RSC 2017 Challenge cup

RSC

Results are provisional as of 22:09 on October 9, 2017

17/09 Challenge Cup - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 1.0 1:00:10 1:13:44
2 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 2.0 1:08:07 1:23:29
3 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 9.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 9.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 9.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 9.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 9.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 9.0 DNC  

17/09 Challenge Cup - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 1.0 0:46:30 0:42:23
2 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 2.0 0:46:56 0:42:47
3 Laser Fleet Laser Standard 199864 Syd Turner   1097 3.0 0:48:40 0:44:22
4 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 15 Daniel Seabourne   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 14.0 DNC  

17/09 Challenge Cup - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 1.0 0:51:45 0:50:17
2 Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 2.0 0:52:30 0:51:01
3 Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 3.0 0:50:00 0:51:33
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 4.0 0:56:16 0:54:41
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 5.0 0:56:34 0:54:58
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 6.0 0:57:42 0:56:04
7 Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 7.0 0:58:47 0:57:08
8 Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Sheridan Brown   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 20.0 DNC  
8 Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 20.0 DNC  

17/09 Challenge Cup - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 1.0 0:45:19 0:38:54
2 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 2.0 0:49:31 0:42:30
3 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 10.0 DNC  
3 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  
3 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 10.0 DNC  
3 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 10.0 DNC  
3 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  
3 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 10.0 DNC  
3 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 10.0 DNC  

17/09 Challenge Cup - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap RS200 386     1047 1.0 0:40:38 0:38:49
2 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 2.0 0:46:34 0:40:40
3 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 3.0 0:51:34 0:46:35
4 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 4.0 0:52:38 0:47:25
5 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 5.0 0:56:17 0:49:09
6 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 6.0 0:56:54 0:52:27
7 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 7.0 0:57:15 0:52:46
8 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 15.0 DNC  
8 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 15.0 DNC  
8 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 15.0 DNC  
8 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 15.0 DNC  
8 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 15.0 DNC  
8 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 15.0 DNC  
8 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 15.0 DNC  

17/09 Challenge Cup - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 1.0 0:45:39 0:34:19
2 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 2.0 0:57:42 0:41:43
3 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 15.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 15.0 DNC  

17/09 Challenge Cup - Turbo Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 1.0 1:02:20 1:11:39
2 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 2.0 1:03:19 1:12:47
3 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 13.0 DNC  
3 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 13.0 DNC  
3 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 13.0 DNC  
3 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 13.0 DNC  
3 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 13.0 DNC  
3 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 13.0 DNC  
3 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 13.0 DNC  
3 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 13.0 DNC  
3 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 13.0 DNC  
3 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 13.0 DNC  



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com