RSC 2017 Frostbite series

RSC

Results are final as of 21:10 on December 3, 2017

Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 26/11 R1 26/11 R2 03/12 R1 03/12 R2
1st Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 12.0 3.0 1.0 (9.0 DNS) 1.0 1.0
2nd Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 23.0 13.0 2.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC
3rd Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 25.0 15.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 3.0
4th Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 32.0 22.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0
5th Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 33.0 23.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC
6th Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 40.0 30.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
6th Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 40.0 30.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
6th Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 40.0 30.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
6th Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 40.0 30.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

Laser Fleet Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 26/11 R1 26/11 R2 03/12 R1 03/12 R2
1st Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 19.0 3.0 (16.0 DNC) 1.0 1.0 1.0
2nd Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 12.0 8.0 2.0 (4.0) 2.0 4.0
3rd Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 15.0 10.0 4.0 (5.0) 3.0 3.0
4th Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 35.0 19.0 1.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC
5th Laser Fleet Laser Standard 181336 Daniel Seabourne   1097 38.0 22.0 3.0 3.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC
6th Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 40.0 24.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 6.0 OCS 2.0
7th Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 41.0 25.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 5.0
8th Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Radial 187717 Hugh Beck   1139 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC

Fast Handicap Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 26/11 R1 26/11 R2 03/12 R1 03/12 R2
1st Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 8.0 5.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0
2nd Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 9.0 5.0 2.0 2.0 1.0 (4.0)
3rd Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 46.0 25.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 2.0
4th Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 51.0 30.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 4.0 5.0
5th Fast Handicap RS500 795 Bryony Bennett-Lloyd   968 64.0 43.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0
6th Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 66.0 45.0 4.0 DNF 20.0 DNS (21.0 DNC) 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
7th Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 84.0 63.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC

Firefly Fleet Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 26/11 R1 26/11 R2 03/12 R1 03/12 R2
1st Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 4.0 3.0 (1.0) 1.0 1.0 1.0
2nd Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 12.0 6.0 2.0 2.0 (6.0 DNF) 2.0
3rd Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 26.0 16.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 4.0
4th Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 26.0 16.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 3.0
5th Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 26.0 16.0 3.0 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC
6th Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 36.0 26.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 DNF 10.0 DNC
7th Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 40.0 30.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
7th Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 40.0 30.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
7th Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 40.0 30.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

Medium Handicap Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 26/11 R1 26/11 R2 03/12 R1 03/12 R2
1st Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 4.0 3.0 (1.0) 1.0 1.0 1.0
2nd Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 12.0 9.0 (3.0) 3.0 3.0 3.0 DNF
3rd Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 36.0 20.0 2.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC
4th Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 50.0 34.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 16.0 DNC
5th Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 64.0 48.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC

Slow Handicap Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 26/11 R1 26/11 R2 03/12 R1 03/12 R2
1st Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 5.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (2.0)
2nd Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 7.0 5.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0
3rd Slow Handicap Topper 46875 Harvey Martin   1347 12.0 9.0 (3.0) 3.0 3.0 3.0
4th Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 68.0 51.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC

Turbo Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 26/11 R1 26/11 R2 03/12 R1 03/12 R2
1st Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 8.0 5.0 (3.0) 1.0 3.0 1.0
2nd Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 7.0 5.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0
3rd Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 13.0 8.0 1.0 4.0 (5.0) 3.0
4th Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 15.0 11.0 (4.0) 3.0 4.0 4.0
5th Turbo RS800 1018 Bob Warren Marianne Bryan 810 39.0 24.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 7.0
6th Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 41.0 26.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 5.0
7th Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 41.0 26.0 5.0 6.0 DNF (15.0 DNC) 15.0 DNC
8th Turbo International Moth 4100 Chris White   570 43.0 28.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 6.0
9th Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 60.0 45.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
9th Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 60.0 45.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
9th Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 60.0 45.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
9th Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 60.0 45.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
9th Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 60.0 45.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
9th Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 60.0 45.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC

26/11 R1 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 1.0 0:43:04 0:52:47
2 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 2.0 0:44:15 0:54:14
3 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

26/11 R2 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 15:12

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:24
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 1.0 0:56:16 1:08:57
2 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 9.0 DNS  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

03/12 R1 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered - 031217 at 14:17

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:29
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 1.0 0:42:55 0:52:36
2 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 2.0 0:48:09 0:59:00
3 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 3.0 0:48:27 0:59:23
4 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

03/12 R2 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 15:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:42
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 1.0 0:47:43 0:58:29
2 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 2.0 0:53:09 1:05:08
3 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 3.0 0:58:20 1:11:29
4 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

26/11 R1 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 1.0 0:26:12 0:23:53
2 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 2.0 0:26:42 0:24:20
3 Laser Fleet Laser Standard 181336 Daniel Seabourne   1097 3.0 0:28:23 0:25:52
4 Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 4.0 0:31:30 0:27:39
5 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 187717 Hugh Beck   1139 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 16.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 16.0 DNC  

26/11 R2 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 15:12

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:20
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 1.0 0:35:36 0:32:27
2 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 2.0 0:36:34 0:33:20
3 Laser Fleet Laser Standard 181336 Daniel Seabourne   1097 3.0 0:37:58 0:34:37
4 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 4.0 0:39:59 0:36:27
5 Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 5.0 0:42:11 0:37:02
6 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 187717 Hugh Beck   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 16.0 DNC  

03/12 R1 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered - 031217 at 14:17

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 1.0 0:47:48 0:43:34
2 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 2.0 0:50:00 0:45:35
3 Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 3.0 0:52:12 0:45:50
4 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 4.0 0:55:15 0:48:30
5 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 6.0 OCS  
6 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 181336 Daniel Seabourne   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 187717 Hugh Beck   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 16.0 DNC  

03/12 R2 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 15:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:38
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 1.0 0:43:51 0:39:58
2 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 2.0 0:43:52 0:39:59
3 Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 3.0 0:46:53 0:41:10
4 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 4.0 0:45:31 0:41:30
5 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 5.0 0:48:31 0:42:36
6 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 181336 Daniel Seabourne   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 187717 Hugh Beck   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 16.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 16.0 DNC  

26/11 R1 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 1.0 0:37:40 0:36:36
2 Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 2.0 0:43:32 0:44:53
3 Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 4.0 DNF  
4 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS500 795 Bryony Bennett-Lloyd   968 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 21.0 DNC  

26/11 R2 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 15:12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:16
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 1.0 0:52:24 0:50:55
2 Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 2.0 0:54:33 0:56:14
3 Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 20.0 DNS  
4 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS500 795 Bryony Bennett-Lloyd   968 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 21.0 DNC  
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 21.0 DNC  

03/12 R1 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered - 031217 at 14:17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:21
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 1.0 0:57:32 0:59:19
2 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 2.0 0:57:55 0:59:42
3 Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 3.0 1:02:57 1:01:11
4 Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 4.0 1:00:54 1:02:47
5 Fast Handicap RS500 795 Bryony Bennett-Lloyd   968 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 21.0 DNC  
5 Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 21.0 DNC  
5 Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 21.0 DNC  
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 21.0 DNC  

03/12 R2 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:34
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap RS500 795 Bryony Bennett-Lloyd   968 1.0 0:51:13 0:52:55
2 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 2.0 0:53:20 0:54:59
3 Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 3.0 0:57:12 0:55:35
4 Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 4.0 0:54:20 0:56:01
5 Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 5.0 0:54:56 0:56:38
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 21.0 DNC  
6 Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 21.0 DNC  
6 Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 21.0 DNC  
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 21.0 DNC  

26/11 R1 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 1.0 0:28:29 0:24:27
2 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 2.0 0:28:50 0:24:45
3 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 3.0 0:29:58 0:25:43
4 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  

26/11 R2 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 15:12

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:22
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 1.0 0:37:29 0:32:10
2 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 2.0 0:38:05 0:32:41
3 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 3.0 0:40:49 0:35:02
4 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 10.0 DNC  
4 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  

03/12 R1 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered - 031217 at 14:17

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:27
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 1.0 0:50:41 0:43:30
2 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 2.0 0:53:03 0:45:32
3 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 3.0 0:54:20 0:46:38
4 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 6.0 DNF  
4 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 6.0 DNF  
6 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 10.0 DNC  
6 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  
6 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 10.0 DNC  
6 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  

03/12 R2 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 15:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:40
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 1.0 0:47:05 0:40:25
2 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 2.0 0:47:42 0:40:57
3 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 3.0 0:48:40 0:41:46
4 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 4.0 0:49:10 0:42:12
5 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 10.0 DNC  
5 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 10.0 DNC  
5 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  
5 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 10.0 DNC  
5 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  

26/11 R1 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 1.0 0:27:43 0:25:33
2 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 2.0 0:31:50 0:27:48
3 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 3.0 0:40:00 0:36:52
4 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  
4 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  

26/11 R2 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 15:12

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:22
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 1.0 0:38:25 0:35:24
2 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 2.0 0:42:07 0:36:47
3 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 3.0 0:42:39 0:39:19
4 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  
4 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  

03/12 R1 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered - 031217 at 14:17

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:27
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 1.0 0:45:32 0:41:58
2 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 2.0 0:52:05 0:45:29
3 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 3.0 1:02:18 0:57:25
4 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  
4 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  

03/12 R2 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 15:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:40
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 1.0 0:41:52 0:38:35
2 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 3.0 DNF  
3 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
3 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
3 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  
3 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  

26/11 R1 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:27:25 0:19:49
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 2.0 0:28:22 0:20:31
3 Slow Handicap Topper 46875 Harvey Martin   1347 3.0 0:31:49 0:23:37
4 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 17.0 DNC  

26/11 R2 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 15:12

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:26
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:30:56 0:22:22
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 2.0 0:36:38 0:26:29
3 Slow Handicap Topper 46875 Harvey Martin   1347 3.0 0:37:36 0:27:55
4 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 17.0 DNC  

03/12 R1 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered - 031217 at 14:17

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:31
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:41:32 0:30:02
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 2.0 0:42:20 0:30:37
3 Slow Handicap Topper 46875 Harvey Martin   1347 3.0 0:45:24 0:33:42
4 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 17.0 DNC  

03/12 R2 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 15:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:44
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 1.0 0:40:45 0:29:28
2 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 2.0 0:40:50 0:29:32
3 Slow Handicap Topper 46875 Harvey Martin   1347 3.0 0:40:56 0:30:23
4 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 17.0 DNC  
4 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 17.0 DNC  

26/11 R1 - Turbo Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 1.0 0:29:45 0:38:53
2 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 2.0 0:35:30 0:40:48
3 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 3.0 0:36:40 0:42:09
4 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 4.0 0:38:08 0:43:50
5 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 5.0 0:39:56 0:49:18
6 Turbo RS800 1018 Bob Warren Marianne Bryan 810 15.0 DNC  
6 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 15.0 DNC  
6 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 15.0 DNC  
6 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 15.0 DNC  
6 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 15.0 DNC  
6 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 15.0 DNC  
6 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 15.0 DNC  
6 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 15.0 DNC  
6 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 15.0 DNC  

26/11 R2 - Turbo Handicap_Class_Entered at 15:12

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:18
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 1.0 0:51:24 0:59:05
2 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 2.0 0:51:46 0:59:30
3 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 3.0 0:53:26 1:01:25
4 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 4.0 0:47:52 1:02:34
5 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 6.0 DNF  
6 Turbo RS800 1018 Bob Warren Marianne Bryan 810 15.0 DNC  
6 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 15.0 DNC  
6 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 15.0 DNC  
6 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 15.0 DNC  
6 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 15.0 DNC  
6 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 15.0 DNC  
6 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 15.0 DNC  
6 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 15.0 DNC  
6 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 15.0 DNC  

03/12 R1 - Turbo Handicap_Class_Entered - 031217 at 14:17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:23
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 1.0 0:53:38 1:01:39
2 Turbo RS800 1018 Bob Warren Marianne Bryan 810 2.0 0:50:53 1:02:49
3 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 3.0 0:55:11 1:03:26
4 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 4.0 0:56:28 1:04:54
5 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 5.0 0:51:28 1:07:17
6 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 6.0 0:58:33 1:07:18
7 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 7.0 0:39:21 1:09:02
8 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 15.0 DNC  
8 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 15.0 DNC  
8 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 15.0 DNC  
8 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 15.0 DNC  
8 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 15.0 DNC  
8 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 15.0 DNC  
8 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 15.0 DNC  

03/12 R2 - Turbo Handicap_Class_Entered at 15:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:36
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 1.0 0:54:06 1:02:11
2 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 2.0 0:54:37 1:02:47
3 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 3.0 0:51:09 1:06:52
4 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 4.0 0:59:30 1:08:23
5 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 5.0 0:59:57 1:08:54
6 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 6.0 0:43:02 1:15:30
7 Turbo RS800 1018 Bob Warren Marianne Bryan 810 7.0 1:01:59 1:16:31
8 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 15.0 DNC  
8 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 15.0 DNC  
8 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 15.0 DNC  
8 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 15.0 DNC  
8 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 15.0 DNC  
8 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 15.0 DNC  
8 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 15.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com