event burgee venue burgee

Gul Falmouth Dinghy Week

Restronguet Sailing Club

Results as of 17:11 on August 22, 2014

A fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank fleet Boat sailno Club helm rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Total Nett
1st A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 31.0 9.0
2nd A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 (6.0) 4.0 2.0 (6.0) 4.0 3.0 3.0 5.0 33.0 21.0
3rd A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820 (7.0) 3.0 (11.0 DNC) 2.0 5.0 4.0 2.0 6.0 40.0 22.0
4th A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNF 3.0 6.0 4.0 1.0 48.0 26.0
5th A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 6.0 5.0 5.0 3.0 50.0 28.0
6th A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 53.0 31.0
7th A B14 746 RSC Henry METCALFE 870 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 LAST 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 2.0 62.0 40.0
8th A RS800 921   unknown 820 (11.0 DNF) (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 7.0 11.0 DNC 6.0 4.0 66.0 44.0
9th A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857 4.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 71.0 49.0
10th A RS800 816 RSC Charlie WATT 820 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 88.0 66.0

C fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank fleet Boat sailno Club helm rating R1Cats R2Cats R3Cats R4Cats R5Cats R6Cats R8Cats R9Cats Total Nett
1st C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933 1.0 1.0 1.0 (3.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 1.0 11.0 6.0
2nd C Dart 1096     805 (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 1.0 2.0 3.0 DNC 3.0 DNC 19.0 13.0

E fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank fleet Boat sailno Club helm rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Total Nett
1st E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 2.0 (3.0) 14.0 8.0
2nd E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 2.0 1.0 2.0 (7.0) 4.0 3.0 (5.0) 5.0 29.0 17.0
3rd E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 5.0 3.0 3.0 4.0 (8.0) (7.0) 6.0 7.0 43.0 28.0
4th E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 5.0 2.0 3.0 4.0 67.0 33.0
5th E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222 3.0 (12.0 LAST) 6.0 5.0 2.0 9.0 9.0 (10.0) 56.0 34.0
6th E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 4.0 6.0 4.0 (8.0) 7.0 6.0 7.0 (9.0) 51.0 34.0
7th E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 7.0 4.0 5.0 9.0 (12.0) 4.0 (10.0) 8.0 59.0 37.0
8th E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 6.0 3.0 5.0 8.0 2.0 75.0 41.0
9th E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 9.0 8.0 9.0 (11.0) (10.0) 8.0 4.0 6.0 65.0 44.0
10th E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100 6.0 5.0 7.0 10.0 9.0 10.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 81.0 47.0
11th E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071 8.0 7.0 (17.0 DNF) 1.0 11.0 11.0 11.0 (12.0) 78.0 49.0
12th E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 1.0 104.0 70.0
13th E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064 (17.0 DNC) 12.0 LAST (17.0 DNC) 12.0 6.0 17.0 DNF 12.0 13.0 106.0 72.0
14th E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051 (17.0 DNC) 9.0 8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNF 12.0 17.0 DNC 17.0 DNC 114.0 80.0
15th E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 13.0 11.0 126.0 92.0
16th E RS400 437 RSC David SMITH 946 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 13.0 17.0 DNC 17.0 DNC 14.0 14.0 126.0 92.0

D fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank fleet Boat sailno Club helm rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Total Nett
1st D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088 1.0 2.0 1.0 2.5 2.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 43.5 9.5
2nd D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 (17.0 DNF) (5.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 2.0 40.0 18.0
3rd D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 4.0 (6.0) 3.0 (5.0) 5.0 3.0 4.0 4.0 34.0 23.0
4th D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980 3.0 3.0 (17.0 DNC) 1.0 6.0 4.0 (17.0 DNF) 7.0 58.0 24.0
5th D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088 8.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.5 1.0 17.0 DNC 1.0 1.0 64.5 30.5
6th D LASER 141811 RSC John Calvert 1088 5.0 4.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 3.0 3.0 68.0 34.0
7th D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064 7.0 7.0 5.0 (17.0 DNC) 7.0 5.0 (17.0 RET) 8.0 73.0 39.0
8th D Supernova 669 RSC John Bailey 1071 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 8.0 6.0 17.0 DNC 17.0 DNC 94.0 60.0
9th D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088 2.0 8.0 (17.0 DNF) (17.0 DNF) 3.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 98.0 64.0
10th D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088 (17.0 DNF) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 10.0 17.0 DNF 7.0 9.0 111.0 77.0
11th D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 6.0 113.0 79.0
12th D LASER 8   unknown 1088 (17.0 DNF) 1.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 120.0 86.0
13th D LASER 5 RSC John Bailey 1088 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 RET 5.0 124.0 90.0
14th D LASER 21935     1088 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 17.0 DNC 125.0 91.0
15th D Laser2 7819   Damien Eley 1055 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 9.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 128.0 94.0
16th D LASER 2236     1088 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 136.0 102.0

F fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank fleet Boat sailno Club helm rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Total Nett
1st F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 1.0 1.0 1.0 1.5 1.0 1.0 (6.0) (2.0) 14.5 6.5
2nd F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146 2.0 2.0 (15.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 4.0 (15.0 DNC) 45.0 15.0
3rd F Europe 340 RSC Angela POOK 1148 3.0 3.0 (15.0 DNC) (5.0) 3.0 3.0 3.0 4.0 39.0 19.0
4th F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146 4.0 4.0 (15.0 DNC) (6.0) 6.0 5.0 5.0 5.0 50.0 29.0
5th F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.5 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 3.0 80.5 50.5
6th F Wayfarer 10915     1112 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 4.0 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 87.0 57.0
7th F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 9.0 LAST 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 6.0 89.0 59.0
8th F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 1.0 93.0 63.0
9th F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 100.0 70.0
10th F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 9.0 LAST 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 105.0 75.0
11th F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 120.0 90.0
11th F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 120.0 90.0
11th F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 120.0 90.0
11th F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 120.0 90.0

R1 - A fleet - Mon at 1400

Start: Fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1402
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922 14:47:30 0:45:30 0:49:21 1.0
2 A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922 14:48:31 0:46:31 0:50:27 2.0
3 A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922 14:49:50 0:47:50 0:51:53 3.0
4 A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857 144818 0:46:18 0:54:02 4.0
5 A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922 14:53:11 0:51:11 0:55:31 5.0
6 A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 14:49:15 0:47:15 0:57:37 6.0
7 A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820 14:50:33 0:48:33 0:59:12 7.0
8 A B14 746 RSC Henry METCALFE 870   DNC   11.0
8 A RS800 921   unknown 820 14:40:01 DNF   11.0
8 A RS800 816 RSC Charlie WATT 820   DNC   11.0

R2 - A fleet - Mon

Start: Fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1502
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857 15:47:49 0:45:49 0:53:28 1.0
2 A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922 15:51:25 0:49:25 0:53:36 2.0
3 A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820 15:47:50 0:45:50 0:55:54 3.0
4 A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 15:51:01 0:49:01 0:59:47 4.0
5 A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922   DNC   11.0
5 A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922   DNC   11.0
5 A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922   DNC   11.0
5 A B14 746 RSC Henry METCALFE 870   DNC   11.0
5 A RS800 921   unknown 820   DNC   11.0
5 A RS800 816 RSC Charlie WATT 820   DNC   11.0

R3 - A fleet - Mon

Start: Fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1602
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922 16:48:05 0:46:05 0:49:59 1.0
2 A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 16:49:02 0:47:02 0:57:21 2.0
3 A B14 746 RSC Henry METCALFE 870 17:02:00 LAST 1:08:58 4.0
4 A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820   DNC   11.0
4 A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922   DNC   11.0
4 A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922   DNC   11.0
4 A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922   DNC   11.0
4 A RS800 921   unknown 820   DNC   11.0
4 A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857   DNC   11.0
4 A RS800 816 RSC Charlie WATT 820   DNC   11.0

R4 - A fleet - Tu

Start: Fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1402
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922 14:54:40 0:52:40 0:57:07 1.0
2 A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820 14:52:24 0:50:24 1:01:28 2.0
3 A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922 14:59:40 0:57:40 1:02:33 3.0
4 A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922 15:03:35 1:01:35 1:06:48 4.0
5 A RS800 921   unknown 820 15:00:39 0:58:39 1:11:31 5.0
6 A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 15:02:35 1:00:35 1:13:53 6.0
7 A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922   DNF   11.0
7 A B14 746 RSC Henry METCALFE 870   DNC   11.0
7 A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857   DNC   11.0
7 A RS800 816 RSC Charlie WATT 820   DNC   11.0

R5 - A fleet - Tu

Start: Fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1518
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922 16:02:59 0:44:59 0:48:47 1.0
2 A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922 16:05:55 0:47:55 0:51:58 2.0
3 A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922 16:11:27 0:53:27 0:57:58 3.0
4 A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 16:06:18 0:48:18 0:58:54 4.0
5 A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820 16:06:37 0:48:37 0:59:17 5.0
6 A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922 16:13:32 0:55:32 1:00:14 6.0
7 A RS800 921   unknown 820 16:24:49 1:06:49 1:21:29 7.0
8 A B14 746 RSC Henry METCALFE 870   DNC   11.0
8 A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857   DNC   11.0
8 A RS800 816 RSC Charlie WATT 820   DNC   11.0

R6 - A fleet - Tu

Start: Fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1627
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922 16:55:30 0:28:30 0:30:55 1.0
2 A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922 16:56:54 0:29:54 0:32:26 2.0
3 A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 16:56:48 0:29:48 0:36:20 3.0
4 A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820 16:57:33 0:30:33 0:37:15 4.0
5 A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922 17:01:22 0:34:22 0:37:16 5.0
6 A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922 17:02:35 0:35:35 0:38:36 6.0
7 A B14 746 RSC Henry METCALFE 870   DNC   11.0
7 A RS800 921   unknown 820   DNC   11.0
7 A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857   DNC   11.0
7 A RS800 816 RSC Charlie WATT 820   DNC   11.0

R8 - A fleet - We

Start: Fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1502
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 A B14 746 RSC Henry METCALFE 870 15:43:20 0:41:20 0:47:31 1.0
2 A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820 15:42:50 0:40:50 0:49:48 2.0
3 A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 15:43:19 0:41:19 0:50:23 3.0
4 A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922 15:51:45 0:49:45 0:53:58 4.0
5 A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922 15:55:32 0:53:32 0:58:04 5.0
6 A RS800 921   unknown 820 15:53:51 0:51:51 1:03:14 6.0
7 A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922   DNC   11.0
7 A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922   DNC   11.0
7 A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857   DNC   11.0
7 A RS800 816 RSC Charlie WATT 820   DNC   11.0

R9 - A fleet - We

Start: Fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1607
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 A 29er 1829 St Mawes Freddie & Ali 922 16:46:26 0:39:26 0:42:46 1.0
2 A B14 746 RSC Henry METCALFE 870 16:45:29 0:38:29 0:44:14 2.0
3 A 29er 1906 St Mawes Freddie BARNES 922 16:49:00 0:42:00 0:45:33 3.0
4 A RS800 921   unknown 820 16:45:59 0:38:59 0:47:32 4.0
5 A RS800 1015 Oxford Fenella Williams 820 16:46:33 0:39:33 0:48:14 5.0
6 A RS800 1111 Thornbury SC David MORGAN 820 16:47:53 0:40:53 0:49:51 6.0
7 A 29er 1212 St Mawes Elliott WILKINSON 922   DNC   11.0
7 A 29er 1830 St Mawes Charlie PURSALL 922   DNC   11.0
7 A Musto Skiff 372 Castle Cove SC Alex Knight 857   DNC   11.0
7 A RS800 816 RSC Charlie WATT 820   DNC   11.0

R1 - C fleet - Mon at 1400

Start: Cats, Finishes: Finish time, Time: 1402
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933 14:43:53 0:41:53 0:44:53 1.0
2 C Dart 1096     805   DNC   3.0

R2 - C fleet - Mon

Start: Cats, Finishes: Finish time, Time: 1502
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933 15:38:56 0:36:56 0:39:35 1.0
2 C Dart 1096     805   DNC   3.0

R3 - C fleet - Mon

Start: Cats, Finishes: Finish time, Time: 1602
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933 16:38:09 0:36:09 0:38:45 1.0
2 C Dart 1096     805   DNC   3.0

R4 - C fleet - Tu

Start: Cats, Finishes: Finish time, Time: 1402
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 C Dart 1096     805 14:49:39 0:47:39 0:59:12 1.0
2 C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933   DNC   3.0

R5 - C fleet - Tu

Start: Cats, Finishes: Finish time, Time: 1518
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 C Dart 1096     805 15:59:34 0:41:34 0:51:38 1.0
2 C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933 16:10:18 0:52:18 0:56:03 2.0

R6 - C fleet - Tu

Start: Cats, Finishes: Finish time, Time: 1627
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933 17:00:11 0:33:11 0:35:34 1.0
2 C Dart 1096     805 16:56:03 0:29:03 0:36:05 2.0

R8 - C fleet - We

Start: Cats, Finishes: Finish time, Time: 1502
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933 15:58:41 0:56:41 1:00:45 1.0
2 C Dart 1096     805   DNC   3.0

R9 - C fleet - We

Start: Cats, Finishes: Finish time, Time: 1607
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 C SPRINT 15 1856 Thornbury SC Nicholas MORGAN 933 16:49:26 0:42:26 0:45:29 1.0
2 C Dart 1096     805   DNC   3.0

R1 - E fleet - Mon at 1400

Start: Less fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1402
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 14:39:55 0:37:55 0:39:32 1.0
2 E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 14:40:46 0:38:46 0:40:59 2.0
3 E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222 14:53:00 0:51:00 0:41:44 3.0
4 E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 14:45:56 0:43:56 0:41:48 4.0
5 E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 14:46:06 0:44:06 0:41:58 5.0
6 E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100 145007 0:48:07 0:43:45 6.0
7 E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 14:48:08 0:46:08 0:43:54 7.0
8 E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071 14:50:05 0:48:05 0:44:54 8.0
9 E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 14:49:01 0:47:01 0:47:01 9.0
10 E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959   DNC   17.0
10 E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959   DNC   17.0
10 E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959   DNC   17.0
10 E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064   DNC   17.0
10 E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051   DNC   17.0
10 E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222   DNC   17.0
10 E RS400 437 RSC David SMITH 946   DNC   17.0

R2 - E fleet - Mon

Start: Less fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1502
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 15:38:01 0:36:01 0:38:04 1.0
2 E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 15:40:58 0:38:58 0:40:38 2.0
3 E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 15:44:54 0:42:54 0:40:49 3.0
4 E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 15:45:43 0:43:43 0:41:36 4.0
5 E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100 15:49:33 0:47:33 0:43:14 5.0
6 E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 15:47:46 0:45:46 0:43:33 6.0
7 E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071 15:50:45 0:48:45 0:45:31 7.0
8 E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 15:49:50 0:47:50 0:47:50 8.0
9 E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051 15:53:02 0:51:02 0:48:33 9.0
10 E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222   LAST   12.0
10 E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064   LAST   12.0
12 E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959   DNC   17.0
12 E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959   DNC   17.0
12 E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959   DNC   17.0
12 E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222   DNC   17.0
12 E RS400 437 RSC David SMITH 946   DNC   17.0

R3 - E fleet - Mon

Start: Less fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1602
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 16:40:22 0:38:22 0:40:00 1.0
2 E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 16:40:01 0:38:01 0:40:11 2.0
3 E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 16:45:31 0:43:31 0:41:24 3.0
4 E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 16:45:49 0:43:49 0:41:41 4.0
5 E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 16:46:44 0:44:44 0:42:34 5.0
6 E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222 16:55:08 0:53:08 0:43:29 6.0
7 E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100 16:49:57 0:47:57 0:43:35 7.0
8 E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051 16:49:23 0:47:23 0:45:05 8.0
9 E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 16:49:03 0:47:03 0:47:03 9.0
10 E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959   DNC   17.0
10 E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959   DNC   17.0
10 E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071   DNF   17.0
10 E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959   DNC   17.0
10 E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064   DNC   17.0
10 E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222   DNC   17.0
10 E RS400 437 RSC David SMITH 946   DNC   17.0

R4 - E fleet - Tu

Start: Less fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1402
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071 14:40:03 0:38:03 0:35:32 1.0
2 E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959 14:38:46 0:36:46 0:38:20 2.0
3 E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 14:40:21 0:38:21 0:39:59 3.0
4 E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 14:44:13 0:42:13 0:40:10 4.0
5 E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222 14:51:54 0:49:54 0:40:50 5.0
6 E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959 14:41:30 0:39:30 0:41:11 6.0
7 E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 14:41:58 0:39:58 0:42:15 7.0
8 E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 14:46:43 0:44:43 0:42:33 8.0
9 E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 14:47:20 0:45:20 0:43:08 9.0
10 E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100 14:52:36 0:50:36 0:46:00 10.0
11 E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 14:57:04 0:55:04 0:55:04 11.0
12 E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064 15:00:40 0:58:40 0:55:08 12.0
13 E RS400 437 RSC David SMITH 946 15:04:18 1:02:18 1:05:51 13.0
14 E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959   DNC   17.0
14 E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051   DNC   17.0
14 E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222   DNC   17.0

R5 - E fleet - Tu

Start: Less fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1518
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 16:01:37 0:43:37 0:45:29 1.0
2 E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222 16:16:13 0:58:13 0:47:38 2.0
3 E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959 16:03:57 0:45:57 0:47:55 3.0
4 E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 16:03:24 0:45:24 0:47:59 4.0
5 E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959 16:05:19 0:47:19 0:49:20 5.0
6 E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064 16:11:00 0:53:00 0:49:49 6.0
7 E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 16:10:49 0:52:49 0:50:15 7.0
8 E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 16:11:39 0:53:39 0:51:03 8.0
9 E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100 16:14:17 0:56:17 0:51:10 9.0
10 E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 16:09:13 0:51:13 0:51:13 10.0
11 E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071 16:12:56 0:54:56 0:51:17 11.0
12 E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 16:12:59 0:54:59 0:52:19 12.0
13 E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959   DNC   17.0
13 E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051   DNF   17.0
13 E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222   DNC   17.0
13 E RS400 437 RSC David SMITH 946   DNC   17.0

R6 - E fleet - Tu

Start: Less fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1627
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 16:55:45 0:28:45 0:29:59 1.0
2 E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959 16:56:28 0:29:28 0:30:44 2.0
3 E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 16:56:37 0:29:37 0:31:18 3.0
4 E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 17:00:07 0:33:07 0:31:31 4.0
5 E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959 16:57:33 0:30:33 0:31:51 5.0
6 E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 17:00:44 0:33:44 0:32:06 6.0
7 E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 17:00:45 0:33:45 0:32:07 7.0
8 E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 16:59:34 0:32:34 0:32:34 8.0
9 E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222 17:07:00 0:40:00 0:32:44 9.0
10 E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100 17:03:53 0:36:53 0:33:32 10.0
11 E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071 17:03:43 0:36:43 0:34:17 11.0
12 E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051 17:04:53 0:37:53 0:36:03 12.0
13 E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959   DNC   17.0
13 E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064   DNF   17.0
13 E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222   DNC   17.0
13 E RS400 437 RSC David SMITH 946   DNC   17.0

R8 - E fleet - We

Start: Less fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1502
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959 15:39:36 0:37:36 0:39:12 1.0
2 E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 15:40:39 0:38:39 0:40:18 2.0
3 E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959 15:41:11 0:39:11 0:40:52 3.0
4 E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 15:43:45 0:41:45 0:41:45 4.0
5 E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 15:42:04 0:40:04 0:42:21 5.0
6 E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 15:47:01 0:45:01 0:42:50 6.0
7 E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 15:47:28 0:45:28 0:43:16 7.0
8 E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959 15:43:45 0:41:45 0:43:32 8.0
9 E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222 15:55:23 0:53:23 0:43:41 9.0
10 E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 15:47:57 0:45:57 0:43:43 10.0
11 E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071 15:52:32 0:50:32 0:47:11 11.0
12 E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064 15:52:56 0:50:56 0:47:52 12.0
13 E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222 16:01:16 0:59:16 0:48:30 13.0
14 E RS400 437 RSC David SMITH 946 15:55:53 0:53:53 0:56:58 14.0
15 E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100   DNC   17.0
15 E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051   DNC   17.0

R9 - E fleet - We

Start: Less fast Asymmetrics, Finishes: Finish time, Time: 1609
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E Devoti D one 31 Castle Cove SC Alex Knight 959 16:38:52 0:29:52 0:31:09 1.0
2 E Devoti D one 106 Lyme Regis Simon Houston 959 16:40:02 0:31:02 0:32:22 2.0
3 E Devoti D one 140 Chew Valley Simon HAWKES 959 16:40:24 0:31:24 0:32:45 3.0
4 E Devoti D one 8 Castle Cove SC Nick Orman 959 16:40:57 0:31:57 0:33:19 4.0
5 E RS400 627 Royal Harwich SC Bob PORTWAY 946 16:41:01 0:32:01 0:33:51 5.0
6 E RS100 393 St Mawes Jim WOOD 1000 16:44:24 0:35:24 0:35:24 6.0
7 E RS200 542 Thornbury SC John HARVEY 1051 16:46:21 0:37:21 0:35:32 7.0
8 E RS200 651 Island Barn Andrew GROVES 1051 16:46:24 0:37:24 0:35:35 8.0
9 E RS200 1556 Wembley John GILL 1051 16:46:56 0:37:56 0:36:06 9.0
10 E RS Feva 4530 Herne Bay SC Michael DYER 1222 16:54:35 0:45:35 0:37:18 10.0
11 E RS Feva 202 RSC Isabel Perkins 1222 16:56:00 0:47:00 0:38:28 11.0
12 E RS Vareo 440 St Mawes Nigel SHARP 1071 16:50:15 0:41:15 0:38:31 12.0
13 E LASER VAGO 167 Hamble SC Jack LIPPOLD 1064 16:52:16 0:43:16 0:40:40 13.0
14 E RS400 437 RSC David SMITH 946 16:53:52 0:44:52 0:47:26 14.0
15 E 2000 2234 n/a Rob Boyden 1100   DNC   17.0
15 E RS200 281 St Mawes Dina CROFT 1051   DNC   17.0

R1 - D fleet - Mon at 1400

Start: Fast other, Finishes: Finish time, Time: 1404
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088 14:38:15 0:34:15 0:31:29 1.0
2 D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088 14:39:46 0:35:46 0:32:52 2.0
3 D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980 14:37:59 0:33:59 0:34:41 3.0
4 D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 14:42:06 0:38:06 0:35:01 4.0
5 D LASER 141811 RSC John Calvert 1088 14:43:15 0:39:15 0:36:05 5.0
6 D Supernova 669 RSC John Bailey 1071 144525 0:41:25 0:38:40 6.0
7 D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064 14:46:17 0:44:17 0:41:37 7.0
8 D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088 14:54:27 0:50:27 0:46:22 8.0
9 D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 14:54:36 DNF   17.0
9 D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088   DNF   17.0
9 D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088   DNC   17.0
9 D LASER 8   unknown 1088   DNF   17.0
9 D LASER 5 RSC John Bailey 1088   DNC   17.0
9 D LASER 21935     1088   DNC   17.0
9 D Laser2 7819   Damien Eley 1055   DNC   17.0
9 D LASER 2236     1088   DNC   17.0

R2 - D fleet - Mon

Start: Fast other, Finishes: Finish time, Time: 1504
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 D LASER 8   unknown 1088 15:36:02 0:32:02 0:29:27 1.0
2 D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088 15:37:25 0:33:25 0:30:43 2.0
3 D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980 15:36:23 0:32:23 0:33:03 3.0
4 D LASER 141811 RSC John Calvert 1088 15:40:08 0:36:08 0:33:13 4.0
5 D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 15:39:57 0:37:57 0:35:40 5.0
6 D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 15:44:34 0:40:34 0:37:17 6.0
7 D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064 15:44:57 0:42:57 0:40:22 7.0
8 D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088 15:50:34 0:46:34 0:42:48 8.0
9 D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088   DNC   17.0
9 D Supernova 669 RSC John Bailey 1071   DNC   17.0
9 D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088   DNC   17.0
9 D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088   DNC   17.0
9 D LASER 5 RSC John Bailey 1088   DNC   17.0
9 D LASER 21935     1088   DNC   17.0
9 D Laser2 7819   Damien Eley 1055   DNC   17.0
9 D LASER 2236     1088   DNC   17.0

R3 - D fleet - Mon

Start: Fast other, Finishes: Finish time, Time: 1604
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088 16:33:34 0:29:34 0:27:11 1.0
2 D LASER 141811 RSC John Calvert 1088 16:37:02 0:33:02 0:30:22 2.0
3 D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 16:37:13 0:33:13 0:30:32 3.0
4 D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 16:35:27 0:33:27 0:31:26 4.0
5 D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064 16:38:16 0:36:16 0:34:05 5.0
6 D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980   DNC   17.0
6 D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088   DNC   17.0
6 D Supernova 669 RSC John Bailey 1071   DNC   17.0
6 D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088   DNF   17.0
6 D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088   DNC   17.0
6 D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088   DNC   17.0
6 D LASER 8   unknown 1088   DNC   17.0
6 D LASER 5 RSC John Bailey 1088   DNC   17.0
6 D LASER 21935     1088   DNC   17.0
6 D Laser2 7819   Damien Eley 1055   DNC   17.0
6 D LASER 2236     1088   DNC   17.0

R4 - D fleet - Tu

Start: Fast other, Finishes: Finish time, Time: 1404
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980 14:52:05 0:48:05 0:49:04 1.0
2 D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088 14:57:37 0:53:37 0:49:17 2.5
2 D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088 14:57:37 0:53:37 0:49:17 2.5
4 D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 14:58:48 0:54:48 0:51:30 4.0
5 D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 15:00:10 0:56:10 0:51:37 5.0
6 D Supernova 669 RSC John Bailey 1071 15:00:24 0:56:24 0:52:40 6.0
7 D LASER 141811 RSC John Calvert 1088   DNC   17.0
7 D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064   DNC   17.0
7 D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088   DNF   17.0
7 D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088   DNC   17.0
7 D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088   DNC   17.0
7 D LASER 8   unknown 1088   DNC   17.0
7 D LASER 5 RSC John Bailey 1088   DNC   17.0
7 D LASER 21935     1088   DNC   17.0
7 D Laser2 7819   Damien Eley 1055   DNC   17.0
7 D LASER 2236     1088   DNC   17.0

R5 - D fleet - Tu

Start: Fast other, Finishes: Finish time, Time: 1520
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088 16:13:41 0:53:41 0:49:20 1.0
2 D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088 16:14:52 0:54:52 0:50:26 2.0
3 D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088 16:15:21 0:55:21 0:50:52 3.0
4 D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 16:14:30 0:54:30 0:51:13 4.0
5 D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 16:16:11 0:56:11 0:51:38 5.0
6 D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980 16:11:12 0:51:12 0:52:15 6.0
7 D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064 16:16:24 0:56:24 0:53:00 7.0
8 D Supernova 669 RSC John Bailey 1071 16:18:33 0:58:33 0:54:40 8.0
9 D Laser2 7819   Damien Eley 1055 16:18:42 0:58:42 0:55:38 9.0
10 D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088 16:22:20 1:02:20 0:57:18 10.0
11 D LASER 141811 RSC John Calvert 1088   DNC   17.0
11 D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088   DNC   17.0
11 D LASER 8   unknown 1088   DNC   17.0
11 D LASER 5 RSC John Bailey 1088   DNC   17.0
11 D LASER 21935     1088   DNC   17.0
11 D LASER 2236     1088   DNC   17.0

R6 - D fleet - Tu

Start: Fast other, Finishes: Finish time, Time: 1629
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088 17:03:54 0:34:54 0:32:05 1.0
2 D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 17:04:21 0:35:21 0:33:13 2.0
3 D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 17:05:23 0:36:23 0:33:26 3.0
4 D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980 17:02:53 0:33:53 0:34:34 4.0
5 D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064 17:06:24 0:37:24 0:35:09 5.0
6 D Supernova 669 RSC John Bailey 1071 17:08:49 0:39:49 0:37:11 6.0
7 D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088   DNC   17.0
7 D LASER 141811 RSC John Calvert 1088   DNC   17.0
7 D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088   DNC   17.0
7 D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088   DNF   17.0
7 D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088   DNC   17.0
7 D LASER 8   unknown 1088   DNC   17.0
7 D LASER 5 RSC John Bailey 1088   DNC   17.0
7 D LASER 21935     1088   DNC   17.0
7 D Laser2 7819   Damien Eley 1055   DNC   17.0
7 D LASER 2236     1088   DNC   17.0

R8 - D fleet - We

Start: Fast other, Finishes: Finish time, Time: 1504
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088 15:51:09 0:47:09 0:43:20 1.0
2 D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 15:51:05 0:47:05 0:44:15 2.0
3 D LASER 141811 RSC John Calvert 1088 15:54:23 0:50:23 0:46:18 3.0
4 D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 15:55:07 0:51:07 0:46:59 4.0
5 D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088 15:55:20 0:51:20 0:47:11 5.0
6 D LASER 21935     1088 15:55:55 0:51:55 0:47:43 6.0
7 D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088 15:57:44 0:53:44 0:49:23 7.0
8 D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088   DNC   17.0
8 D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980 15:39:08 DNF   17.0
8 D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064 15:41:50 RET   17.0
8 D Supernova 669 RSC John Bailey 1071   DNC   17.0
8 D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088   DNC   17.0
8 D LASER 8   unknown 1088   DNC   17.0
8 D LASER 5 RSC John Bailey 1088   RET   17.0
8 D Laser2 7819   Damien Eley 1055 15:43:55 DNC   17.0
8 D LASER 2236     1088   DNC   17.0

R9 - D fleet - We

Start: Fast other, Finishes: Finish time, Time: 1609
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 D LASER 197661 Bowmoor Henry JOYCE 1088 16:50:02 0:41:02 0:37:43 1.0
2 D K1 77 Chew Valley John SHIMELL 1064 16:49:28 0:40:28 0:38:02 2.0
3 D LASER 141811 RSC John Calvert 1088 16:51:14 0:42:14 0:38:49 3.0
4 D LASER 138459 St Mawes Robert FREELAND 1088 16:51:24 0:42:24 0:38:58 4.0
5 D LASER 5 RSC John Bailey 1088 16:51:50 0:42:50 0:39:22 5.0
6 D LASER 45081 St Mawes Green Girl 1088 16:52:55 0:43:55 0:40:22 6.0
7 D Contender 368 RSC Guy BECKETT 980 16:48:49 0:39:49 0:40:38 7.0
8 D K1 97 St Mawes Mike EVANS 1064 16:52:20 0:43:20 0:40:44 8.0
9 D LASER 146722 Starcross SC Mark WHALLEY 1088 16:53:54 0:44:54 0:41:16 9.0
10 D LASER 192311 St Mawes Toby FREELAND 1088   DNC   17.0
10 D Supernova 669 RSC John Bailey 1071   DNC   17.0
10 D LASER 173357 St Mawes Tim WHITAKER 1088   DNC   17.0
10 D LASER 8   unknown 1088   DNC   17.0
10 D LASER 21935     1088   DNC   17.0
10 D Laser2 7819   Damien Eley 1055   DNC   17.0
10 D LASER 2236     1088   DNC   17.0

R1 - F fleet - Mon at 1400

Start: Less fast other, Finishes: Finish time, Time: 1404
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 14:42:46 0:38:46 0:32:43 1.0
2 F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146 14:42:19 0:38:19 0:33:26 2.0
3 F Europe 340 RSC Angela POOK 1148 14:44:05 0:40:05 0:34:55 3.0
4 F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146 14:46:46 0:42:46 0:37:19 4.0
5 F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185 14:49:18 0:45:18 0:38:14 5.0
6 F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185 14:53:14 0:49:14 0:41:33 6.0
7 F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122 14:54:17 0:50:17 0:44:49 7.0
8 F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168   DNC   15.0
8 F Wayfarer 10915     1112   DNC   15.0
8 F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146   DNC   15.0
8 F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088   DNC   15.0
8 F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185   DNC   15.0
8 F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122   DNC   15.0
8 F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122   DNC   15.0

R2 - F fleet - Mon

Start: Less fast other, Finishes: Finish time, Time: 1504
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 15:40:07 0:36:07 0:30:29 1.0
2 F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146 15:40:14 0:36:14 0:31:37 2.0
3 F Europe 340 RSC Angela POOK 1148 15:41:50 0:37:50 0:32:57 3.0
4 F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146 15:45:55 0:41:55 0:36:35 4.0
5 F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168   DNC   15.0
5 F Wayfarer 10915     1112   DNC   15.0
5 F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122   DNC   15.0
5 F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146   DNC   15.0
5 F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185   DNC   15.0
5 F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185   DNC   15.0
5 F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088   DNC   15.0
5 F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185   DNC   15.0
5 F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122   DNC   15.0
5 F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122   DNC   15.0

R3 - F fleet - Mon

Start: Less fast other, Finishes: Finish time, Time: 1604
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 16:36:00 0:32:00 0:27:00 1.0
2 F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146   DNC   15.0
2 F Europe 340 RSC Angela POOK 1148   DNC   15.0
2 F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146   DNC   15.0
2 F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168   DNC   15.0
2 F Wayfarer 10915     1112   DNC   15.0
2 F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122   DNC   15.0
2 F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146   DNC   15.0
2 F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185   DNC   15.0
2 F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185   DNC   15.0
2 F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088   DNC   15.0
2 F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185   DNC   15.0
2 F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122   DNC   15.0
2 F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122   DNC   15.0

R4 - F fleet - Tu

Start: Less fast other, Finishes: Finish time, Time: 1404
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 14:45:23 0:41:23 0:34:55 1.5
1 F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168 14:44:47 0:40:47 0:34:55 1.5
3 F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146 14:44:35 0:40:35 0:35:25 3.0
4 F Wayfarer 10915     1112 14:46:05 0:42:05 0:37:51 4.0
5 F Europe 340 RSC Angela POOK 1148 14:47:45 0:43:45 0:38:07 5.0
6 F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146 14:48:26 0:44:26 0:38:46 6.0
7 F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122   LAST   9.0
7 F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185   LAST 0:00:00 9.0
9 F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146   DNC   15.0
9 F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185   DNC   15.0
9 F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088   DNC   15.0
9 F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185   DNC   15.0
9 F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122   DNC   15.0
9 F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122   DNC   15.0

R5 - F fleet - Tu

Start: Less fast other, Finishes: Finish time, Time: 1520
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 16:02:44 0:42:44 0:36:04 1.0
2 F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146 16:01:47 0:41:47 0:36:28 2.0
3 F Europe 340 RSC Angela POOK 1148 16:01:57 0:41:57 0:36:33 3.0
4 F Wayfarer 10915     1112 16:02:27 0:42:27 0:38:10 4.0
5 F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185 16:05:25 0:45:25 0:38:20 5.0
6 F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146 16:06:18 0:46:18 0:40:24 6.0
7 F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168   DNC   15.0
7 F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122   DNC   15.0
7 F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146   DNC   15.0
7 F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185   DNC   15.0
7 F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088   DNC   15.0
7 F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185   DNC   15.0
7 F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122   DNF   15.0
7 F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122   DNC   15.0

R6 - F fleet - Tu

Start: Less fast other, Finishes: Finish time, Time: 1629
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 16:57:12 0:28:12 0:23:48 1.0
2 F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146 16:56:31 0:27:31 0:24:01 2.0
3 F Europe 340 RSC Angela POOK 1148 16:57:08 0:28:08 0:24:30 3.0
4 F Wayfarer 10915     1112 16:57:26 0:28:26 0:25:34 4.0
5 F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146 17:00:07 0:31:07 0:27:09 5.0
6 F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168   DNC   15.0
6 F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122   DNC   15.0
6 F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146   DNC   15.0
6 F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185   DNC   15.0
6 F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185   DNC   15.0
6 F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088   DNC   15.0
6 F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185   DNC   15.0
6 F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122   DNC   15.0
6 F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122   DNC   15.0

R8 - F fleet - We

Start: Less fast other, Finishes: Finish time, Time: 1504
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168 15:41:54 0:37:54 0:32:27 1.0
2 F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146 15:42:21 0:38:21 0:33:28 2.0
3 F Europe 340 RSC Angela POOK 1148 15:43:56 0:39:56 0:34:47 3.0
4 F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146 15:44:00 0:40:00 0:34:54 4.0
5 F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146 15:47:18 0:43:18 0:37:47 5.0
6 F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 15:49:02 0:45:02 0:38:00 6.0
7 F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122 15:48:18 0:44:18 0:39:29 7.0
8 F Wayfarer 10915     1112   DNC   15.0
8 F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185   DNC   15.0
8 F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185   DNC   15.0
8 F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088   DNC   15.0
8 F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185   DNC   15.0
8 F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122   DNC   15.0
8 F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122   DNC   15.0

R9 - F fleet - We

Start: Less fast other, Finishes: Finish time, Time: 1609
Rank fleet Boat sailno Club helm rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F SOLO 5539 RSC David LIDDINGTON 1146 16:44:46 0:35:46 0:31:13 1.0
2 F LASER 4.7 204013 RSC Chloe Collenette 1185 16:46:21 0:37:21 0:31:31 2.0
3 F Firefly 3876 RSC Dawn Langdon 1168 16:46:51 0:37:51 0:32:24 3.0
4 F Europe 340 RSC Angela POOK 1148 16:46:33 0:37:33 0:32:43 4.0
5 F SOLO 4272 Papercourt David MITCHELL 1146 16:48:48 0:39:48 0:34:44 5.0
6 F LASER Radial 37981 St Mawes Phoebe Hebron 1122 16:49:54 0:40:54 0:36:27 6.0
7 F SOLO 5123 Chelmarsh Robert FISK-MOORE 1146   DNC   15.0
7 F Wayfarer 10915     1112   DNC   15.0
7 F LASER 4.7 180277 St Mawes Katie WOOD 1185   DNC   15.0
7 F LASER 4.7 136097 St Mawes Ruth or Robbie Holbrook 1185   DNC   15.0
7 F LASER 136097 St Mawes Robbie Holbrook 1088   DNC   15.0
7 F LASER 4.7 55   Byrony Whitaker 1185   DNC   15.0
7 F LASER Radial 180277 St Mawes Max WOOD 1122   DNC   15.0
7 F LASER Radial 157607 St Mawes Amelia WHITAKER 1122   DNC   15.0

http://www.restronguetsc.org/
info@restronguetsc.org.uk

http://www.falmouth-dinghy-week.co.uk/
info@restronguetsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.17.0
www.sailwave.com