RSC 2014

RSC

Results are final as of 21:53 on June 28, 2014

Catamaran Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 16/04 23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06
1st DART 18 6437 Dan Teubert   805 31.5 9.5 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (2.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.5
2nd DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 46.0 16.0 (10.0 DNC) 1.0 3.0 (10.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 (10.0 DNC) 3.0
3rd DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 49.0 19.0 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 3.0 5.0 (10.0 DNC) 5.0
4th DART 18 5977     805 53.0 23.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 6.0 4.0 4.0 2.0 4.0
5th DART 18 7940 Tom Phipps   805 54.0 24.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC
6th DART 18 6133     805 73.0 43.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 6.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
7th DART 18 0 brian phipps   805 81.5 51.5 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.5
8th DART 18 1158 Alex Metcalf   805 84.0 54.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
9th Nacra 182 Tom Phipps   676 87.0 57.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 7.0 DNF

Medium Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 16/04 23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06
1st SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 36.0 18.0 (6.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC
2nd EUROPE 360 Patrick Clark   1145 44.0 26.0 (6.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC
3rd GP14 13009 Richard Moore   1130 49.0 31.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0
4th 420 53959     1100 49.0 31.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC
5th 420 4067     1100 50.0 32.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 16/04 23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06
1st B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 44.0 8.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) 1.0
2nd MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 52.0 16.0 2.0 3.0 1.0 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) 3.0
3rd RS 800 1018 Bob Warren   820 60.0 24.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 3.0 12.0 DNC 4.0
4th INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 61.0 25.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 12.0 DNC 2.0
5th INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 64.0 28.0 (12.0 DNC) 2.0 5.0 4.0 4.0 6.0 7.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)
6th B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 63.0 30.0 6.0 5.0 4.0 6.0 DNF 5.0 4.0 (9.0) (12.0 DNC) (12.0 DNC)
7th RS 800 816 Charlie Watt   820 69.0 33.0 4.0 (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 4.0 12.0 DNC 5.0
8th B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 83.0 47.0 5.0 4.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
9th RS 800 809 Martin English   820 92.0 56.0 (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 7.0 6.0 12.0 DNC 12.0 DNC
10th 49er 360     732 97.0 61.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
11th RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 98.0 62.0 (12.0 DNC) 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 8.0 12.0 DNC 12.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 16/04 23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06
1st CONTENDER 688 Mark Basham   980 21.0 9.0 (5.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 (5.0 DNC)
2nd CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 26.0 13.0 2.0 2.0 1.0 (3.0 DNS) 3.0 3.0 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC)
3rd CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 29.0 14.0 1.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 1.0 5.0 DNC 1.0 5.0 DNC
4th CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 39.0 24.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 5.0 DNC 1.0

Firefly Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 16/04 23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06
1st FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 33.0 9.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 2.0 (8.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 DNF 1.0
2nd FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 35.0 15.0 2.0 3.0 3.0 (8.0 DNC) 2.0 (4.0) 2.0 (8.0 DNC) 3.0
3rd FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 47.0 23.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC
4th FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 48.0 24.0 (8.0 DNC) 2.0 2.0 (8.0 DNC) 1.0 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC
5th FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 58.0 34.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0
6th FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 58.0 34.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 4.0
7th FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 65.0 41.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 16/04 23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06
1st LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 49.0 10.0 1.0 2.0 (13.0 DNC) 1.0 1.0 4.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)
2nd LASER 168936 Geoff Taylor   1088 41.0 11.0 2.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 (4.0) (13.0 DNC)
3rd LASER 189321 Ian Thompson   1088 51.0 12.0 3.0 3.0 (13.0 DNC) 2.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 1.0
4th LASER 141811 John Calvert   1088 62.0 23.0 4.0 7.0 OCS 2.0 3.0 4.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)
5th LASER 199864 Syd Turner   1088 75.0 36.0 6.0 4.0 3.0 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0
6th LASER 197895 Darren Williams   1088 78.0 39.0 (13.0 DNC) 7.0 OCS (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 2.0 2.0 13.0 DNC
7th LASER 165629 Richard Taylor   1088 81.0 42.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 3.0 3.0
8th LASER 178456 Buzz Banks   1088 93.0 54.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 5.0 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0
9th LASER RADIAL 192786     1122 106.0 67.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0
10th LASER 195131     1088 108.0 69.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC
11th LASER 154677 Robin Laney   1088 109.0 70.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
12th LASER 5 Graham Dyer   1088 110.0 71.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 16/04 23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06
1st RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 39.0 15.0 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC
2nd RS 200 370 Gary Parks   1051 43.0 19.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 1.0 3.0 DNF 3.0
3rd RS 400 415 Michael Johns   946 53.0 29.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 2.0 8.0 DNC 2.0
4th Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 56.0 32.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 3.0 8.0 DNC 1.0
5th RS 200 799 Samantha Hann   1051 65.0 41.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC
6th Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 65.0 41.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
7th RS 400 488 Michael White   946 68.0 44.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 16/04 23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06
1st MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 44.0 17.0 2.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 2.0 9.0 DNC 1.0
2nd MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 49.0 22.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 9.0 DNC 5.0
3rd OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 55.0 28.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 3.0 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0
4th OPTIMIST 5401     1658 63.0 36.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 4.0 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
5th MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 65.0 38.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC
6th OPTIMIST 6286     1658 72.0 45.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0
7th MIRROR 5563     1385 73.0 46.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
8th OPTIMIST 1042     1658 75.0 48.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0

16/04 - Catamaran Fleet - 16 April at 18.45

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18.59
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 1.0 0.42.13 0.52.27
2 DART 18 6133     805 2.0 0.46.44 0.58.03
3 DART 18 6437 Dan Teubert   805 10.0 DNC  
3 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 10.0 DNC  
3 DART 18 5977     805 10.0 DNC  
3 DART 18 7940 Tom Phipps   805 10.0 DNC  
3 DART 18 0 brian phipps   805 10.0 DNC  
3 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 10.0 DNC  
3 Nacra 182 Tom Phipps   676 10.0 DNC  

23/04 - Catamaran Fleet at 18:47

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:01
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 1.0 0:48:49 1:00:39
2 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 2.0 0:50:42 1:02:59
3 DART 18 6437 Dan Teubert   805 10.0 DNC  
3 DART 18 5977     805 10.0 DNC  
3 DART 18 7940 Tom Phipps   805 10.0 DNC  
3 DART 18 6133     805 10.0 DNC  
3 DART 18 0 brian phipps   805 10.0 DNC  
3 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 10.0 DNC  
3 Nacra 182 Tom Phipps   676 10.0 DNC  

30/04 - Catamaran Fleet at 18:45

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:59
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7940 Tom Phipps   805 1.0 0:57:36 1:11:33
2 DART 18 6437 Dan Teubert   805 2.0 0:59:46 1:14:15
3 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 3.0 1:03:51 1:19:19
4 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 4.0 1:06:16 1:22:19
5 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 10.0 DNC  
5 DART 18 5977     805 10.0 DNC  
5 DART 18 6133     805 10.0 DNC  
5 DART 18 0 brian phipps   805 10.0 DNC  
5 Nacra 182 Tom Phipps   676 10.0 DNC  

07/05 - Catamaran Fleet at 18:52

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7940 Tom Phipps   805 1.0 0:25:45 0:31:59
2 DART 18 6437 Dan Teubert   805 2.0 0:32:50 0:40:47
3 DART 18 5977     805 3.0 0:34:05 0:42:20
4 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 10.0 DNC  
4 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 10.0 DNC  
4 DART 18 6133     805 10.0 DNC  
4 DART 18 0 brian phipps   805 10.0 DNC  
4 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 10.0 DNC  
4 Nacra 182 Tom Phipps   676 10.0 DNC  

14/05 - Catamaran Fleet at 18:45

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:59
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7940 Tom Phipps   805 1.0 0:46:11 0:57:22
2 DART 18 6437 Dan Teubert   805 2.0 0:50:00 1:02:07
3 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 3.0 0:53:48 1:06:50
4 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 4.0 0:54:44 1:08:00
5 DART 18 6133     805 5.0 0:55:20 1:08:44
6 DART 18 5977     805 6.0 0:55:54 1:09:26
7 DART 18 0 brian phipps   805 10.0 DNC  
7 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 10.0 DNC  
7 Nacra 182 Tom Phipps   676 10.0 DNC  

21/05 - Catamaran Fleet at 18:44

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:58
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 6437 Dan Teubert   805 1.0 0:57:17 1:11:10
2 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 2.0 1:02:56 1:18:11
3 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 3.0 1:05:37 1:21:31
4 DART 18 5977     805 4.0 1:07:08 1:23:24
5 DART 18 6133     805 6.0 DNF  
6 DART 18 7940 Tom Phipps   805 10.0 DNC  
6 DART 18 0 brian phipps   805 10.0 DNC  
6 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 10.0 DNC  
6 Nacra 182 Tom Phipps   676 10.0 DNC  

28/05 - Catamaran Fleet - 28-5-14 at 18:45

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:59
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 7940 Tom Phipps   805 1.0 0:33:11 0:41:13
2 DART 18 6437 Dan Teubert   805 2.0 0:33:50 0:42:02
3 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 3.0 0:36:57 0:45:54
4 DART 18 5977     805 4.0 0:38:32 0:47:52
5 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 5.0 0:40:27 0:50:15
6 DART 18 6133     805 10.0 DNC  
6 DART 18 0 brian phipps   805 10.0 DNC  
6 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 10.0 DNC  
6 Nacra 182 Tom Phipps   676 10.0 DNC  

04/06 - Catamaran Fleet at 19:05

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:19
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 6437 Dan Teubert   805 1.0 0:24:15 0:30:07
2 DART 18 5977     805 2.0 0:29:24 0:36:31
3 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 10.0 DNC  
3 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 10.0 DNC  
3 DART 18 7940 Tom Phipps   805 10.0 DNC  
3 DART 18 6133     805 10.0 DNC  
3 DART 18 0 brian phipps   805 10.0 DNC  
3 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 10.0 DNC  
3 Nacra 182 Tom Phipps   676 10.0 DNC  

11/06 - Catamaran Fleet at 19:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:14
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 DART 18 6437 Dan Teubert   805 1.5 0:30:20 0:37:41
1 DART 18 0 brian phipps   805 1.5 0:30:20 0:37:41
3 DART 18 7682 Adrian Bolton Sara Dowler 805 3.0 0:30:37 0:38:02
4 DART 18 5977     805 4.0 0:35:00 0:43:29
5 DART 18 6090 Ben Amos Sally Amos 805 5.0 0:37:50 0:47:00
6 Nacra 182 Tom Phipps   676 7.0 DNF  
7 DART 18 7940 Tom Phipps   805 10.0 DNC  
7 DART 18 6133     805 10.0 DNC  
7 DART 18 1158 Alex Metcalf   805 10.0 DNC  

16/04 - Medium Handicap Fleet - 16 April at 18.45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 6.0 DNC
1 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 6.0 DNC
1 GP14 13009 Richard Moore   1130 6.0 DNC
1 420 53959     1100 6.0 DNC
1 420 4067     1100 6.0 DNC

23/04 - Medium Handicap Fleet at 18:47

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 1.0 0:44:00 0:38:26
2 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 2.0 0:43:15 0:40:23
3 GP14 13009 Richard Moore   1130 6.0 DNC  
3 420 53959     1100 6.0 DNC  
3 420 4067     1100 6.0 DNC  

30/04 - Medium Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 1.0 0:51:36 0:45:04
2 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 2.0 0:51:33 0:48:08
3 GP14 13009 Richard Moore   1130 6.0 DNC  
3 420 53959     1100 6.0 DNC  
3 420 4067     1100 6.0 DNC  

07/05 - Medium Handicap Fleet at 18:52

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:58
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 1.0 0:47:12 0:44:04
2 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 6.0 DNC  
2 GP14 13009 Richard Moore   1130 6.0 DNC  
2 420 53959     1100 6.0 DNC  
2 420 4067     1100 6.0 DNC  

14/05 - Medium Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 1.0 0:46:06 0:43:03
2 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 6.0 DNC  
2 GP14 13009 Richard Moore   1130 6.0 DNC  
2 420 53959     1100 6.0 DNC  
2 420 4067     1100 6.0 DNC  

21/05 - Medium Handicap Fleet at 18:44

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 6.0 DNC
1 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 6.0 DNC
1 GP14 13009 Richard Moore   1130 6.0 DNC
1 420 53959     1100 6.0 DNC
1 420 4067     1100 6.0 DNC

28/05 - Medium Handicap Fleet - 28-5-14 at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 420 53959     1100 1.0 0:34:12 0:31:05
2 420 4067     1100 2.0 0:37:32 0:34:07
3 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 6.0 DNC  
3 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 6.0 DNC  
3 GP14 13009 Richard Moore   1130 6.0 DNC  

04/06 - Medium Handicap Fleet at 19:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:11
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 6.0 DNC
1 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 6.0 DNC
1 GP14 13009 Richard Moore   1130 6.0 DNC
1 420 53959     1100 6.0 DNC
1 420 4067     1100 6.0 DNC

11/06 - Medium Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 GP14 13009 Richard Moore   1130 1.0 0:34:42 0:30:42
2 SUPERNOVA 669 John Bailey   1071 6.0 DNC  
2 EUROPE 360 Patrick Clark   1145 6.0 DNC  
2 420 53959     1100 6.0 DNC  
2 420 4067     1100 6.0 DNC  

16/04 - Fast Asymmetric Fleet - 16 April at 18.45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 1.0 0.44.28 0.51.07
2 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 2.0 0.44.54 0.52.24
3 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 3.0 0.42.56 0.55.03
4 RS 800 816 Charlie Watt   820 4.0 0.51.07 1.02.20
5 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 5.0 0.54.36 1.02.46
6 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 6.0 0.55.40 1.03.59
7 RS 800 1018 Bob Warren   820 12.0 DNC  
7 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 12.0 DNC  
7 RS 800 809 Martin English   820 12.0 DNC  
7 49er 360     732 12.0 DNC  
7 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 12.0 DNC  

23/04 - Fast Asymmetric Fleet at 18:47

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 1.0 0:51:58 0:59:44
2 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 2.0 0:48:27 1:02:07
3 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 3.0 0:53:17 1:02:10
4 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 4.0 0:59:12 1:08:03
5 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 5.0 1:03:36 1:13:06
6 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 6.0 1:00:07 1:13:19
7 RS 800 809 Martin English   820 7.0 1:00:58 1:14:21
8 RS 800 1018 Bob Warren   820 12.0 DNC  
8 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 12.0 DNC  
8 RS 800 816 Charlie Watt   820 12.0 DNC  
8 49er 360     732 12.0 DNC  

30/04 - Fast Asymmetric Fleet at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 1.0 1:02:26 1:12:51
2 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 2.0 1:07:52 1:18:00
3 RS 800 816 Charlie Watt   820 3.0 1:05:35 1:19:59
4 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 4.0 1:14:25 1:25:32
5 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 5.0 1:09:33 1:29:10
6 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 12.0 DNC  
6 RS 800 1018 Bob Warren   820 12.0 DNC  
6 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 12.0 DNC  
6 RS 800 809 Martin English   820 12.0 DNC  
6 49er 360     732 12.0 DNC  
6 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 12.0 DNC  

07/05 - Fast Asymmetric Fleet at 18:52

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 49er 360     732 1.0 0:25:10 0:34:23
2 RS 800 1018 Bob Warren   820 2.0 0:38:34 0:47:02
3 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 3.0 0:50:24 0:57:56
4 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 4.0 0:49:15 1:03:08
5 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 6.0 DNF  
6 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 12.0 DNC  
6 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 12.0 DNC  
6 RS 800 816 Charlie Watt   820 12.0 DNC  
6 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 12.0 DNC  
6 RS 800 809 Martin English   820 12.0 DNC  
6 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 12.0 DNC  

14/05 - Fast Asymmetric Fleet at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 800 1018 Bob Warren   820 1.0 0:51:43 1:03:04
2 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 2.0 0:54:59 1:04:09
3 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 3.0 0:51:36 1:06:09
4 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 4.0 0:55:35 1:11:16
5 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 5.0 1:02:55 1:12:19
6 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 12.0 DNC  
6 RS 800 816 Charlie Watt   820 12.0 DNC  
6 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 12.0 DNC  
6 RS 800 809 Martin English   820 12.0 DNC  
6 49er 360     732 12.0 DNC  
6 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 12.0 DNC  

21/05 - Fast Asymmetric Fleet at 18:44

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:52
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 1.0 0:52:59 1:00:54
2 RS 800 1018 Bob Warren   820 2.0 0:51:06 1:02:19
3 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 3.0 0:52:05 1:06:46
4 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 4.0 1:05:49 1:15:39
5 RS 800 816 Charlie Watt   820 5.0 1:02:11 1:15:50
6 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 6.0 1:00:56 1:18:07
7 RS 800 809 Martin English   820 7.0 1:06:56 1:21:38
8 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 12.0 DNC  
8 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 12.0 DNC  
8 49er 360     732 12.0 DNC  
8 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 12.0 DNC  

28/05 - Fast Asymmetric Fleet - 28-5-14 at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 1.0 0:37:47 0:43:26
2 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 2.0 0:34:09 0:43:47
3 RS 800 1018 Bob Warren   820 3.0 0:36:18 0:44:16
4 RS 800 816 Charlie Watt   820 4.0 0:37:54 0:46:13
5 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 5.0 0:39:44 0:46:22
6 RS 800 809 Martin English   820 6.0 0:42:21 0:51:39
7 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 7.0 0:42:48 0:54:52
8 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 8.0 0:50:01 1:01:00
9 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 9.0 0:55:24 1:03:41
10 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 12.0 DNC  
10 49er 360     732 12.0 DNC  

04/06 - Fast Asymmetric Fleet at 19:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:13
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 12.0 DNC
1 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 12.0 DNC
1 RS 800 1018 Bob Warren   820 12.0 DNC
1 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 12.0 DNC
1 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 12.0 DNC
1 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 12.0 DNC
1 RS 800 816 Charlie Watt   820 12.0 DNC
1 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 12.0 DNC
1 RS 800 809 Martin English   820 12.0 DNC
1 49er 360     732 12.0 DNC
1 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 12.0 DNC

11/06 - Fast Asymmetric Fleet at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:08
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 1.0 0:31:20 0:36:01
2 INT 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 780 2.0 0:31:09 0:39:56
3 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   857 3.0 0:34:14 0:39:57
4 RS 800 1018 Bob Warren   820 4.0 0:33:48 0:41:13
5 RS 800 816 Charlie Watt   820 5.0 0:36:06 0:44:01
6 INT 14 1465 Peter Cromford Chris White 780 12.0 DNC  
6 B14 711 Ben Lloyd-King James Wilkinson 870 12.0 DNC  
6 B14 746 Henry Metcalfe Chris Webber 870 12.0 DNC  
6 RS 800 809 Martin English   820 12.0 DNC  
6 49er 360     732 12.0 DNC  
6 RS 800 1094 M Woodford Sarah Cook 820 12.0 DNC  

16/04 - Fast Handicap Fleet - 16 April at 18.45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 1.0 0.41.55 0.42.46
2 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 2.0 0.44.26 0.45.20
3 CONTENDER 688 Mark Basham   980 5.0 DNC  
3 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 5.0 DNC  

23/04 - Fast Handicap Fleet at 18:47

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 688 Mark Basham   980 1.0 0:54:20 0:55:27
2 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 2.0 0:58:17 0:59:28
3 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 5.0 DNC  
3 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 5.0 DNC  

30/04 - Fast Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 1.0 1:07:05 1:08:27
2 CONTENDER 688 Mark Basham   980 2.0 1:14:25 1:15:56
3 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 5.0 DNC  
3 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 5.0 DNC  

07/05 - Fast Handicap Fleet at 18:52

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:58
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 688 Mark Basham   980 1.0 0:47:10 0:48:08
2 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 3.0 DNS  
3 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 5.0 DNC  
3 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 5.0 DNC  

14/05 - Fast Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 1.0 0:47:54 0:48:53
2 CONTENDER 688 Mark Basham   980 2.0 0:48:20 0:49:19
3 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 3.0 0:52:55 0:54:00
4 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 5.0 DNC  

21/05 - Fast Handicap Fleet at 18:44

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 1.0 0:53:45 0:54:51
2 CONTENDER 688 Mark Basham   980 2.0 0:53:58 0:55:04
3 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 3.0 0:57:51 0:59:02
4 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 5.0 DNC  

28/05 - Fast Handicap Fleet - 28-5-14 at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 688 Mark Basham   980 1.0 0:39:24 0:40:12
2 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 2.0 0:42:31 0:43:23
3 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 3.0 0:43:16 0:44:09
4 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 5.0 DNC  

04/06 - Fast Handicap Fleet at 19:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:11
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 1.0 0:36:28 0:37:13
2 CONTENDER 688 Mark Basham   980 2.0 0:38:21 0:39:08
3 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 5.0 DNC  
3 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 5.0 DNC  

11/06 - Fast Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 587 Tim Bowerbank   980 1.0 0:22:33 0:23:01
2 CONTENDER 688 Mark Basham   980 5.0 DNC  
2 CONTENDER 435 Sean Whitehead   980 5.0 DNC  
2 CONTENDER 649 Sheridan Brown   980 5.0 DNC  

16/04 - Firefly Fleet - 16 April at 18.45

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18.57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 1.0 0.34.38 0.29.39
2 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 2.0 0.35.37 0.30.30
3 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 3.0 0.36.18 0.31.14
4 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 8.0 DNC  

23/04 - Firefly Fleet at 18:47

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:59
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 1.0 0:42:56 0:36:45
2 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 2.0 0:43:57 0:37:49
3 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 3.0 0:45:17 0:38:46
4 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 8.0 DNC  

30/04 - Firefly Fleet at 18:45

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 1.0 0:45:01 0:38:44
2 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 2.0 0:45:02 0:38:45
3 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 3.0 0:47:29 0:40:39
4 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 8.0 DNC  
4 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 8.0 DNC  

07/05 - Firefly Fleet at 18:52

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:04
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 1.0 0:41:25 0:35:28
2 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 2.0 0:41:30 0:35:43
3 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 8.0 DNC  
3 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 8.0 DNC  
3 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 8.0 DNC  
3 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 8.0 DNC  
3 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 8.0 DNC  

14/05 - Firefly Fleet at 18:45

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 1.0 0:42:20 0:36:26
2 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 2.0 0:43:40 0:37:23
3 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 3.0 0:43:31 0:37:27
4 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 4.0 0:45:40 0:39:06
5 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 8.0 DNC  
5 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 8.0 DNC  
5 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 8.0 DNC  

21/05 - Firefly Fleet at 18:44

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:56
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 1.0 0:37:56 0:32:39
2 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 2.0 0:42:41 0:36:44
3 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 3.0 0:43:11 0:37:10
4 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 4.0 0:43:58 0:37:39
5 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 5.0 0:44:26 0:38:14
6 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 8.0 DNC  
6 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 8.0 DNC  

28/05 - Firefly Fleet - 28-5-14 at 18:45

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 1.0 0:34:35 0:29:46
2 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 2.0 0:35:55 0:30:45
3 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 3.0 0:37:17 0:32:05
4 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 8.0 DNC  
4 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 8.0 DNC  
4 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 8.0 DNC  

04/06 - Firefly Fleet at 19:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:17
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 2.0 DNF
2 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 8.0 DNC
2 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 8.0 DNC
2 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 8.0 DNC
2 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 8.0 DNC
2 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 8.0 DNC
2 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 8.0 DNC

11/06 - Firefly Fleet at 19:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:12
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3550 David Sincock Betty Wheeler 1162 1.0 0:21:20 0:18:22
2 FIREFLY 3877 Bill Bowers   1162 2.0 0:26:00 0:22:23
3 FIREFLY 3677 Geoff Hall Hayley Goacher 1168 3.0 0:26:31 0:22:42
4 FIREFLY 3029 Adam MAson   1162 4.0 0:27:44 0:23:52
5 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz Evans 1168 8.0 DNC  
5 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1162 8.0 DNC  
5 FIREFLY 2797 Phil Slater Jilly Slater 1162 8.0 DNC  

16/04 - Laser Fleet - 16 April at 18.45

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 1.0 0.34.09 0.28.49
2 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 2.0 0.32.32 0.29.54
3 LASER 189321 Ian Thompson   1088 3.0 0.32.48 0.30.09
4 LASER 141811 John Calvert   1088 4.0 0.33.47 0.31.03
5 LASER 154677 Robin Laney   1088 5.0 0.34.54 0.32.05
6 LASER 199864 Syd Turner   1088 6.0 0.35.02 0.32.12
7 LASER 197895 Darren Williams   1088 13.0 DNC  
7 LASER 165629 Richard Taylor   1088 13.0 DNC  
7 LASER 178456 Buzz Banks   1088 13.0 DNC  
7 LASER RADIAL 192786     1122 13.0 DNC  
7 LASER 195131     1088 13.0 DNC  
7 LASER 5 Graham Dyer   1088 13.0 DNC  

23/04 - Laser Fleet at 18:47

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 1.0 0:40:20 0:37:04
2 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 2.0 0:44:01 0:37:09
3 LASER 189321 Ian Thompson   1088 3.0 0:41:28 0:38:07
4 LASER 199864 Syd Turner   1088 4.0 0:43:36 0:40:04
5 LASER 141811 John Calvert   1088 7.0 OCS  
5 LASER 197895 Darren Williams   1088 7.0 OCS  
7 LASER 165629 Richard Taylor   1088 13.0 DNC  
7 LASER 178456 Buzz Banks   1088 13.0 DNC  
7 LASER RADIAL 192786     1122 13.0 DNC  
7 LASER 195131     1088 13.0 DNC  
7 LASER 154677 Robin Laney   1088 13.0 DNC  
7 LASER 5 Graham Dyer   1088 13.0 DNC  

30/04 - Laser Fleet at 18:45

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 1.0 0:44:35 0:40:59
2 LASER 141811 John Calvert   1088 2.0 0:47:10 0:43:21
3 LASER 199864 Syd Turner   1088 3.0 0:47:31 0:43:40
4 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 13.0 DNC  
4 LASER 189321 Ian Thompson   1088 13.0 DNC  
4 LASER 197895 Darren Williams   1088 13.0 DNC  
4 LASER 165629 Richard Taylor   1088 13.0 DNC  
4 LASER 178456 Buzz Banks   1088 13.0 DNC  
4 LASER RADIAL 192786     1122 13.0 DNC  
4 LASER 195131     1088 13.0 DNC  
4 LASER 154677 Robin Laney   1088 13.0 DNC  
4 LASER 5 Graham Dyer   1088 13.0 DNC  

07/05 - Laser Fleet at 18:52

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 1.0 0:41:23 0:34:55
2 LASER 189321 Ian Thompson   1088 2.0 0:38:00 0:34:56
3 LASER 141811 John Calvert   1088 3.0 0:42:21 0:38:55
4 LASER 165629 Richard Taylor   1088 5.0 DNF  
5 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 13.0 DNC  
5 LASER 199864 Syd Turner   1088 13.0 DNC  
5 LASER 197895 Darren Williams   1088 13.0 DNC  
5 LASER 178456 Buzz Banks   1088 13.0 DNC  
5 LASER RADIAL 192786     1122 13.0 DNC  
5 LASER 195131     1088 13.0 DNC  
5 LASER 154677 Robin Laney   1088 13.0 DNC  
5 LASER 5 Graham Dyer   1088 13.0 DNC  

14/05 - Laser Fleet at 18:45

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 1.0 23:43:29 20:01:15
2 LASER 189321 Ian Thompson   1088 2.0 23:40:18 21:45:25
3 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 3.0 23:40:49 21:45:54
4 LASER 141811 John Calvert   1088 4.0 23:41:07 21:46:10
5 LASER 178456 Buzz Banks   1088 5.0 23:41:55 21:46:55
6 LASER 199864 Syd Turner   1088 6.0 23:42:22 21:47:19
7 LASER 197895 Darren Williams   1088 13.0 DNC  
7 LASER 165629 Richard Taylor   1088 13.0 DNC  
7 LASER RADIAL 192786     1122 13.0 DNC  
7 LASER 195131     1088 13.0 DNC  
7 LASER 154677 Robin Laney   1088 13.0 DNC  
7 LASER 5 Graham Dyer   1088 13.0 DNC  

21/05 - Laser Fleet at 18:44

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:54
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 1.0 0:39:38 0:36:26
2 LASER 197895 Darren Williams   1088 2.0 0:40:00 0:36:46
3 LASER 141811 John Calvert   1088 3.0 0:40:15 0:37:00
4 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 4.0 0:48:45 0:41:08
5 LASER 178456 Buzz Banks   1088 5.0 0:45:18 0:41:38
6 LASER 5 Graham Dyer   1088 6.0 0:47:00 0:43:12
7 LASER 189321 Ian Thompson   1088 13.0 DNC  
7 LASER 199864 Syd Turner   1088 13.0 DNC  
7 LASER 165629 Richard Taylor   1088 13.0 DNC  
7 LASER RADIAL 192786     1122 13.0 DNC  
7 LASER 195131     1088 13.0 DNC  
7 LASER 154677 Robin Laney   1088 13.0 DNC  

28/05 - Laser Fleet - 28-5-14 at 18:45

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 1.0 0:33:43 0:28:27
2 LASER 197895 Darren Williams   1088 2.0 0:31:30 0:28:57
3 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 3.0 0:31:54 0:29:19
4 LASER 195131     1088 4.0 0:33:35 0:30:52
5 LASER 165629 Richard Taylor   1088 5.0 0:48:50 0:44:53
6 LASER 189321 Ian Thompson   1088 13.0 DNC  
6 LASER 141811 John Calvert   1088 13.0 DNC  
6 LASER 199864 Syd Turner   1088 13.0 DNC  
6 LASER 178456 Buzz Banks   1088 13.0 DNC  
6 LASER RADIAL 192786     1122 13.0 DNC  
6 LASER 154677 Robin Laney   1088 13.0 DNC  
6 LASER 5 Graham Dyer   1088 13.0 DNC  

04/06 - Laser Fleet at 19:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:15
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 189321 Ian Thompson   1088 1.0 0:22:30 0:20:41
2 LASER 197895 Darren Williams   1088 2.0 0:23:20 0:21:27
3 LASER 165629 Richard Taylor   1088 3.0 0:23:50 0:21:54
4 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 4.0 0:24:44 0:22:44
5 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 13.0 DNC  
5 LASER 141811 John Calvert   1088 13.0 DNC  
5 LASER 199864 Syd Turner   1088 13.0 DNC  
5 LASER 178456 Buzz Banks   1088 13.0 DNC  
5 LASER RADIAL 192786     1122 13.0 DNC  
5 LASER 195131     1088 13.0 DNC  
5 LASER 154677 Robin Laney   1088 13.0 DNC  
5 LASER 5 Graham Dyer   1088 13.0 DNC  

11/06 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:10
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 189321 Ian Thompson   1088 1.0 0:23:07 0:21:15
2 LASER RADIAL 192786     1122 2.0 0:26:36 0:23:42
3 LASER 165629 Richard Taylor   1088 3.0 0:26:38 0:24:29
4 LASER 199864 Syd Turner   1088 4.0 0:27:50 0:25:35
5 LASER 178456 Buzz Banks   1088 5.0 0:28:22 0:26:04
6 LASER 4.7 174568 Kate Sargent   1185 13.0 DNC  
6 LASER 168936 Geoff Taylor   1088 13.0 DNC  
6 LASER 141811 John Calvert   1088 13.0 DNC  
6 LASER 197895 Darren Williams   1088 13.0 DNC  
6 LASER 195131     1088 13.0 DNC  
6 LASER 154677 Robin Laney   1088 13.0 DNC  
6 LASER 5 Graham Dyer   1088 13.0 DNC  

16/04 - Slow Asymmetric Fleet - 16 April at 18.45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 1.0 0.48.53 0.46.31
2 RS 200 370 Gary Parks   1051 2.0 0.51.14 0.48.45
3 RS 400 415 Michael Johns   946 8.0 DNC  
3 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 8.0 DNC  
3 RS 200 799 Samantha Hann   1051 8.0 DNC  
3 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 8.0 DNC  
3 RS 400 488 Michael White   946 8.0 DNC  

23/04 - Slow Asymmetric Fleet at 18:47

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 1.0 0:55:01 0:52:21
2 RS 200 370 Gary Parks   1051 8.0 DNC  
2 RS 400 415 Michael Johns   946 8.0 DNC  
2 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 8.0 DNC  
2 RS 200 799 Samantha Hann   1051 8.0 DNC  
2 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 8.0 DNC  
2 RS 400 488 Michael White   946 8.0 DNC  

30/04 - Slow Asymmetric Fleet at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 1.0 1:01:37 0:58:38
2 RS 200 370 Gary Parks   1051 8.0 DNC  
2 RS 400 415 Michael Johns   946 8.0 DNC  
2 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 8.0 DNC  
2 RS 200 799 Samantha Hann   1051 8.0 DNC  
2 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 8.0 DNC  
2 RS 400 488 Michael White   946 8.0 DNC  

07/05 - Slow Asymmetric Fleet at 18:52

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 1.0 0:52:04 0:47:46
2 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 8.0 DNC  
2 RS 200 370 Gary Parks   1051 8.0 DNC  
2 RS 400 415 Michael Johns   946 8.0 DNC  
2 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 8.0 DNC  
2 RS 200 799 Samantha Hann   1051 8.0 DNC  
2 RS 400 488 Michael White   946 8.0 DNC  

14/05 - Slow Asymmetric Fleet at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 1.0 0:59:00 0:56:08
2 RS 200 370 Gary Parks   1051 8.0 DNC  
2 RS 400 415 Michael Johns   946 8.0 DNC  
2 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 8.0 DNC  
2 RS 200 799 Samantha Hann   1051 8.0 DNC  
2 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 8.0 DNC  
2 RS 400 488 Michael White   946 8.0 DNC  

21/05 - Slow Asymmetric Fleet at 18:44

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:52
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 400 415 Michael Johns   946 1.0 0:46:34 0:49:13
2 RS 200 370 Gary Parks   1051 2.0 0:52:53 0:50:19
3 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 3.0 0:56:32 0:53:47
4 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 4.0 1:08:22 1:02:43
5 RS 200 799 Samantha Hann   1051 8.0 DNC  
5 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 8.0 DNC  
5 RS 400 488 Michael White   946 8.0 DNC  

28/05 - Slow Asymmetric Fleet - 28-5-14 at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 370 Gary Parks   1051 1.0 0:42:20 0:40:17
2 RS 400 415 Michael Johns   946 2.0 0:37:15 0:52:30
3 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 3.0 0:47:53 0:58:34
4 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 8.0 DNC  
4 RS 200 799 Samantha Hann   1051 8.0 DNC  
4 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 8.0 DNC  
4 RS 400 488 Michael White   946 8.0 DNC  

04/06 - Slow Asymmetric Fleet at 19:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:13
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 799 Samantha Hann   1051 1.0 0:28:20 0:26:58
2 RS 200 370 Gary Parks   1051 3.0 DNF  
3 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 8.0 DNC  
3 RS 400 415 Michael Johns   946 8.0 DNC  
3 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 8.0 DNC  
3 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 8.0 DNC  
3 RS 400 488 Michael White   946 8.0 DNC  

11/06 - Slow Asymmetric Fleet at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:08
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 Laser 2000 21935 Nicholas Preston   1090 1.0 0:34:56 0:32:03
2 RS 400 415 Michael Johns   946 2.0 0:24:24 0:38:41
3 RS 200 370 Gary Parks   1051 3.0 0:30:46 0:43:55
4 RS 400 488 Michael White   946 4.0 0:30:48 0:48:50
5 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1051 8.0 DNC  
5 RS 200 799 Samantha Hann   1051 8.0 DNC  
5 Laser 2000 college Dennis Valentiner-Branth Bradley Parsons 1090 8.0 DNC  

16/04 - Slow Handicap Fleet - 16 April at 18.45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.49
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 1.0 0.28.49 0.20.48
2 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 2.0 0.29.17 0.21.09
3 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 5401     1658 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 6286     1658 9.0 DNC  
3 MIRROR 5563     1385 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 1042     1658 9.0 DNC  

23/04 - Slow Handicap Fleet at 18:47

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 9.0 DNC
1 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 9.0 DNC
1 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 9.0 DNC
1 OPTIMIST 5401     1658 9.0 DNC
1 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 9.0 DNC
1 OPTIMIST 6286     1658 9.0 DNC
1 MIRROR 5563     1385 9.0 DNC
1 OPTIMIST 1042     1658 9.0 DNC

30/04 - Slow Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:49
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 1.0 0:41:11 0:29:44
2 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 2.0 0:41:17 0:29:48
3 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 5401     1658 9.0 DNC  
3 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 6286     1658 9.0 DNC  
3 MIRROR 5563     1385 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 1042     1658 9.0 DNC  

07/05 - Slow Handicap Fleet at 18:52

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:56
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 1.0 0:48:04 0:28:59
2 OPTIMIST 5401     1658 2.0 0:48:20 0:29:09
3 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 9.0 DNC  
3 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 9.0 DNC  
3 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 6286     1658 9.0 DNC  
3 MIRROR 5563     1385 9.0 DNC  
3 OPTIMIST 1042     1658 9.0 DNC  

14/05 - Slow Handicap Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:49
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 5563     1385 1.0 0:34:47 0:25:07
2 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 2.0 0:39:14 0:28:20
3 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 3.0 0:53:32 0:32:17
4 OPTIMIST 5401     1658 4.0 0:54:28 0:32:51
5 OPTIMIST 6286     1658 5.0 0:54:40 0:32:58
6 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 9.0 DNC  
6 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 9.0 DNC  
6 OPTIMIST 1042     1658 9.0 DNC  

21/05 - Slow Handicap Fleet at 18:44

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:48
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 1.0 0:35:17 0:25:29
2 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 2.0 0:40:56 0:29:33
3 OPTIMIST 5401     1658 3.0 0:52:17 0:31:32
4 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 4.0 0:52:20 0:31:34
5 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 9.0 DNC  
5 OPTIMIST 6286     1658 9.0 DNC  
5 MIRROR 5563     1385 9.0 DNC  
5 OPTIMIST 1042     1658 9.0 DNC  

28/05 - Slow Handicap Fleet - 28-5-14 at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:49
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 1.0 0:29:11 0:21:04
2 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 2.0 0:29:31 0:21:19
3 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 3.0 0:33:12 0:23:58
4 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 9.0 DNC  
4 OPTIMIST 5401     1658 9.0 DNC  
4 OPTIMIST 6286     1658 9.0 DNC  
4 MIRROR 5563     1385 9.0 DNC  
4 OPTIMIST 1042     1658 9.0 DNC  

04/06 - Slow Handicap Fleet at 19:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:09
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 9.0 DNC
1 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 9.0 DNC
1 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 9.0 DNC
1 OPTIMIST 5401     1658 9.0 DNC
1 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 9.0 DNC
1 OPTIMIST 6286     1658 9.0 DNC
1 MIRROR 5563     1385 9.0 DNC
1 OPTIMIST 1042     1658 9.0 DNC

11/06 - Slow Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:04
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 15563 Martin Eagan Sennen Addinok 1385 1.0 0:19:49 0:14:18
2 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1658 2.0 0:41:23 0:24:58
3 OPTIMIST 1042     1658 3.0 0:41:44 0:25:10
4 OPTIMIST 6286     1658 4.0 0:42:01 0:25:21
5 MIRROR 70335 Sarah Jane Humphrey   1385 5.0 0:42:01 0:30:20
6 OPTIMIST 5401     1658 9.0 DNC  
6 MIRROR 70716 Scarlett Shepherd Harvey Martin 1385 9.0 DNC  
6 MIRROR 5563     1385 9.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com