Firefly SW Championships 2017

RSC

Results are final as of 15:09 on May 29, 2017

Overall

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 26, Scoring system: Low point
Rank Tally Sail_Number Club Helm_name Crew_Name Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7
1st 15 3850 Spinnaker / Keyhaven Stuart Hudson Jane Hudson 26.0 17.0 5.0 1.0 4.0 4.0 1.0 2.0 (9.0)
2nd 19 3007 Spinnaker Sailing Club Nigel Wakefield Emily Saunderson 43.0 18.0 9.0 2.0 1.0 3.0 2.0 1.0 (25.0 DNF)
3rd 20 2649 RHYC Alex Davey Thomas Davey 32.0 20.0 3.0 8.0 2.0 2.0 (12.0) 4.0 1.0
4th 13 3615 Papercourt Jamie McKewen Jo McKewen 36.0 28.0 2.0 7.0 5.0 5.0 (8.0) 6.0 3.0
5th 14 1867 Rickmansworth SC/Papercourt SC Steven Greaves Arthur or Madeline Greaves 46.0 35.0 10.0 5.0 7.0 (11.0) 5.0 3.0 5.0
6th 1 2659 RSC Ben Lumby Liz Evans 52.0 38.0 1.0 3.0 3.0 8.0 10.0 13.0 (14.0)
7th 3 3318 Llangorse Guy Davidson Amy Bowden 53.0 39.0 6.0 9.0 10.0 6.0 6.0 (14.0) 2.0
8th 22 3119 Papercourt Roger Morris Finian Morris 74.0 47.0 7.0 4.0 15.0 (27.0 DNC) 3.0 12.0 6.0
9th 18 3874 Hamble River SC Barney Smith Ray Smith 76.0 55.0 13.0 16.0 (21.0 DNF) 1.0 9.0 9.0 7.0
10th 21 3193 RSC Darren Williams Verity Perham 79.0 59.0 4.0 6.0 6.0 (20.0) 19.0 16.0 8.0
11th 5 4000 Papercourt Will Mason Polly Mason 82.0 66.0 (16.0) 15.0 12.0 14.0 16.0 5.0 4.0
12th 4 3095 Castaways Christian Guy Georgie Sutcliffe 85.0 66.0 11.0 13.0 8.0 12.0 7.0 (19.0) 15.0
13th 16 3072 Chew Valley Lake SC Damian Boreham Alice Gardener 81.0 66.0 (15.0) 12.0 9.0 9.0 13.0 10.0 13.0
14th 10 2502 RSC Sophia Hulbert Alan Hulbert 107.0 85.0 14.0 14.0 14.0 10.0 17.0 (22.0) 16.0
15th 8 8 RSC Guy English Becca Scouse 107.0 87.0 12.0 (20.0) 13.0 16.0 18.0 17.0 11.0
16th 6 973 RSC David Sincock Betty Sincock 117.0 90.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 7.0 4.0 15.0 10.0
17th 25 3456 Royal Dart YC Michael Brown William Brown 118.0 91.0 19.0 17.0 11.0 17.0 20.0 7.0 (27.0 DNC)
18th 12 32 Chipstead Dominic Johnson Izzy Johnson 122.0 95.0 8.0 10.0 (27.0 DNC) 15.0 27.0 DNC 18.0 17.0
19th 9 550 RNSA/RSC David Chisholm Hayley Goacher 123.0 96.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 17.0 18.0 11.0 11.0 12.0
20th 11 3875 RSC Roderick Bland Jamie Bland 128.0 107.0 20.0 18.0 16.0 (21.0) 15.0 20.0 18.0
21st 24 3877 Royal Harwich YC Belinda Joslin Gracie Joslin 136.0 109.0 17.0 19.0 (27.0 DNC) 19.0 25.0 DNF 8.0 21.0
22nd 2 1522 Lynington Town/RAYS Fiona Edwards   133.0 111.0 21.0 11.0 18.0 (22.0) 21.0 21.0 19.0
23rd 17 3596 Keyhaven Yacht Club Anna Kennedy James Kennedy 144.0 117.0 18.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 13.0 14.0 23.0 22.0
24th 23 2560 Regal Aardvark YS Alex Ogilvie Seb Russell 157.0 132.0 22.0 21.0 19.0 24.0 23.0 (25.0) 23.0
25th 26 2519 RSC Andy Weir Dylan Weir 170.0 143.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 23.0 22.0 24.0 20.0
26th 7 2777   Bevis Field   189.0 162.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC

R1 - 27 May 2017 at 13:08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Sail_Number Club Helm_name Crew_Name Points Place
1 1 2659 RSC Ben Lumby Liz Evans 1.0 1
2 13 3615 Papercourt Jamie McKewen Jo McKewen 2.0 2
3 20 2649 RHYC Alex Davey Thomas Davey 3.0 3
4 21 3193 RSC Darren Williams Verity Perham 4.0 4
5 15 3850 Spinnaker / Keyhaven Stuart Hudson Jane Hudson 5.0 5
6 3 3318 Llangorse Guy Davidson Amy Bowden 6.0 6
7 22 3119 Papercourt Roger Morris Finian Morris 7.0 7
8 12 32 Chipstead Dominic Johnson Izzy Johnson 8.0 8
9 19 3007 Spinnaker Sailing Club Nigel Wakefield Emily Saunderson 9.0 9
10 14 1867 Rickmansworth SC/Papercourt SC Steven Greaves Arthur or Madeline Greaves 10.0 10
11 4 3095 Castaways Christian Guy Georgie Sutcliffe 11.0 11
12 8 8 RSC Guy English Becca Scouse 12.0 12
13 18 3874 Hamble River SC Barney Smith Ray Smith 13.0 13
14 10 2502 RSC Sophia Hulbert Alan Hulbert 14.0 14
15 16 3072 Chew Valley Lake SC Damian Boreham Alice Gardener 15.0 15
16 5 4000 Papercourt Will Mason Polly Mason 16.0 16
17 24 3877 Royal Harwich YC Belinda Joslin Gracie Joslin 17.0 17
18 17 3596 Keyhaven Yacht Club Anna Kennedy James Kennedy 18.0 18
19 25 3456 Royal Dart YC Michael Brown William Brown 19.0 19
20 11 3875 RSC Roderick Bland Jamie Bland 20.0 20
21 2 1522 Lynington Town/RAYS Fiona Edwards   21.0 21
22 23 2560 Regal Aardvark YS Alex Ogilvie Seb Russell 22.0 22
23 6 973 RSC David Sincock Betty Sincock 27.0 DNC
23 9 550 RNSA/RSC David Chisholm Hayley Goacher 27.0 DNC
23 26 2519 RSC Andy Weir Dylan Weir 27.0 DNC
23 7 2777   Bevis Field   27.0 DNC

R2 - 27 May 2017 at 14:17

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Sail_Number Club Helm_name Crew_Name Points Place
1 15 3850 Spinnaker / Keyhaven Stuart Hudson Jane Hudson 1.0 1
2 19 3007 Spinnaker Sailing Club Nigel Wakefield Emily Saunderson 2.0 2
3 1 2659 RSC Ben Lumby Liz Evans 3.0 3
4 22 3119 Papercourt Roger Morris Finian Morris 4.0 4
5 14 1867 Rickmansworth SC/Papercourt SC Steven Greaves Arthur or Madeline Greaves 5.0 5
6 21 3193 RSC Darren Williams Verity Perham 6.0 6
7 13 3615 Papercourt Jamie McKewen Jo McKewen 7.0 7
8 20 2649 RHYC Alex Davey Thomas Davey 8.0 8
9 3 3318 Llangorse Guy Davidson Amy Bowden 9.0 9
10 12 32 Chipstead Dominic Johnson Izzy Johnson 10.0 10
11 2 1522 Lynington Town/RAYS Fiona Edwards   11.0 11
12 16 3072 Chew Valley Lake SC Damian Boreham Alice Gardener 12.0 12
13 4 3095 Castaways Christian Guy Georgie Sutcliffe 13.0 13
14 10 2502 RSC Sophia Hulbert Alan Hulbert 14.0 14
15 5 4000 Papercourt Will Mason Polly Mason 15.0 15
16 18 3874 Hamble River SC Barney Smith Ray Smith 16.0 16
17 25 3456 Royal Dart YC Michael Brown William Brown 17.0 17
18 11 3875 RSC Roderick Bland Jamie Bland 18.0 18
19 24 3877 Royal Harwich YC Belinda Joslin Gracie Joslin 19.0 19
20 8 8 RSC Guy English Becca Scouse 20.0 20
21 23 2560 Regal Aardvark YS Alex Ogilvie Seb Russell 21.0 21
22 6 973 RSC David Sincock Betty Sincock 27.0 DNC
22 9 550 RNSA/RSC David Chisholm Hayley Goacher 27.0 DNC
22 17 3596 Keyhaven Yacht Club Anna Kennedy James Kennedy 27.0 DNC
22 26 2519 RSC Andy Weir Dylan Weir 27.0 DNC
22 7 2777   Bevis Field   27.0 DNC

R3 - 27 May 2017 at 16:22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Sail_Number Club Helm_name Crew_Name Points Place
1 19 3007 Spinnaker Sailing Club Nigel Wakefield Emily Saunderson 1.0 1
2 20 2649 RHYC Alex Davey Thomas Davey 2.0 2
3 1 2659 RSC Ben Lumby Liz Evans 3.0 3
4 15 3850 Spinnaker / Keyhaven Stuart Hudson Jane Hudson 4.0 4
5 13 3615 Papercourt Jamie McKewen Jo McKewen 5.0 5
6 21 3193 RSC Darren Williams Verity Perham 6.0 6
7 14 1867 Rickmansworth SC/Papercourt SC Steven Greaves Arthur or Madeline Greaves 7.0 7
8 4 3095 Castaways Christian Guy Georgie Sutcliffe 8.0 8
9 16 3072 Chew Valley Lake SC Damian Boreham Alice Gardener 9.0 9
10 3 3318 Llangorse Guy Davidson Amy Bowden 10.0 10
11 25 3456 Royal Dart YC Michael Brown William Brown 11.0 11
12 5 4000 Papercourt Will Mason Polly Mason 12.0 12
13 8 8 RSC Guy English Becca Scouse 13.0 13
14 10 2502 RSC Sophia Hulbert Alan Hulbert 14.0 14
15 22 3119 Papercourt Roger Morris Finian Morris 15.0 15
16 11 3875 RSC Roderick Bland Jamie Bland 16.0 16
17 9 550 RNSA/RSC David Chisholm Hayley Goacher 17.0 17
18 2 1522 Lynington Town/RAYS Fiona Edwards   18.0 18
19 23 2560 Regal Aardvark YS Alex Ogilvie Seb Russell 19.0 19
20 18 3874 Hamble River SC Barney Smith Ray Smith 21.0 DNF
21 6 973 RSC David Sincock Betty Sincock 27.0 DNC
21 12 32 Chipstead Dominic Johnson Izzy Johnson 27.0 DNC
21 24 3877 Royal Harwich YC Belinda Joslin Gracie Joslin 27.0 DNC
21 17 3596 Keyhaven Yacht Club Anna Kennedy James Kennedy 27.0 DNC
21 26 2519 RSC Andy Weir Dylan Weir 27.0 DNC
21 7 2777   Bevis Field   27.0 DNC

R4 - 28 May 2017 at 11:05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Sail_Number Club Helm_name Crew_Name Points Place
1 18 3874 Hamble River SC Barney Smith Ray Smith 1.0 1
2 20 2649 RHYC Alex Davey Thomas Davey 2.0 2
3 19 3007 Spinnaker Sailing Club Nigel Wakefield Emily Saunderson 3.0 3
4 15 3850 Spinnaker / Keyhaven Stuart Hudson Jane Hudson 4.0 4
5 13 3615 Papercourt Jamie McKewen Jo McKewen 5.0 5
6 3 3318 Llangorse Guy Davidson Amy Bowden 6.0 6
7 6 973 RSC David Sincock Betty Sincock 7.0 7
8 1 2659 RSC Ben Lumby Liz Evans 8.0 8
9 16 3072 Chew Valley Lake SC Damian Boreham Alice Gardener 9.0 9
10 10 2502 RSC Sophia Hulbert Alan Hulbert 10.0 10
11 14 1867 Rickmansworth SC/Papercourt SC Steven Greaves Arthur or Madeline Greaves 11.0 11
12 4 3095 Castaways Christian Guy Georgie Sutcliffe 12.0 12
13 17 3596 Keyhaven Yacht Club Anna Kennedy James Kennedy 13.0 13
14 5 4000 Papercourt Will Mason Polly Mason 14.0 14
15 12 32 Chipstead Dominic Johnson Izzy Johnson 15.0 15
16 8 8 RSC Guy English Becca Scouse 16.0 16
17 25 3456 Royal Dart YC Michael Brown William Brown 17.0 17
18 9 550 RNSA/RSC David Chisholm Hayley Goacher 18.0 18
19 24 3877 Royal Harwich YC Belinda Joslin Gracie Joslin 19.0 19
20 21 3193 RSC Darren Williams Verity Perham 20.0 20
21 11 3875 RSC Roderick Bland Jamie Bland 21.0 21
22 2 1522 Lynington Town/RAYS Fiona Edwards   22.0 22
23 26 2519 RSC Andy Weir Dylan Weir 23.0 23
24 23 2560 Regal Aardvark YS Alex Ogilvie Seb Russell 24.0 24
25 22 3119 Papercourt Roger Morris Finian Morris 27.0 DNC
25 7 2777   Bevis Field   27.0 DNC

R5 - 28 May 2017 at 12:28

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Sail_Number Club Helm_name Crew_Name Points Place
1 15 3850 Spinnaker / Keyhaven Stuart Hudson Jane Hudson 1.0 1
2 19 3007 Spinnaker Sailing Club Nigel Wakefield Emily Saunderson 2.0 2
3 22 3119 Papercourt Roger Morris Finian Morris 3.0 3
4 6 973 RSC David Sincock Betty Sincock 4.0 4
5 14 1867 Rickmansworth SC/Papercourt SC Steven Greaves Arthur or Madeline Greaves 5.0 5
6 3 3318 Llangorse Guy Davidson Amy Bowden 6.0 6
7 4 3095 Castaways Christian Guy Georgie Sutcliffe 7.0 7
8 13 3615 Papercourt Jamie McKewen Jo McKewen 8.0 8
9 18 3874 Hamble River SC Barney Smith Ray Smith 9.0 9
10 1 2659 RSC Ben Lumby Liz Evans 10.0 10
11 9 550 RNSA/RSC David Chisholm Hayley Goacher 11.0 11
12 20 2649 RHYC Alex Davey Thomas Davey 12.0 12
13 16 3072 Chew Valley Lake SC Damian Boreham Alice Gardener 13.0 13
14 17 3596 Keyhaven Yacht Club Anna Kennedy James Kennedy 14.0 14
15 11 3875 RSC Roderick Bland Jamie Bland 15.0 15
16 5 4000 Papercourt Will Mason Polly Mason 16.0 16
17 10 2502 RSC Sophia Hulbert Alan Hulbert 17.0 17
18 8 8 RSC Guy English Becca Scouse 18.0 18
19 21 3193 RSC Darren Williams Verity Perham 19.0 19
20 25 3456 Royal Dart YC Michael Brown William Brown 20.0 20
21 2 1522 Lynington Town/RAYS Fiona Edwards   21.0 21
22 26 2519 RSC Andy Weir Dylan Weir 22.0 22
23 23 2560 Regal Aardvark YS Alex Ogilvie Seb Russell 23.0 23
24 24 3877 Royal Harwich YC Belinda Joslin Gracie Joslin 25.0 DNF
25 12 32 Chipstead Dominic Johnson Izzy Johnson 27.0 DNC
25 7 2777   Bevis Field   27.0 DNC

R6 - 29 May 2017 at 11:48

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Sail_Number Club Helm_name Crew_Name Points Place
1 19 3007 Spinnaker Sailing Club Nigel Wakefield Emily Saunderson 1.0 1
2 15 3850 Spinnaker / Keyhaven Stuart Hudson Jane Hudson 2.0 2
3 14 1867 Rickmansworth SC/Papercourt SC Steven Greaves Arthur or Madeline Greaves 3.0 3
4 20 2649 RHYC Alex Davey Thomas Davey 4.0 4
5 5 4000 Papercourt Will Mason Polly Mason 5.0 5
6 13 3615 Papercourt Jamie McKewen Jo McKewen 6.0 6
7 25 3456 Royal Dart YC Michael Brown William Brown 7.0 7
8 24 3877 Royal Harwich YC Belinda Joslin Gracie Joslin 8.0 8
9 18 3874 Hamble River SC Barney Smith Ray Smith 9.0 9
10 16 3072 Chew Valley Lake SC Damian Boreham Alice Gardener 10.0 10
11 9 550 RNSA/RSC David Chisholm Hayley Goacher 11.0 11
12 22 3119 Papercourt Roger Morris Finian Morris 12.0 12
13 1 2659 RSC Ben Lumby Liz Evans 13.0 13
14 3 3318 Llangorse Guy Davidson Amy Bowden 14.0 14
15 6 973 RSC David Sincock Betty Sincock 15.0 15
16 21 3193 RSC Darren Williams Verity Perham 16.0 16
17 8 8 RSC Guy English Becca Scouse 17.0 17
18 12 32 Chipstead Dominic Johnson Izzy Johnson 18.0 18
19 4 3095 Castaways Christian Guy Georgie Sutcliffe 19.0 19
20 11 3875 RSC Roderick Bland Jamie Bland 20.0 20
21 2 1522 Lynington Town/RAYS Fiona Edwards   21.0 21
22 10 2502 RSC Sophia Hulbert Alan Hulbert 22.0 22
23 17 3596 Keyhaven Yacht Club Anna Kennedy James Kennedy 23.0 23
24 26 2519 RSC Andy Weir Dylan Weir 24.0 24
25 23 2560 Regal Aardvark YS Alex Ogilvie Seb Russell 25.0 25
26 7 2777   Bevis Field   27.0 DNC

R7 - 29 May 2017 at 13:37

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Sail_Number Club Helm_name Crew_Name Points Place
1 20 2649 RHYC Alex Davey Thomas Davey 1.0 1
2 3 3318 Llangorse Guy Davidson Amy Bowden 2.0 2
3 13 3615 Papercourt Jamie McKewen Jo McKewen 3.0 3
4 5 4000 Papercourt Will Mason Polly Mason 4.0 4
5 14 1867 Rickmansworth SC/Papercourt SC Steven Greaves Arthur or Madeline Greaves 5.0 5
6 22 3119 Papercourt Roger Morris Finian Morris 6.0 6
7 18 3874 Hamble River SC Barney Smith Ray Smith 7.0 7
8 21 3193 RSC Darren Williams Verity Perham 8.0 8
9 15 3850 Spinnaker / Keyhaven Stuart Hudson Jane Hudson 9.0 9
10 6 973 RSC David Sincock Betty Sincock 10.0 10
11 8 8 RSC Guy English Becca Scouse 11.0 11
12 9 550 RNSA/RSC David Chisholm Hayley Goacher 12.0 12
13 16 3072 Chew Valley Lake SC Damian Boreham Alice Gardener 13.0 13
14 1 2659 RSC Ben Lumby Liz Evans 14.0 14
15 4 3095 Castaways Christian Guy Georgie Sutcliffe 15.0 15
16 10 2502 RSC Sophia Hulbert Alan Hulbert 16.0 16
17 12 32 Chipstead Dominic Johnson Izzy Johnson 17.0 17
18 11 3875 RSC Roderick Bland Jamie Bland 18.0 18
19 2 1522 Lynington Town/RAYS Fiona Edwards   19.0 19
20 26 2519 RSC Andy Weir Dylan Weir 20.0 20
21 24 3877 Royal Harwich YC Belinda Joslin Gracie Joslin 21.0 21
22 17 3596 Keyhaven Yacht Club Anna Kennedy James Kennedy 22.0 22
23 23 2560 Regal Aardvark YS Alex Ogilvie Seb Russell 23.0 23
24 19 3007 Spinnaker Sailing Club Nigel Wakefield Emily Saunderson 25.0 DNF
25 25 3456 Royal Dart YC Michael Brown William Brown 27.0 DNC
25 7 2777   Bevis Field   27.0 DNC



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com