RSC Spring Wednesdays 2013

RSC

Results are final as of 21:03 on December 29, 2013

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 24/04 02/05 15/05 22/05 29/05
1st RS 800 1018 Bob Warren   820 30.0 17.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC
2nd MUSTO SKIFF 363 Jack Hawkins   860 38.0 25.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 7.0 DNF
3rd RS 800 810 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 820 42.0 29.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC 1.0
4th INT 14 1465     780 46.0 33.0 3.0 (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC
5th MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   860 47.0 34.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 7.0 DNF
6th B14 785 Peter Knight Jane Nash 870 53.0 40.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC
7th B14 711     870 54.0 41.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0
8th DART 18 6090 Brian Phipps   800 55.0 42.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC
9th RS 800 919     820 57.0 44.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC
10th RS 800 809     820 58.0 45.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC
11th RS 800 1094 M Woodford S Cook 820 59.0 46.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 DNF
11th B14 789 Steve Chris 870 59.0 46.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 DNF

Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 24/04 02/05 15/05 22/05 29/05
1st CONTENDER 688 Mark Basham   982 9.0 9.0   6.0 DNC 1.0   2.0
2nd CONTENDER 649 S Brown   982 11.0 11.0   6.0 DNC 4.0 DNF   1.0
3rd RS600 697 Chris White   920 13.0 13.0   1.0 6.0 DNC   6.0 DNC
4th Blaze XXXX Daver Shere   1032 14.0 14.0   6.0 DNC 2.0   6.0 DNC
5th CONTENDER 435 Sean Whitehead   982 16.0 16.0   6.0 DNC 6.0 DNC   4.0 DNF

Firefly Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 24/04 02/05 15/05 22/05 29/05
1st FIREFLY 3550 & 701 David Sincock Betty Wheeler 1162 15.0 4.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0
2nd FIREFLY 2753 Geoff Hall Ella Charter 1162 30.0 19.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0
3rd FIREFLY 8 & 2900 Guy English Katie Hall 1162 34.0 23.0 4.0 (11.0 DNC) 4.0 11.0 DNC 4.0
4th FIREFLY 4040 Patrick Clarke Cara Bettinson 1162 38.0 27.0 (11.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0
5th FIREFLY 376 J Wilkinson S Shepherd 1162 39.0 28.0 5.0 (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC
6th FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn 1162 46.0 35.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC
7th FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz 1162 46.0 35.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
8th FIREFLY 3419 Mike Langshaw John Sloper 1162 47.0 36.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC
9th FIREFLY 3095     1162 49.0 38.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0
10th FIREFLY 3119     1162 51.0 40.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 DNF

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 24/04 02/05 15/05 22/05 29/05
1st LASER 168936 Geoff Taylor   1085 11.0 11.0   3.0 5.0   3.0
2nd LASER 165629 Richard Taylor   1085 19.0 19.0   2.0 16.0 DNC   1.0
3rd LASER RADIAL 180706 Josh Regrave   1110 21.0 21.0   16.0 DNC 3.0   2.0
4th LASER 157557     1085 22.0 22.0   1.0 16.0 DNC   5.0
5th LASER 4.7 184359 Hayley Goacher   1175 33.0 33.0   16.0 DNC 1.0   16.0 DNC
6th LASER 4.7 6827 Jasmine Waite   1175 34.0 34.0   16.0 DNC 2.0   16.0 DNC
7th LASER 180342     1085 36.0 36.0   16.0 DNC 16.0 DNC   4.0
8th LASER 154727 Ian Thompson   1085 36.0 36.0   16.0 DNC 4.0   16.0 DNC
9th LASER 140945     1085 36.0 36.0   4.0 16.0 DNC   16.0 DNC
10th LASER 141811     1085 37.0 37.0   5.0 16.0 DNC   16.0 DNC
11th LASER 4.7 176530     1175 38.0 38.0   16.0 DNC 6.0   16.0 DNC
12th LASER 167940     1085 38.5 38.5   16.0 DNC 16.0 DNC   6.5
12th LASER 197629     1085 38.5 38.5   16.0 DNC 16.0 DNC   6.5
14th LASER RADIAL 177475 Tom Redgrave   1110 40.0 40.0   16.0 DNC 16.0 DNC   8.0
15th LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1110 42.0 42.0   16.0 DNC 16.0 DNC   10.0 DNF

Medium Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 24/04 02/05 15/05 22/05 29/05
1st SUPERNOVA 669 Bailey   1068 5.0 5.0   1.0 3.0 DNC   1.0
2nd National 12 3381     1104 7.0 7.0   3.0 DNC 1.0   3.0 DNC

Slow Asymmetric Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 24/04 02/05 15/05 22/05 29/05
1st Laser 2000 21935     1090 6.0 4.0 1.0 (2.0) 1.0   2.0
2nd RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1057 10.0 6.0 (4.0 DNC) 1.0 4.0 DNC   1.0
3rd MIRROR 70447     1385 15.0 11.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC   3.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Low point
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 24/04 02/05 15/05 22/05 29/05
1st MIRROR 37922 Tony Martin Rufus Martin 1385 11.0 4.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0   2.0
2nd MIRROR 70335 Harvey Martin Ashley Shepherd 1385 13.0 6.0 1.0 2.0 (7.0 DNC)   3.0
3rd MIRROR 70716 Esme Shepherd Scarlett Shepherd 1385 22.0 15.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC   1.0
4th MIRROR 15563 Martin Egan Harvey Martin 1385 23.0 16.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0   7.0 DNC
5th OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1646 23.0 16.0 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC   7.0 DNC
6th OPTIMIST 5812 Jack Elby-Hartman   1646 24.0 17.0 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC   7.0 DNC

24/04 - Fast Asymmetric Fleet - 21/4 at 1400

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 800 1018 Bob Warren   820 1.0 0:43:02 0:52:29
2 MUSTO SKIFF 363 Jack Hawkins   860 2.0 0:47:31 0:55:15
3 INT 14 1465     780 3.0 1:00:55 1:18:06
4 RS 800 810 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 820 13.0 DNC  
4 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   860 13.0 DNC  
4 B14 785 Peter Knight Jane Nash 870 13.0 DNC  
4 B14 711     870 13.0 DNC  
4 DART 18 6090 Brian Phipps   800 13.0 DNC  
4 RS 800 919     820 13.0 DNC  
4 RS 800 809     820 13.0 DNC  
4 RS 800 1094 M Woodford S Cook 820 13.0 DNC  
4 B14 789 Steve Chris 870 13.0 DNC  

02/05 - Fast Asymmetric Fleet - 2/5 at 1900

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 800 1018 Bob Warren   820 1.0 0:39:02 0:47:36
2 MUSTO SKIFF 363 Jack Hawkins   860 13.0 DNC  
2 RS 800 810 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 820 13.0 DNC  
2 INT 14 1465     780 13.0 DNC  
2 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   860 13.0 DNC  
2 B14 785 Peter Knight Jane Nash 870 13.0 DNC  
2 B14 711     870 13.0 DNC  
2 DART 18 6090 Brian Phipps   800 13.0 DNC  
2 RS 800 919     820 13.0 DNC  
2 RS 800 809     820 13.0 DNC  
2 RS 800 1094 M Woodford S Cook 820 13.0 DNC  
2 B14 789 Steve Chris 870 13.0 DNC  

15/05 - Fast Asymmetric Fleet - 15/05 at 1900

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:58
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   860 1.0 0:40:27 0:47:02
2 RS 800 810 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 820 2.0 0:39:31 0:48:11
3 DART 18 6090 Brian Phipps   800 3.0 0:54:51 1:08:34
4 INT 14 1465     780 4.0 0:56:15 1:12:07
5 RS 800 919     820 5.0 2:48:07 3:25:01
6 RS 800 809     820 6.0 2:59:55 3:39:25
7 RS 800 1018 Bob Warren   820 13.0 DNC  
7 MUSTO SKIFF 363 Jack Hawkins   860 13.0 DNC  
7 B14 785 Peter Knight Jane Nash 870 13.0 DNC  
7 B14 711     870 13.0 DNC  
7 RS 800 1094 M Woodford S Cook 820 13.0 DNC  
7 B14 789 Steve Chris 870 13.0 DNC  

22/05 - Fast Asymmetric Fleet - 22/05 at 1900

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:12
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 B14 785 Peter Knight Jane Nash 870 1.0 0:38:46 0:44:34
2 RS 800 1018 Bob Warren   820 2.0 0:38:33 0:47:01
3 MUSTO SKIFF 363 Jack Hawkins   860 3.0 0:43:20 0:50:23
4 RS 800 810 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 820 13.0 DNC  
4 INT 14 1465     780 13.0 DNC  
4 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   860 13.0 DNC  
4 B14 711     870 13.0 DNC  
4 DART 18 6090 Brian Phipps   800 13.0 DNC  
4 RS 800 919     820 13.0 DNC  
4 RS 800 809     820 13.0 DNC  
4 RS 800 1094 M Woodford S Cook 820 13.0 DNC  
4 B14 789 Steve Chris 870 13.0 DNC  

29/05 - Fast Asymmetric Fleet - 29/05 at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 800 810 Liam Stacpoole Tom Stacpoole 820 1.0 0:20:30 0:25:00
2 B14 711     870 2.0 0:30:15 0:34:46
3 MUSTO SKIFF 363 Jack Hawkins   860 7.0 DNF  
3 MUSTO SKIFF 176 Wayne Barnicoat   860 7.0 DNF  
3 RS 800 1094 M Woodford S Cook 820 7.0 DNF  
3 B14 789 Steve Chris 870 7.0 DNF  
7 RS 800 1018 Bob Warren   820 13.0 DNC  
7 INT 14 1465     780 13.0 DNC  
7 B14 785 Peter Knight Jane Nash 870 13.0 DNC  
7 DART 18 6090 Brian Phipps   800 13.0 DNC  
7 RS 800 919     820 13.0 DNC  
7 RS 800 809     820 13.0 DNC  

24/04 - Fast Handicap Fleet - 21/4 at 1400

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  CONTENDER 688 Mark Basham   982    
  CONTENDER 649 S Brown   982    
  RS600 697 Chris White   920    
  Blaze XXXX Daver Shere   1032    
  CONTENDER 435 Sean Whitehead   982    

02/05 - Fast Handicap Fleet - 2/5 at 1900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS600 697 Chris White   920 1.0 0:41:23 0:44:59
2 CONTENDER 688 Mark Basham   982 6.0 DNC  
2 CONTENDER 649 S Brown   982 6.0 DNC  
2 Blaze XXXX Daver Shere   1032 6.0 DNC  
2 CONTENDER 435 Sean Whitehead   982 6.0 DNC  

15/05 - Fast Handicap Fleet - 15/05 at 1900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:56
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 688 Mark Basham   982 1.0 0:40:32 0:41:17
2 Blaze XXXX Daver Shere   1032 2.0 2:48:36 2:43:22
3 CONTENDER 649 S Brown   982 4.0 DNF  
4 RS600 697 Chris White   920 6.0 DNC  
4 CONTENDER 435 Sean Whitehead   982 6.0 DNC  

22/05 - Fast Handicap Fleet - 22/05 at 1900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  CONTENDER 688 Mark Basham   982    
  CONTENDER 649 S Brown   982    
  RS600 697 Chris White   920    
  Blaze XXXX Daver Shere   1032    
  CONTENDER 435 Sean Whitehead   982    

29/05 - Fast Handicap Fleet - 29/05 at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:01
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 CONTENDER 649 S Brown   982 1.0 0:23:04 0:23:29
2 CONTENDER 688 Mark Basham   982 2.0 0:23:30 0:23:56
3 CONTENDER 435 Sean Whitehead   982 4.0 DNF  
4 RS600 697 Chris White   920 6.0 DNC  
4 Blaze XXXX Daver Shere   1032 6.0 DNC  

24/04 - Firefly Fleet - 21/4 at 1400

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:08
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3550 & 701 David Sincock Betty Wheeler 1162 1.0 0:32:40 0:28:07
2 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz 1162 2.0 0:33:35 0:28:54
3 FIREFLY 2753 Geoff Hall Ella Charter 1162 3.0 0:34:11 0:29:25
4 FIREFLY 8 & 2900 Guy English Katie Hall 1162 4.0 0:35:47 0:30:48
5 FIREFLY 376 J Wilkinson S Shepherd 1162 5.0 0:35:51 0:30:51
6 FIREFLY 4040 Patrick Clarke Cara Bettinson 1162 11.0 DNC  
6 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn 1162 11.0 DNC  
6 FIREFLY 3419 Mike Langshaw John Sloper 1162 11.0 DNC  
6 FIREFLY 3095     1162 11.0 DNC  
6 FIREFLY 3119     1162 11.0 DNC  

02/05 - Firefly Fleet - 2/5 at 1900

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3550 & 701 David Sincock Betty Wheeler 1162 1.0 0:32:46 0:28:12
2 FIREFLY 4040 Patrick Clarke Cara Bettinson 1162 2.0 0:33:59 0:29:15
3 FIREFLY 2753 Geoff Hall Ella Charter 1162 3.0 0:34:29 0:29:41
4 FIREFLY 8 & 2900 Guy English Katie Hall 1162 11.0 DNC  
4 FIREFLY 376 J Wilkinson S Shepherd 1162 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn 1162 11.0 DNC  
4 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz 1162 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3419 Mike Langshaw John Sloper 1162 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3095     1162 11.0 DNC  
4 FIREFLY 3119     1162 11.0 DNC  

15/05 - Firefly Fleet - 15/05 at 1900

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 376 J Wilkinson S Shepherd 1162 1.0 0:39:34 0:34:03
2 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn 1162 2.0 0:39:55 0:34:21
3 FIREFLY 3419 Mike Langshaw John Sloper 1162 3.0 0:40:15 0:34:38
4 FIREFLY 8 & 2900 Guy English Katie Hall 1162 4.0 0:40:16 0:34:39
5 FIREFLY 3550 & 701 David Sincock Betty Wheeler 1162 11.0 DNC  
5 FIREFLY 2753 Geoff Hall Ella Charter 1162 11.0 DNC  
5 FIREFLY 4040 Patrick Clarke Cara Bettinson 1162 11.0 DNC  
5 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz 1162 11.0 DNC  
5 FIREFLY 3095     1162 11.0 DNC  
5 FIREFLY 3119     1162 11.0 DNC  

22/05 - Firefly Fleet - 22/05 at 1900

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:16
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3550 & 701 David Sincock Betty Wheeler 1162 1.0 0:35:03 0:30:10
2 FIREFLY 2753 Geoff Hall Ella Charter 1162 11.0 DNC  
2 FIREFLY 8 & 2900 Guy English Katie Hall 1162 11.0 DNC  
2 FIREFLY 4040 Patrick Clarke Cara Bettinson 1162 11.0 DNC  
2 FIREFLY 376 J Wilkinson S Shepherd 1162 11.0 DNC  
2 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn 1162 11.0 DNC  
2 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz 1162 11.0 DNC  
2 FIREFLY 3419 Mike Langshaw John Sloper 1162 11.0 DNC  
2 FIREFLY 3095     1162 11.0 DNC  
2 FIREFLY 3119     1162 11.0 DNC  

29/05 - Firefly Fleet - 29/05 at 18:45

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19:07
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 FIREFLY 3550 & 701 David Sincock Betty Wheeler 1162 1.0 0:22:13 0:19:07
2 FIREFLY 2753 Geoff Hall Ella Charter 1162 2.0 0:22:58 0:19:46
3 FIREFLY 4040 Patrick Clarke Cara Bettinson 1162 3.0 0:23:06 0:19:53
4 FIREFLY 8 & 2900 Guy English Katie Hall 1162 4.0 0:25:41 0:22:06
5 FIREFLY 3095     1162 5.0 5:51:00 5:02:04
6 FIREFLY 3119     1162 7.0 DNF  
7 FIREFLY 376 J Wilkinson S Shepherd 1162 11.0 DNC  
7 FIREFLY 3876 Peter Langdon Dawn 1162 11.0 DNC  
7 FIREFLY 2659 Ben Lumby Liz 1162 11.0 DNC  
7 FIREFLY 3419 Mike Langshaw John Sloper 1162 11.0 DNC  

24/04 - Laser Fleet - 21/4 at 1400

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  LASER 168936 Geoff Taylor   1085    
  LASER 165629 Richard Taylor   1085    
  LASER RADIAL 180706 Josh Regrave   1110    
  LASER 157557     1085    
  LASER 4.7 184359 Hayley Goacher   1175    
  LASER 4.7 6827 Jasmine Waite   1175    
  LASER 180342     1085    
  LASER 154727 Ian Thompson   1085    
  LASER 140945     1085    
  LASER 141811     1085    
  LASER 4.7 176530     1175    
  LASER 167940     1085    
  LASER 197629     1085    
  LASER RADIAL 177475 Tom Redgrave   1110    
  LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1110    

02/05 - Laser Fleet - 2/5 at 1900

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 157557     1085 1.0 0:29:34 0:27:15
2 LASER 165629 Richard Taylor   1085 2.0 0:30:27 0:28:04
3 LASER 168936 Geoff Taylor   1085 3.0 0:30:52 0:28:27
4 LASER 140945     1085 4.0 0:31:32 0:29:04
5 LASER 141811     1085 5.0 0:34:21 0:31:40
6 LASER RADIAL 180706 Josh Regrave   1110 16.0 DNC  
6 LASER 4.7 184359 Hayley Goacher   1175 16.0 DNC  
6 LASER 4.7 6827 Jasmine Waite   1175 16.0 DNC  
6 LASER 180342     1085 16.0 DNC  
6 LASER 154727 Ian Thompson   1085 16.0 DNC  
6 LASER 4.7 176530     1175 16.0 DNC  
6 LASER 167940     1085 16.0 DNC  
6 LASER 197629     1085 16.0 DNC  
6 LASER RADIAL 177475 Tom Redgrave   1110 16.0 DNC  
6 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1110 16.0 DNC  

15/05 - Laser Fleet - 15/05 at 1900

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 4.7 184359 Hayley Goacher   1175 1.0 0:37:58 0:32:19
2 LASER 4.7 6827 Jasmine Waite   1175 2.0 0:38:15 0:32:33
3 LASER RADIAL 180706 Josh Regrave   1110 3.0 0:36:18 0:32:42
4 LASER 154727 Ian Thompson   1085 4.0 0:35:55 0:33:06
5 LASER 168936 Geoff Taylor   1085 5.0 0:36:03 0:33:14
6 LASER 4.7 176530     1175 6.0 0:39:15 0:33:24
7 LASER 165629 Richard Taylor   1085 16.0 DNC  
7 LASER 157557     1085 16.0 DNC  
7 LASER 180342     1085 16.0 DNC  
7 LASER 140945     1085 16.0 DNC  
7 LASER 141811     1085 16.0 DNC  
7 LASER 167940     1085 16.0 DNC  
7 LASER 197629     1085 16.0 DNC  
7 LASER RADIAL 177475 Tom Redgrave   1110 16.0 DNC  
7 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1110 16.0 DNC  

22/05 - Laser Fleet - 22/05 at 1900

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:14
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  LASER 168936 Geoff Taylor   1085    
  LASER 165629 Richard Taylor   1085    
  LASER RADIAL 180706 Josh Regrave   1110    
  LASER 157557     1085    
  LASER 4.7 184359 Hayley Goacher   1175    
  LASER 4.7 6827 Jasmine Waite   1175    
  LASER 180342     1085    
  LASER 154727 Ian Thompson   1085    
  LASER 140945     1085    
  LASER 141811     1085    
  LASER 4.7 176530     1175    
  LASER 167940     1085    
  LASER 197629     1085    
  LASER RADIAL 177475 Tom Redgrave   1110    
  LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1110    

29/05 - Laser Fleet - 29/05 at 18:45

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:05
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 LASER 165629 Richard Taylor   1085 1.0 0:19:02 0:17:33
2 LASER RADIAL 180706 Josh Regrave   1110 2.0 0:19:30 0:17:34
3 LASER 168936 Geoff Taylor   1085 3.0 0:19:27 0:17:56
4 LASER 180342     1085 4.0 0:19:29 0:17:57
5 LASER 157557     1085 5.0 0:19:30 0:17:58
6 LASER 167940     1085 6.5 0:20:21 0:18:45
6 LASER 197629     1085 6.5 0:20:21 0:18:45
8 LASER RADIAL 177475 Tom Redgrave   1110 8.0 0:20:57 0:18:52
9 LASER RADIAL 199864 Syd Turner   1110 10.0 DNF  
10 LASER 4.7 184359 Hayley Goacher   1175 16.0 DNC  
10 LASER 4.7 6827 Jasmine Waite   1175 16.0 DNC  
10 LASER 154727 Ian Thompson   1085 16.0 DNC  
10 LASER 140945     1085 16.0 DNC  
10 LASER 141811     1085 16.0 DNC  
10 LASER 4.7 176530     1175 16.0 DNC  

24/04 - Medium Handicap Fleet - 21/4 at 1400

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  SUPERNOVA 669 Bailey   1068    
  National 12 3381     1104    

02/05 - Medium Handicap Fleet - 2/5 at 1900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 SUPERNOVA 669 Bailey   1068 1.0 0:34:31 0:32:19
2 National 12 3381     1104 3.0 DNC  

15/05 - Medium Handicap Fleet - 15/05 at 1900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:56
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 National 12 3381     1104 1.0 0:40:33 0:36:44
2 SUPERNOVA 669 Bailey   1068 3.0 DNC  

22/05 - Medium Handicap Fleet - 22/05 at 1900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  SUPERNOVA 669 Bailey   1068    
  National 12 3381     1104    

29/05 - Medium Handicap Fleet - 29/05 at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:01
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 SUPERNOVA 669 Bailey   1068 1.0 0:23:24 0:21:55
2 National 12 3381     1104 3.0 DNC  

24/04 - Slow Asymmetric Fleet - 21/4 at 1400

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:02
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 Laser 2000 21935     1090 1.0 1:02:10 0:57:02
2 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1057 4.0 DNC  
2 MIRROR 70447     1385 4.0 DNC  

02/05 - Slow Asymmetric Fleet - 2/5 at 1900

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:53
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1057 1.0 0:39:57 0:37:48
2 Laser 2000 21935     1090 2.0 0:42:00 0:38:32
3 MIRROR 70447     1385 4.0 DNC  

15/05 - Slow Asymmetric Fleet - 15/05 at 1900

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:58
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 Laser 2000 21935     1090 1.0 0:59:55 0:54:58
2 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1057 4.0 DNC  
2 MIRROR 70447     1385 4.0 DNC  

22/05 - Slow Asymmetric Fleet - 22/05 at 1900

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:12
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  Laser 2000 21935     1090    
  RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1057    
  MIRROR 70447     1385    

29/05 - Slow Asymmetric Fleet - 29/05 at 18:45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 RS 200 1364 Chris Horn Jane Horn 1057 1.0 0:29:07 0:27:33
2 Laser 2000 21935     1090 2.0 0:31:15 0:28:40
3 MIRROR 70447     1385 3.0 0:27:57 0:30:16

24/04 - Slow Handicap Fleet - 21/4 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 70335 Harvey Martin Ashley Shepherd 1385 1.0 0:20:57 0:15:08
2 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1646 2.0 0:26:57 0:16:22
3 OPTIMIST 5812 Jack Elby-Hartman   1646 3.0 0:27:00 0:16:24
4 MIRROR 37922 Tony Martin Rufus Martin 1385 7.0 DNC  
4 MIRROR 70716 Esme Shepherd Scarlett Shepherd 1385 7.0 DNC  
4 MIRROR 15563 Martin Egan Harvey Martin 1385 7.0 DNC  

02/05 - Slow Handicap Fleet - 2/5 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:49
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 37922 Tony Martin Rufus Martin 1385 1.0 0:29:34 0:21:21
2 MIRROR 70335 Harvey Martin Ashley Shepherd 1385 2.0 0:29:55 0:21:36
3 MIRROR 70716 Esme Shepherd Scarlett Shepherd 1385 7.0 DNC  
3 MIRROR 15563 Martin Egan Harvey Martin 1385 7.0 DNC  
3 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1646 7.0 DNC  
3 OPTIMIST 5812 Jack Elby-Hartman   1646 7.0 DNC  

15/05 - Slow Handicap Fleet - 15/05 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:54
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 37922 Tony Martin Rufus Martin 1385 1.0 0:33:32 0:24:13
2 MIRROR 15563 Martin Egan Harvey Martin 1385 2.0 0:37:31 0:27:05
3 MIRROR 70335 Harvey Martin Ashley Shepherd 1385 7.0 DNC  
3 MIRROR 70716 Esme Shepherd Scarlett Shepherd 1385 7.0 DNC  
3 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1646 7.0 DNC  
3 OPTIMIST 5812 Jack Elby-Hartman   1646 7.0 DNC  

22/05 - Slow Handicap Fleet - 22/05 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:08
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
  MIRROR 37922 Tony Martin Rufus Martin 1385    
  MIRROR 70335 Harvey Martin Ashley Shepherd 1385    
  MIRROR 70716 Esme Shepherd Scarlett Shepherd 1385    
  MIRROR 15563 Martin Egan Harvey Martin 1385    
  OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1646    
  OPTIMIST 5812 Jack Elby-Hartman   1646    

29/05 - Slow Handicap Fleet - 29/05 at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:49
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Corrected
1 MIRROR 70716 Esme Shepherd Scarlett Shepherd 1385 1.0 0:24:00 0:17:20
2 MIRROR 37922 Tony Martin Rufus Martin 1385 2.0 0:28:04 0:20:16
3 MIRROR 70335 Harvey Martin Ashley Shepherd 1385 3.0 0:28:06 0:20:17
4 MIRROR 15563 Martin Egan Harvey Martin 1385 7.0 DNC  
4 OPTIMIST 5759 Charlie Elby-Hartman   1646 7.0 DNC  
4 OPTIMIST 5812 Jack Elby-Hartman   1646 7.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com