC

Firefly Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 25/06 02/07 09/07 16/07 30/07 06/08 03/09
1st FIREFLY 973 David Sincock Betty Wheeler 1168 14.0 8.0 (3.0) 1.0 1.0 (3.0) 3.0 2.0 1.0
2nd FIREFLY 4040     1168 40.0 18.0 1.0 4.0 (11.0 DNC) 2.0 7.0 4.0 (11.0 DNC)
3rd FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1168 43.0 21.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 1.0 4.0 3.0 11.0 DNC
4th FIREFLY 3029 Adam MAson   1168 47.0 25.0 5.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 4.0
5th FIREFLY 3677 Geoff Hall   1168 49.0 27.0 4.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 3.0
6th FIREFLY 3875 Rod Bland   1168 55.0 33.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 2.0
7th FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1168 58.0 36.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC
8th FIREFLY 3877 Bill Bowers   1168 66.0 44.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 5.0 11.0 DNC
9th FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 67.0 45.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC
10th FIREFLY 3419 Mike Langshaw   1168 71.0 49.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 25/06 02/07 09/07 16/07 30/07 06/08 03/09
1st LASER 189321 Ian Thompson   1088 49.0 11.0 3.0 (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) 1.0 1.0 3.0
2nd LASER 168936 Geoff Taylor   1088 50.0 12.0 2.0 1.0 4.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0
3rd LASER 5 Graham Dyer   1088 53.0 26.0 5.0 5.0 (8.0 DNF) 5.0 (19.0 DNC) 3.0 8.0
4th LASER 141811 John Calvert   1088 77.0 39.0 7.0 6.0 (19.0 DNC) 3.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC
5th LASER 197895 Darren Williams   1088 82.0 44.0 1.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0
6th LASER 178456 Buzz Banks   1088 85.0 47.0 (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 4.0 19.0 DNC
7th LASER 91083     1088 87.0 49.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0
8th LASER 165629 Richard Taylor   1088 88.0 50.0 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 2.0 19.0 DNC
9th LASER RADIAL 138288     1122 89.0 51.0 (19.0 DNC) 7.0 2.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC
10th LASER 154677 Robin Laney   1088 93.0 55.0 (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 7.0 DNF 19.0 DNC 6.0
11th LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1122 97.0 59.0 6.0 (19.0 DNC) 8.0 DNF 7.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC
12th LASER 4.7 204013 Cloe Collerette   1185 102.0 64.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
13th LASER 199864 Syd Turner   1088 109.0 71.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 9.0
14th LASER 157077     1088 110.0 72.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 10.0
15th LASER 195131     1088 110.0 72.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0
16th LASER RADIAL 192786     1122 115.0 77.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0
17th LASER 131948     1088 119.0 81.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
18th LASER 165511     1088 125.0 87.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 11.0

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 25/06 02/07 09/07 16/07 30/07 06/08 03/09
1st RS 400 415 Michael Johns   946 23.0 9.0   3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 2.0 1.0
2nd RS 200 370 Gary Parks   1051 24.0 10.0   1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC
3rd RS Vareo 176 Stephen Pendray   1071 25.0 11.0   2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 7.0 DNC
4th RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 28.0 14.0   (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 3.0 2.0
5th RS 400 437     946 34.0 20.0   (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 4.0 7.0 DNC
6th Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 39.0 25.0   4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC

Slow Handicap Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 25/06 02/07 09/07 16/07 30/07 06/08 03/09
1st MIRROR 15563 Martin Eagan George Lenney 1385 20.0 9.0 1.0 (7.0 DNC) (4.0 DNF) 1.0 3.0 2.0 2.0
2nd MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 32.0 18.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 1.0 7.0 DNC 1.0
3rd OPTIMIST 5401     1658 34.5 20.5 (7.0 DNC) 1.5 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0
4th OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 34.5 20.5 (7.0 DNC) 1.5 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0
5th MIRROR 68440     1385 40.0 26.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 3.0 7.0 DNC
6th MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 43.0 29.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC

25/06 - Catamaran Fleet at 18:45

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:59
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7438     805 1.0 0:31:28 0:39:05
2 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 2.0 0:35:42 0:44:21
3 DART 18 6133 Steve Hutt   805 3.0 0:38:44 0:48:07
4 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 4.0 0:39:46 0:49:24
5 Hobie 16 3629     801 5.0 0:53:45 1:07:06
6 DART 18 6437 Dan Teubert   805 12.0 DNC  
6 DART 18 5977 Alex Childs   805 12.0 DNC  
6 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 12.0 DNC  
6 DART 18 6739     805 12.0 DNC  
6 DART 18 7974     805 12.0 DNC  
6 DART 18 1096     805 12.0 DNC  

02/07 - Catamaran Fleet at 18:49

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7438     805 1.0 1:01:11 1:16:00
2 DART 18 6437 Dan Teubert   805 2.0 1:01:51 1:16:50
3 DART 18 7974     805 3.0 1:03:01 1:18:17
4 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 4.0 1:04:56 1:20:40
5 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 5.0 1:09:01 1:25:44
6 DART 18 5977 Alex Childs   805 12.0 DNC  
6 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 12.0 DNC  
6 DART 18 6739     805 12.0 DNC  
6 DART 18 6133 Steve Hutt   805 12.0 DNC  
6 DART 18 1096     805 12.0 DNC  
6 Hobie 16 3629     801 12.0 DNC  

09/07 - Catamaran Fleet at 18:50

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:04
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7438     805 1.0 19:35:08 1:0:19:48
2 DART 18 5977 Alex Childs   805 2.0 19:36:36 1:0:21:37
3 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 3.0 19:39:20 1:0:25:01
4 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 12.0 DNC  
4 DART 18 6437 Dan Teubert   805 12.0 DNC  
4 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 12.0 DNC  
4 DART 18 6739     805 12.0 DNC  
4 DART 18 7974     805 12.0 DNC  
4 DART 18 6133 Steve Hutt   805 12.0 DNC  
4 DART 18 1096     805 12.0 DNC  
4 Hobie 16 3629     801 12.0 DNC  

16/07 - Catamaran Fleet at 18.55

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19.09
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 6437 Dan Teubert   805 1.0 0.51.46 1.04.18
2 DART 18 7438     805 2.0 0.52.36 1.05.20
3 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 3.0 0.59.59 1.14.31
4 DART 18 1096     805 4.0 2.55.51 3.38.27
5 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 12.0 DNC  
5 DART 18 5977 Alex Childs   805 12.0 DNC  
5 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 12.0 DNC  
5 DART 18 6739     805 12.0 DNC  
5 DART 18 7974     805 12.0 DNC  
5 DART 18 6133 Steve Hutt   805 12.0 DNC  
5 Hobie 16 3629     801 12.0 DNC  

30/07 - Catamaran Fleet at 18:46:39

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:00:39
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 1.0 23:42:17 1:5:26:49
2 DART 18 7438     805 12.0 DNC  
2 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 12.0 DNC  
2 DART 18 6437 Dan Teubert   805 12.0 DNC  
2 DART 18 5977 Alex Childs   805 12.0 DNC  
2 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 12.0 DNC  
2 DART 18 6739     805 12.0 DNC  
2 DART 18 7974     805 12.0 DNC  
2 DART 18 6133 Steve Hutt   805 12.0 DNC  
2 DART 18 1096     805 12.0 DNC  
2 Hobie 16 3629     801 12.0 DNC  

06/08 - Catamaran Fleet at 19:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:14
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 DART 18 6437 Dan Teubert   805 1.0 1
2 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 2.0 3
3 DART 18 7438     805 12.0 DNC
3 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 12.0 DNC
3 DART 18 5977 Alex Childs   805 12.0 DNC
3 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 12.0 DNC
3 DART 18 6739     805 12.0 DNC
3 DART 18 7974     805 12.0 DNC
3 DART 18 6133 Steve Hutt   805 12.0 DNC
3 DART 18 1096     805 12.0 DNC
3 Hobie 16 3629     801 12.0 DNC

03/09 - Catamaran Fleet at 19:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:10:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 1.0 0:31:22 0:38:58
2 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 2.0 0:32:53 0:40:51
3 DART 18 6739     805 3.0 0:33:04 0:41:05
4 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 4.0 0:33:57 0:42:10
5 DART 18 5977 Alex Childs   805 5.0 0:35:07 0:43:37
6 DART 18 7438     805 12.0 DNC  
6 DART 18 6437 Dan Teubert   805 12.0 DNC  
6 DART 18 7974     805 12.0 DNC  
6 DART 18 6133 Steve Hutt   805 12.0 DNC  
6 DART 18 1096     805 12.0 DNC  
6 Hobie 16 3629     801 12.0 DNC  

25/06 - Medium Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 GP14 13009 Richard Moore   1130 2.0 DNF
2 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 7.0 DNC
2 EUROPE 360 Patrick Clark   1148 7.0 DNC
2 420 4067     1100 7.0 DNC
2 420 53959     1100 7.0 DNC
2 EUROPE 340 Angela Pook   1145 7.0 DNC

02/07 - Medium Handicap Fleet at 18:49

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 EUROPE 360 Patrick Clark   1148 1.0 0:51:24 0:44:46
2 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 2.0 0:50:58 0:47:35
3 GP14 13009 Richard Moore   1130 3.0 0:58:56 0:52:09
4 420 4067     1100 7.0 DNC  
4 420 53959     1100 7.0 DNC  
4 EUROPE 340 Angela Pook   1145 7.0 DNC  

09/07 - Medium Handicap Fleet at 18:50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:56
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 1.0 19:41:09 18:22:51
2 GP14 13009 Richard Moore   1130 7.0 DNC  
2 EUROPE 360 Patrick Clark   1148 7.0 DNC  
2 420 4067     1100 7.0 DNC  
2 420 53959     1100 7.0 DNC  
2 EUROPE 340 Angela Pook   1145 7.0 DNC  

16/07 - Medium Handicap Fleet at 18.55

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.01
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 GP14 13009 Richard Moore   1130 1.0 1.02.42 0.55.29
2 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 7.0 DNC  
2 EUROPE 360 Patrick Clark   1148 7.0 DNC  
2 420 4067     1100 7.0 DNC  
2 420 53959     1100 7.0 DNC  
2 EUROPE 340 Angela Pook   1145 7.0 DNC  

30/07 - Medium Handicap Fleet at 18:46:39

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:52:39
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 420 53959     1100 1.0 0:36:10 0:32:53
2 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 2.0 0:37:40 0:35:10
3 GP14 13009 Richard Moore   1130 7.0 DNC  
3 EUROPE 360 Patrick Clark   1148 7.0 DNC  
3 420 4067     1100 7.0 DNC  
3 EUROPE 340 Angela Pook   1145 7.0 DNC  

06/08 - Medium Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 EUROPE 360 Patrick Clark   1148 1.0 0:43:26 0:37:50
2 EUROPE 340 Angela Pook   1145 2.0 0:43:29 0:37:59
3 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 7.0 DNC  
3 GP14 13009 Richard Moore   1130 7.0 DNC  
3 420 4067     1100 7.0 DNC  
3 420 53959     1100 7.0 DNC  

03/09 - Medium Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:02:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 420 4067     1100 1.0 0:29:32 0:26:51
2 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 7.0 DNC  
2 GP14 13009 Richard Moore   1130 7.0 DNC  
2 EUROPE 360 Patrick Clark   1148 7.0 DNC  
2 420 53959     1100 7.0 DNC  
2 EUROPE 340 Angela Pook   1145 7.0 DNC  

25/06 - Fast Asymmetric Fleet at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 B14 785 Peter Knight James Wilkinson 870 1.0 0:39:49 0:45:46
2 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 2.0 0:37:30 0:48:05
3 RS 800 816 Charlie Watt   820 3.0 0:41:17 0:50:21
4 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 4.0 0:43:54 0:51:14
5 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 5.0 0:45:27 0:52:14
6 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 6.0 0:45:42 0:52:32
7 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 14.0 DNC  
7 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 14.0 DNC  
7 RS 800 1018 Bob Warren   820 14.0 DNC  
7 RS 800 7     820 14.0 DNC  
7 CHERUB 2699     920 14.0 DNC  
7 Int Moth 3860 Steve Hollingsworth   590 14.0 DNC  
7 RS700 810 Hugh Reynolds     14.0 DNC  

02/07 - Fast Asymmetric Fleet at 18:49

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 1.0 0:55:37 1:11:18
2 B14 785 Peter Knight James Wilkinson 870 2.0 1:02:14 1:11:32
3 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 3.0 1:02:56 1:13:26
4 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 4.0 1:11:27 1:22:08
5 RS 800 816 Charlie Watt   820 5.0 1:08:53 1:24:00
6 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 6.0 1:08:00 1:27:11
7 Int Moth 3860 Steve Hollingsworth   590 8.0 DNF  
8 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 14.0 DNC  
8 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 14.0 DNC  
8 RS 800 1018 Bob Warren   820 14.0 DNC  
8 RS 800 7     820 14.0 DNC  
8 CHERUB 2699     920 14.0 DNC  
8 RS700 810 Hugh Reynolds     14.0 DNC  

09/07 - Fast Asymmetric Fleet at 18:50

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:58
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857    
  B14 785 Peter Knight James Wilkinson 870    
  RS 800 816 Charlie Watt   820    
  INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780    
  INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780    
  RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820    
  B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870    
  B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870    
  RS 800 1018 Bob Warren   820    
  RS 800 7     820    
  CHERUB 2699     920    
  Int Moth 3860 Steve Hollingsworth   590    
  RS700 810 Hugh Reynolds        

16/07 - Fast Asymmetric Fleet at 18.55

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19.03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 1.0 1.00.53 1.11.03
2 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 2.0 1.04.21 1.13.58
3 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 3.0 1.03.10 1.20.59
4 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 5.0 DNF  
5 B14 785 Peter Knight James Wilkinson 870 14.0 DNC  
5 RS 800 816 Charlie Watt   820 14.0 DNC  
5 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 14.0 DNC  
5 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 14.0 DNC  
5 RS 800 1018 Bob Warren   820 14.0 DNC  
5 RS 800 7     820 14.0 DNC  
5 CHERUB 2699     920 14.0 DNC  
5 Int Moth 3860 Steve Hollingsworth   590 14.0 DNC  
5 RS700 810 Hugh Reynolds     14.0 DNC  

30/07 - Fast Asymmetric Fleet at 18:46:39

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:54:39
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 1.0 0:42:43 0:49:51
2 RS 800 1018 Bob Warren   820 2.0 0:41:14 0:50:17
3 B14 785 Peter Knight James Wilkinson 870 3.0 0:44:48 0:51:30
4 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 4.0 0:41:01 0:52:35
5 RS 800 816 Charlie Watt   820 5.0 0:44:00 0:53:40
6 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 6.0 0:48:33 0:55:48
7 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 7.0 0:48:52 0:56:10
8 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 8.0 0:46:55 0:57:13
9 RS700 810 Hugh Reynolds     10.0 DNF  
10 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 14.0 DNC  
10 RS 800 7     820 14.0 DNC  
10 CHERUB 2699     920 14.0 DNC  
10 Int Moth 3860 Steve Hollingsworth   590 14.0 DNC  

06/08 - Fast Asymmetric Fleet at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:08
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 B14 785 Peter Knight James Wilkinson 870 1.0 0:44:41 0:51:22
2 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 2.0 0:41:59 0:53:49
3 RS 800 816 Charlie Watt   820 3.0 0:48:35 0:59:15
4 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 4.0 0:52:11 1:03:38
5 CHERUB 2699     920 5.0 1:01:59 1:07:22
6 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 14.0 DNC  
6 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 14.0 DNC  
6 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 14.0 DNC  
6 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 14.0 DNC  
6 RS 800 1018 Bob Warren   820 14.0 DNC  
6 RS 800 7     820 14.0 DNC  
6 Int Moth 3860 Steve Hollingsworth   590 14.0 DNC  
6 RS700 810 Hugh Reynolds     14.0 DNC  

03/09 - Fast Asymmetric Fleet at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:04:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 1.0 0:35:45 0:41:43
2 RS 800 816 Charlie Watt   820 2.0 0:39:04 0:47:39
3 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 3.0 0:38:05 0:48:49
4 RS 800 7     820 4.0 0:41:51 0:51:02
5 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 5.0 0:48:17 0:58:53
6 B14 785 Peter Knight James Wilkinson 870 14.0 DNC  
6 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 14.0 DNC  
6 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 14.0 DNC  
6 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 14.0 DNC  
6 RS 800 1018 Bob Warren   820 14.0 DNC  
6 CHERUB 2699     920 14.0 DNC  
6 Int Moth 3860 Steve Hollingsworth   590 14.0 DNC  
6 RS700 810 Hugh Reynolds     14.0 DNC  

25/06 - Fast Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 688 Mark Basham   980 1.0 0:36:51 0:37:36
2 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 2.0 0:48:33 0:49:32
3 Blaze xxxx Dave Shere   1026 4.0 DNF  
4 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 7.0 DNC  
4 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 7.0 DNC  
4 CONTENDER 368 Guy Beckett   980 7.0 DNC  

02/07 - Fast Handicap Fleet at 18:49

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 Blaze xxxx Dave Shere   1026 1.0 1:04:52 1:03:13
2 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 2.0 1:11:19 1:12:46
3 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 7.0 DNC  
3 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 7.0 DNC  
3 CONTENDER 688 Mark Basham   980 7.0 DNC  
3 CONTENDER 368 Guy Beckett   980 7.0 DNC  

09/07 - Fast Handicap Fleet at 18:50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:56
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  CONTENDER 649 Sheridan Brown   980    
  CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980    
  Blaze xxxx Dave Shere   1026    
  CONTENDER 435 Sean Whitehead   980    
  CONTENDER 688 Mark Basham   980    
  CONTENDER 368 Guy Beckett   980    

16/07 - Fast Handicap Fleet at 18.55

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.01
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 1.0 1.00.00 1.01.13
2 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 4.0 DNF  
2 Blaze xxxx Dave Shere   1026 4.0 DNF  
4 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 7.0 DNC  
4 CONTENDER 688 Mark Basham   980 7.0 DNC  
4 CONTENDER 368 Guy Beckett   980 7.0 DNC  

30/07 - Fast Handicap Fleet at 18:46:39

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:52:39
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 1.0 0:43:57 0:44:51
2 Blaze xxxx Dave Shere   1026 2.0 0:48:06 0:46:53
3 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 3.0 0:46:49 0:47:46
4 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 4.0 0:47:20 0:48:18
5 CONTENDER 688 Mark Basham   980 7.0 DNC  
5 CONTENDER 368 Guy Beckett   980 7.0 DNC  

06/08 - Fast Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 1.0 0:45:35 0:46:31
2 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 2.0 0:45:43 0:46:39
3 CONTENDER 688 Mark Basham   980 3.0 0:46:13 0:47:10
4 CONTENDER 368 Guy Beckett   980 4.0 0:52:59 0:54:04
5 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 5.0 0:53:24 0:54:29
6 Blaze xxxx Dave Shere   1026 7.0 DNC  

03/09 - Fast Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:02:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 1.0 0:32:11 0:32:50
2 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 2.0 0:34:49 0:35:32
3 CONTENDER 688 Mark Basham   980 3.0 0:35:15 0:35:58
4 Blaze xxxx Dave Shere   1026 7.0 DNC  
4 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 7.0 DNC  
4 CONTENDER 368 Guy Beckett   980 7.0 DNC  

25/06 - Firefly Fleet at 18:45

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 4040     1168 1.0 0:38:32 0:32:59
2 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1168 2.0 0:32:15 0:36:49
3 FIREFLY 973 David Sincock Betty Wheeler 1168 3.0 0:32:16 0:36:50
4 FIREFLY 3677 Geoff Hall   1168 4.0 0:32:42 0:37:20
5 FIREFLY 3029 Adam MAson   1168 5.0 0:34:17 0:39:08
6 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1168 11.0 DNC  
6 FIREFLY 3875 Rod Bland   1168 11.0 DNC  
6 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1168 11.0 DNC  
6 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 11.0 DNC  
6 FIREFLY 3419 Mike Langshaw   1168 11.0 DNC  

02/07 - Firefly Fleet at 18:49

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:01
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 973 David Sincock Betty Wheeler 1168 1.0 0:48:04 0:41:09
2 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1168 2.0 0:48:06 0:41:11
3 FIREFLY 3029 Adam MAson   1168 3.0 0:50:02 0:42:50
4 FIREFLY 4040     1168 4.0 0:52:38 0:45:04
5 FIREFLY 3677 Geoff Hall   1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 3875 Rod Bland   1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 3419 Mike Langshaw   1168 11.0 DNC  

09/07 - Firefly Fleet at 18:50

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 973 David Sincock Betty Wheeler 1168 1.0 0:38:49 0:33:14
2 FIREFLY 3677 Geoff Hall   1168 2.0 19:43:03 16:52:53
3 FIREFLY 3875 Rod Bland   1168 3.0 19:45:48 16:55:14
4 FIREFLY 4040     1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3029 Adam MAson   1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3419 Mike Langshaw   1168 11.0 DNC  

16/07 - Firefly Fleet at 18.55

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19.07
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1168 1.0 0.54.46 0.46.53
2 FIREFLY 4040     1168 2.0 1.01.03 0.52.16
3 FIREFLY 973 David Sincock Betty Wheeler 1168 3.0 1.54.04 1.37.40
4 FIREFLY 3029 Adam MAson   1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3677 Geoff Hall   1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3875 Rod Bland   1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3419 Mike Langshaw   1168 11.0 DNC  

30/07 - Firefly Fleet at 18:46:39

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:58:39
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1168 1.0 0:35:37 0:30:30
2 FIREFLY 3029 Adam MAson   1168 2.0 0:35:57 0:30:47
3 FIREFLY 973 David Sincock Betty Wheeler 1168 3.0 0:35:58 0:30:48
4 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1168 4.0 0:36:20 0:31:06
5 FIREFLY 3419 Mike Langshaw   1168 5.0 0:37:23 0:32:00
6 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1168 6.0 0:38:14 0:32:44
7 FIREFLY 4040     1168 7.0 0:38:23 0:32:52
8 FIREFLY 3677 Geoff Hall   1168 11.0 DNC  
8 FIREFLY 3875 Rod Bland   1168 11.0 DNC  
8 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 11.0 DNC  

06/08 - Firefly Fleet at 19:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:12
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 1.0 1
2 FIREFLY 973 David Sincock Betty Wheeler 1168 2.0 2
3 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1168 3.0 3
4 FIREFLY 4040     1168 4.0 4
5 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1168 5.0 5
6 FIREFLY 3875 Rod Bland   1168 6.0 6
7 FIREFLY 3677 Geoff Hall   1168 7.0 7
8 FIREFLY 3029 Adam MAson   1168 11.0 DNC
8 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1168 11.0 DNC
8 FIREFLY 3419 Mike Langshaw   1168 11.0 DNC

03/09 - Firefly Fleet at 19:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:08:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 973 David Sincock Betty Wheeler 1168 1.0 0:25:41 0:21:59
2 FIREFLY 3875 Rod Bland   1168 2.0 0:26:50 0:22:58
3 FIREFLY 3677 Geoff Hall   1168 3.0 0:27:03 0:23:10
4 FIREFLY 3029 Adam MAson   1168 4.0 0:27:36 0:23:38
5 FIREFLY 4040     1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 11.0 DNC  
5 FIREFLY 3419 Mike Langshaw   1168 11.0 DNC  

25/06 - Laser Fleet at 18:45

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 197895 Darren Williams   1088 1.0 0:29:14 0:26:52
2 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 2.0 0:29:23 0:27:00
3 LASER 189321 Ian Thompson   1088 3.0 0:29:26 0:27:03
4 LASER 91083     1088 4.0 0:30:53 0:28:23
5 LASER 5 Graham Dyer   1088 5.0 0:31:12 0:28:41
6 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1122 6.0 0:32:22 0:28:51
7 LASER 141811 John Calvert   1088 7.0 0:33:04 0:30:24
8 LASER 165629 Richard Taylor   1088 8.0 0:41:19 0:37:58
9 LASER 178456 Buzz Banks   1088 19.0 DNC  
9 LASER RADIAL 138288     1122 19.0 DNC  
9 LASER 154677 Robin Laney   1088 19.0 DNC  
9 LASER 4.7 204013 Cloe Collerette   1185 19.0 DNC  
9 LASER 199864 Syd Turner   1088 19.0 DNC  
9 LASER 157077     1088 19.0 DNC  
9 LASER 195131     1088 19.0 DNC  
9 LASER RADIAL 192786     1122 19.0 DNC  
9 LASER 131948     1088 19.0 DNC  
9 LASER 165511     1088 19.0 DNC  

02/07 - Laser Fleet at 18:49

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:59
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 1.0 0:47:31 0:43:40
2 LASER 178456 Buzz Banks   1088 2.0 0:48:15 0:44:21
3 LASER 197895 Darren Williams   1088 3.0 0:48:16 0:44:22
4 LASER 154677 Robin Laney   1088 4.0 0:49:59 0:45:56
5 LASER 5 Graham Dyer   1088 5.0 0:50:54 0:46:47
6 LASER 141811 John Calvert   1088 6.0 0:50:55 0:46:48
7 LASER RADIAL 138288     1122 7.0 0:55:54 0:49:49
8 LASER 189321 Ian Thompson   1088 19.0 DNC  
8 LASER 91083     1088 19.0 DNC  
8 LASER 165629 Richard Taylor   1088 19.0 DNC  
8 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1122 19.0 DNC  
8 LASER 4.7 204013 Cloe Collerette   1185 19.0 DNC  
8 LASER 199864 Syd Turner   1088 19.0 DNC  
8 LASER 157077     1088 19.0 DNC  
8 LASER 195131     1088 19.0 DNC  
8 LASER RADIAL 192786     1122 19.0 DNC  
8 LASER 131948     1088 19.0 DNC  
8 LASER 165511     1088 19.0 DNC  

09/07 - Laser Fleet at 18:50

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 4.7 204013 Cloe Collerette   1185 1.0 19:38:54 16:34:51
2 LASER RADIAL 138288     1122 2.0 19:43:14 17:34:35
3 LASER 189321 Ian Thompson   1088 3.0 19:35:17 18:00:13
4 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 4.0 19:37:25 18:02:11
5 LASER 131948     1088 5.0 19:40:24 18:04:56
6 LASER 5 Graham Dyer   1088 8.0 DNF  
6 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1122 8.0 DNF  
8 LASER 141811 John Calvert   1088 19.0 DNC  
8 LASER 197895 Darren Williams   1088 19.0 DNC  
8 LASER 178456 Buzz Banks   1088 19.0 DNC  
8 LASER 91083     1088 19.0 DNC  
8 LASER 165629 Richard Taylor   1088 19.0 DNC  
8 LASER 154677 Robin Laney   1088 19.0 DNC  
8 LASER 199864 Syd Turner   1088 19.0 DNC  
8 LASER 157077     1088 19.0 DNC  
8 LASER 195131     1088 19.0 DNC  
8 LASER RADIAL 192786     1122 19.0 DNC  
8 LASER 165511     1088 19.0 DNC  

16/07 - Laser Fleet at 18.55

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19.05
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 1.0 0.47.03 0.43.15
2 LASER 91083     1088 2.0 0.48.15 0.44.21
3 LASER 141811 John Calvert   1088 3.0 0.51.12 0.47.04
4 LASER RADIAL 138288     1122 4.0 0.55.05 0.49.06
5 LASER 5 Graham Dyer   1088 5.0 0.55.11 0.50.43
6 LASER 4.7 204013 Cloe Collerette   1185 6.0 1.00.34 0.51.07
7 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1122 7.0 0.58.06 0.51.47
8 LASER 195131     1088 8.0 0.56.36 0.52.01
9 LASER 189321 Ian Thompson   1088 19.0 DNC  
9 LASER 197895 Darren Williams   1088 19.0 DNC  
9 LASER 178456 Buzz Banks   1088 19.0 DNC  
9 LASER 165629 Richard Taylor   1088 19.0 DNC  
9 LASER 154677 Robin Laney   1088 19.0 DNC  
9 LASER 199864 Syd Turner   1088 19.0 DNC  
9 LASER 157077     1088 19.0 DNC  
9 LASER RADIAL 192786     1122 19.0 DNC  
9 LASER 131948     1088 19.0 DNC  
9 LASER 165511     1088 19.0 DNC  

30/07 - Laser Fleet at 18:46:39

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:56:39
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 189321 Ian Thompson   1088 1.0 0:33:49 0:31:05
2 LASER 165629 Richard Taylor   1088 2.0 0:34:05 0:31:20
3 LASER 178456 Buzz Banks   1088 3.0 0:35:14 0:32:23
4 LASER 141811 John Calvert   1088 4.0 0:36:01 0:33:06
5 LASER 199864 Syd Turner   1088 5.0 0:36:35 0:33:37
6 LASER 154677 Robin Laney   1088 7.0 DNF  
7 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 19.0 DNC  
7 LASER 5 Graham Dyer   1088 19.0 DNC  
7 LASER 197895 Darren Williams   1088 19.0 DNC  
7 LASER 91083     1088 19.0 DNC  
7 LASER RADIAL 138288     1122 19.0 DNC  
7 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1122 19.0 DNC  
7 LASER 4.7 204013 Cloe Collerette   1185 19.0 DNC  
7 LASER 157077     1088 19.0 DNC  
7 LASER 195131     1088 19.0 DNC  
7 LASER RADIAL 192786     1122 19.0 DNC  
7 LASER 131948     1088 19.0 DNC  
7 LASER 165511     1088 19.0 DNC  

06/08 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:10
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 189321 Ian Thompson   1088 1.0 0:36:33 0:33:36
2 LASER 165629 Richard Taylor   1088 2.0 0:36:56 0:33:57
3 LASER 5 Graham Dyer   1088 3.0 0:38:54 0:35:45
4 LASER 178456 Buzz Banks   1088 4.0 0:39:01 0:35:52
5 LASER 157077     1088 5.0 0:50:33 0:46:28
6 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 19.0 DNC  
6 LASER 141811 John Calvert   1088 19.0 DNC  
6 LASER 197895 Darren Williams   1088 19.0 DNC  
6 LASER 91083     1088 19.0 DNC  
6 LASER RADIAL 138288     1122 19.0 DNC  
6 LASER 154677 Robin Laney   1088 19.0 DNC  
6 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1122 19.0 DNC  
6 LASER 4.7 204013 Cloe Collerette   1185 19.0 DNC  
6 LASER 199864 Syd Turner   1088 19.0 DNC  
6 LASER 195131     1088 19.0 DNC  
6 LASER RADIAL 192786     1122 19.0 DNC  
6 LASER 131948     1088 19.0 DNC  
6 LASER 165511     1088 19.0 DNC  

03/09 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:06:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER RADIAL 192786     1122 1.0 0:23:41 0:21:06
2 LASER 197895 Darren Williams   1088 2.0 0:23:24 0:21:30
3 LASER 189321 Ian Thompson   1088 3.0 0:23:54 0:21:58
4 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 4.0 0:24:00 0:22:04
5 LASER 91083     1088 5.0 0:24:03 0:22:06
6 LASER 154677 Robin Laney   1088 6.0 0:26:02 0:23:56
7 LASER 195131     1088 7.0 0:26:03 0:23:57
8 LASER 5 Graham Dyer   1088 8.0 0:26:11 0:24:04
9 LASER 199864 Syd Turner   1088 9.0 0:26:23 0:24:15
10 LASER 157077     1088 10.0 0:28:01 0:25:45
11 LASER 165511     1088 11.0 0:33:50 0:31:06
12 LASER 141811 John Calvert   1088 19.0 DNC  
12 LASER 178456 Buzz Banks   1088 19.0 DNC  
12 LASER 165629 Richard Taylor   1088 19.0 DNC  
12 LASER RADIAL 138288     1122 19.0 DNC  
12 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1122 19.0 DNC  
12 LASER 4.7 204013 Cloe Collerette   1185 19.0 DNC  
12 LASER 131948     1088 19.0 DNC  

25/06 - Slow Asymmetric Fleet at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  RS 400 415 Michael Johns   946    
  RS 200 370 Gary Parks   1051    
  RS Vareo 176 Stephen Pendray   1071    
  RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051    
  RS 400 437     946    
  Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090    

02/07 - Slow Asymmetric Fleet at 18:49

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 370 Gary Parks   1051 1.0 0:58:05 0:55:16
2 RS Vareo 176 Stephen Pendray   1071 2.0 1:01:54 0:57:48
3 RS 400 415 Michael Johns   946 3.0 0:57:16 1:00:32
4 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 4.0 1:09:27 1:03:43
5 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 7.0 DNC  
5 RS 400 437     946 7.0 DNC  

09/07 - Slow Asymmetric Fleet at 18:50

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:58
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 370 Gary Parks   1051 1.0 19:47:54 18:50:15
2 RS 400 415 Michael Johns   946 7.0 DNC  
2 RS Vareo 176 Stephen Pendray   1071 7.0 DNC  
2 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 7.0 DNC  
2 RS 400 437     946 7.0 DNC  
2 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 7.0 DNC  

16/07 - Slow Asymmetric Fleet at 18.55

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19.03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 370 Gary Parks   1051 1.0 1.00.00 0.57.05
2 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 2.0 1.03.00 0.59.57
3 RS 400 415 Michael Johns   946 7.0 DNC  
3 RS Vareo 176 Stephen Pendray   1071 7.0 DNC  
3 RS 400 437     946 7.0 DNC  
3 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 7.0 DNC  

30/07 - Slow Asymmetric Fleet at 18:46:39

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:54:39
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS Vareo 176 Stephen Pendray   1071 1.0 0:43:31 0:40:38
2 RS 400 437     946 2.0 0:52:59 0:56:00
3 RS 400 415 Michael Johns   946 3.0 0:55:21 0:58:31
4 RS 200 370 Gary Parks   1051 7.0 DNC  
4 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 7.0 DNC  
4 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 7.0 DNC  

06/08 - Slow Asymmetric Fleet at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:08
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS Vareo 176 Stephen Pendray   1071 1.0 0:43:43 0:40:49
2 RS 400 415 Michael Johns   946 2.0 0:41:19 0:43:41
3 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 3.0 0:48:37 0:46:15
4 RS 400 437     946 4.0 0:50:12 0:53:04
5 RS 200 370 Gary Parks   1051 7.0 DNC  
5 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 7.0 DNC  

03/09 - Slow Asymmetric Fleet at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:04:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 400 415 Michael Johns   946 1.0 0:34:37 0:36:36
2 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 2.0 0:39:13 0:37:19
3 RS 200 370 Gary Parks   1051 7.0 DNC  
3 RS Vareo 176 Stephen Pendray   1071 7.0 DNC  
3 RS 400 437     946 7.0 DNC  
3 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 7.0 DNC  

25/06 - Slow Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:49
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 15563 Martin Eagan George Lenney 1385 1.0 0:26:20 0:19:01
2 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 7.0 DNC  
2 OPTIMIST 5401     1658 7.0 DNC  
2 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 7.0 DNC  
2 MIRROR 68440     1385 7.0 DNC  
2 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 7.0 DNC  

02/07 - Slow Handicap Fleet at 18:49

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 OPTIMIST 5401     1658 1.5 0:33:57 0:20:29
1 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 1.5 0:33:58 0:20:29
3 MIRROR 15563 Martin Eagan George Lenney 1385 7.0 DNC  
3 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 7.0 DNC  
3 MIRROR 68440     1385 7.0 DNC  
3 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 7.0 DNC  

09/07 - Slow Handicap Fleet at 18:50

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:54
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 OPTIMIST 5401     1658 1.0 19:31:32 11:46:36
2 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 2.0 19:39:50 11:51:36
3 MIRROR 15563 Martin Eagan George Lenney 1385 4.0 DNF  
4 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 7.0 DNC  
4 MIRROR 68440     1385 7.0 DNC  
4 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 7.0 DNC  

16/07 - Slow Handicap Fleet at 18.55

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.59
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 15563 Martin Eagan George Lenney 1385 1.0 0.53.00 0.38.16
2 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 2.0 0.57.00 0.41.09
3 OPTIMIST 5401     1658 7.0 DNC  
3 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 7.0 DNC  
3 MIRROR 68440     1385 7.0 DNC  
3 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 7.0 DNC  

30/07 - Slow Handicap Fleet at 18:46:39

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:39
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 1.0 0:34:31 0:24:55
2 MIRROR 68440     1385 2.0 0:40:41 0:29:22
3 MIRROR 15563 Martin Eagan George Lenney 1385 3.0 0:40:49 0:29:28
4 OPTIMIST 5401     1658 7.0 DNC  
4 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 7.0 DNC  
4 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 7.0 DNC  

06/08 - Slow Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:04
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 1.0 1
2 MIRROR 15563 Martin Eagan George Lenney 1385 2.0 2
3 MIRROR 68440     1385 3.0 3
4 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 7.0 DNC
4 OPTIMIST 5401     1658 7.0 DNC
4 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 7.0 DNC

03/09 - Slow Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 1.0 0:24:47 0:17:54
2 MIRROR 15563 Martin Eagan George Lenney 1385 2.0 0:26:49 0:19:22
3 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 3.0 0:33:02 0:19:55
4 OPTIMIST 5401     1658 4.0 0:33:15 0:20:03
5 MIRROR 68440     1385 7.0 DNC  
5 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 7.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com