RSC 2017 Autumn series

RSC

Results are final as of 19:15 on October 16, 2017

Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 01/10 R1 01/10 R2 08/10 R1 08/10 R2 15/10 R1 15/10 R2
1st Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 27.0 7.0 1.0 3.0 DNF 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC)
2nd Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 16.0 8.0 2.0 1.0 (4.0) (4.0) 3.0 2.0
3rd Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 43.0 23.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 1.0
4th Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 43.0 23.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC
5th Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 46.0 26.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC
6th Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 51.0 31.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC
7th Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 60.0 40.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
7th Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 60.0 40.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
7th Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 60.0 40.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

Laser Fleet Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 01/10 R1 01/10 R2 08/10 R1 08/10 R2 15/10 R1 15/10 R2
1st Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 11.0 7.0     2.0 2.0 (4.0) 3.0
2nd Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 13.0 9.0     3.0 3.0 3.0 (4.0)
3rd Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 30.0 16.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 1.0
4th Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 30.0 16.0     1.0 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC
5th Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 32.0 18.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 2.0
6th Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 46.0 32.0     4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC
7th Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 47.0 33.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 56.0 42.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 56.0 42.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 56.0 42.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 56.0 42.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 56.0 42.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
8th Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 56.0 42.0     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC

Fast Handicap Handicap_Class_Entered

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 01/10 R1 01/10 R2 08/10 R1 08/10 R2 15/10 R1 15/10 R2
1st Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 3.0 3.0         1.0 2.0
2nd Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 4.0 4.0         3.0 1.0
3rd Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 5.5 5.5         2.0 3.5
4th Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 8.5 8.5         5.0 3.5
5th Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 9.0 9.0         4.0 5.0
6th Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 13.0 13.0         6.0 7.0 DNF
7th Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 27.0 27.0         7.0 20.0 DNC
8th Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC
8th Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 40.0 40.0         20.0 DNC 20.0 DNC

Firefly Fleet Handicap_Class_Entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 01/10 R1 01/10 R2 08/10 R1 08/10 R2 15/10 R1 15/10 R2
1st Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 22.0 12.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0
2nd Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 22.0 12.0     1.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC
3rd Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 40.0 30.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
3rd Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 40.0 30.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
3rd Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 40.0 30.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
3rd Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 40.0 30.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
3rd Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 40.0 30.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
3rd Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 40.0 30.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
3rd Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 40.0 30.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

Medium Handicap Handicap_Class_Entered

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 01/10 R1 01/10 R2 08/10 R1 08/10 R2 15/10 R1 15/10 R2
1st Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 36.0 4.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0
2nd Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 38.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0
3rd Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 68.0 36.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC
4th Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 70.0 38.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 3.0
5th Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
5th Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC

Slow Handicap Handicap_Class_Entered

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 01/10 R1 01/10 R2 08/10 R1 08/10 R2 15/10 R1 15/10 R2
1st Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 6.0 4.0 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 69.0 37.0 2.0 3.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
3rd Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 96.0 64.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC

Turbo Handicap_Class_Entered

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Low point
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Total Nett 01/10 R1 01/10 R2 08/10 R1 08/10 R2 15/10 R1 15/10 R2
1st Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 37.0 23.0 3.0 5.0 DNF (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0  
2nd Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 37.0 23.0 2.0 5.0 DNF (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0  
3rd Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 44.0 30.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC  
4th Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 45.0 31.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 2.0 DNF 14.0 DNC  
5th Turbo International Moth 4100 Chris White   570 48.0 34.0 4.0 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC  
6th Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 70.0 56.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC  
6th Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 70.0 56.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC  
6th Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 70.0 56.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC  
6th Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 70.0 56.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC  
6th Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 70.0 56.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC  
6th Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 70.0 56.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC  
6th Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 70.0 56.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC  
6th Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 70.0 56.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC  

01/10 R1 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 1.0 2
2 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 2.0 3
3 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 10.0 DNC
3 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 10.0 DNC
3 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 10.0 DNC
3 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC
3 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC
3 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC
3 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC

01/10 R2 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:12
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 1.0 0:24:55 0:30:32
2 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 3.0 DNF  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

08/10 R1 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 1.0 0:35:58 0:44:05
2 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 2.0 0:35:59 0:44:06
3 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 3.0 0:36:50 0:45:08
4 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 4.0 0:41:39 0:51:03
5 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 10.0 DNC  
5 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC  
5 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
5 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC  
5 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

08/10 R2 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:12
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 1.0 1:00:06 1:13:39
2 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 2.0 1:18:20 1:36:00
3 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 3.0 1:38:00 2:00:06
4 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 4.0 1:43:00 2:06:14
5 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 10.0 DNC  
5 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC  
5 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
5 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC  
5 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

15/10 R1 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:12
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 1.0 0:58:09 1:11:16
2 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 2.0 1:02:50 1:17:00
3 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 3.0 1:04:23 1:18:54
4 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC  
4 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

15/10 R2 - Catamaran Fleet Handicap_Class_Entered at 15:35:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:47
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Catamaran Fleet Dart 18 6090 Ben Amos Sally Amos 816 1.0 0:49:33 1:00:43
2 Catamaran Fleet Dart 18 5746 Andy Aston   816 2.0 0:50:36 1:02:01
3 Catamaran Fleet Dart 18 7682 Adrian Bolton Max Amos 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 7761 Alex Metcalfe Fay 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5031 Roger Beccy 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6734 Jeremy Underwood Sabine Underwood 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5017 Paul Clark Ben Clark 816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 5977 Alex Childs   816 10.0 DNC  
3 Catamaran Fleet Dart 18 6075 Charlie Ellse Lawrence Calverley 816 10.0 DNC  

01/10 R1 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097    
  Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139    
  Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097    
  Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097    
  Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097    
  Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139    
  Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139    
  Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097    
  Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139    
  Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139    
  Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097    
  Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097    
  Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097    

01/10 R2 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:08
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097    
  Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139    
  Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097    
  Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097    
  Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097    
  Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139    
  Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139    
  Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097    
  Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139    
  Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139    
  Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097    
  Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097    
  Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097    

08/10 R1 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 1.0 0:44:01 0:40:07
2 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 2.0 0:44:35 0:40:38
3 Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 3.0 0:48:08 0:42:16
4 Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 4.0 0:55:04 0:48:21
5 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 14.0 DNC  

08/10 R2 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:08
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 1.0 0:52:34 0:47:55
2 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 2.0 0:54:17 0:49:29
3 Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 3.0 1:04:04 0:56:15
4 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 14.0 DNC  
4 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 14.0 DNC  

15/10 R1 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 1.0 0:53:05 0:48:23
2 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 2.0 0:53:56 0:49:10
3 Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 3.0 0:57:08 0:50:10
4 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 4.0 0:55:53 0:50:57
5 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 5.0 1:00:57 0:53:31
6 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 14.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 14.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 14.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 14.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 14.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 14.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 14.0 DNC  
6 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 14.0 DNC  

15/10 R2 - Laser Fleet Handicap_Class_Entered at 15:35:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:43
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Laser Fleet Laser Standard 206225 Keith Wilkins   1097 1.0 0:37:07 0:33:50
2 Laser Fleet Laser Standard 165629 Richard Taylor   1097 2.0 0:37:54 0:34:33
3 Laser Fleet Laser Standard 141811 John Calvert   1097 3.0 0:38:22 0:34:58
4 Laser Fleet Laser Radial 199864 Syd Turner   1139 4.0 0:41:14 0:36:12
5 Laser Fleet Laser Standard 178456 Buzz Banks   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 15 Daniel Seabourne   1139 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 198913 Linda World   1139 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 168936 Geoff Taylor   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 187616 Samantha Denyer   1139 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Radial 157413 James McDonald   1139 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 193785 Stuart Denyer   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 5 Graham Dyer   1097 14.0 DNC  
5 Laser Fleet Laser Standard 91171 Michael Johns   1097 14.0 DNC  

01/10 R1 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029    
  Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029    
  Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942    
  Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973    
  Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970    
  Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029    
  Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940    
  Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970    

01/10 R2 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029    
  Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029    
  Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942    
  Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973    
  Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970    
  Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029    
  Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940    
  Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970    

08/10 R1 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029    
  Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029    
  Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942    
  Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973    
  Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970    
  Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029    
  Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940    
  Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970    

08/10 R2 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029    
  Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029    
  Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942    
  Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973    
  Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970    
  Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029    
  Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940    
  Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029    
  Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029    
  Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970    

15/10 R1 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 1.0 1:04:02 1:02:14
2 Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 2.0 1:05:07 1:03:17
3 Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 3.0 1:05:09 1:03:19
4 Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 4.0 1:05:35 1:03:44
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 5.0 1:05:48 1:03:57
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 6.0 1:06:48 1:04:55
7 Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 7.0 1:07:04 1:09:08
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942 20.0 DNC  
8 Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 20.0 DNC  
8 Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 20.0 DNC  
8 Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 20.0 DNC  
8 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 20.0 DNC  

15/10 R2 - Fast Handicap Handicap_Class_Entered at 15:35:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:39
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Fast Handicap Devoti D-Zero 178 Paul Scullion   1029 1.0 0:44:17 0:43:02
2 Fast Handicap Devoti D-Zero 238 Charlie Ellse   1029 2.0 0:44:55 0:43:39
3 Fast Handicap Devoti D-Zero 244 Richard Argall   1029 3.5 0:46:43 0:45:24
3 Fast Handicap Devoti D-Zero 124 Simon Hindley   1029 3.5 0:46:43 0:45:24
5 Fast Handicap Devoti D-Zero 114 Darren Williams   1029 5.0 0:48:45 0:47:23
6 Fast Handicap Devoti D-Zero 236 Malcolm Bell   1029 7.0 DNF  
7 Fast Handicap Contender 649 Robin Laney   970 20.0 DNC  
7 Fast Handicap Devoti D-Zero 172 George Cousins   1029 20.0 DNC  
7 Fast Handicap RS 400 588 Garth Weaver   942 20.0 DNC  
7 Fast Handicap RS300 369 Alexander Lomas   973 20.0 DNC  
7 Fast Handicap Contender 700 Sean Whitehead   970 20.0 DNC  
7 Fast Handicap RS 400 415 Michael Johns Matthew Johns 942 20.0 DNC  
7 Fast Handicap Devoti D-Zero 132 Guy Morse   1029 20.0 DNC  
7 Fast Handicap Laser Vortex 1109 Chris Hawes n/a 940 20.0 DNC  
7 Fast Handicap RS 400 677 Len Trenoweth Teresa 942 20.0 DNC  
7 Fast Handicap Devoti D-Zero 104 Nicholas Hirst   1029 20.0 DNC  
7 Fast Handicap Devoti D-Zero 248 John Bailey   1029 20.0 DNC  
7 Fast Handicap Devoti D-Zero 245 Simon Boxall   1029 20.0 DNC  
7 Fast Handicap Contender 688 Mark Basham   970 20.0 DNC  

01/10 R1 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165    
  Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165    
  Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165    
  Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165    

01/10 R2 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165    
  Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165    
  Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165    
  Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165    
  Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165    

08/10 R1 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 1.0 0:43:16 0:37:08
2 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  

08/10 R2 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 1.0 0:46:00 0:39:29
2 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  

15/10 R1 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 1.0 0:59:05 0:50:43
2 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  

15/10 R2 - Firefly Fleet Handicap_Class_Entered at 15:35:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Firefly Fleet Firefly 8 Guy English   1165 1.0 0:43:56 0:37:43
2 Firefly Fleet Firefly 973 David Sincock Betty Sincock 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3029 Adam Mason Cathy Berryman 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 876 Ben Lumby Liz Evans 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3875 Rod Bland A N Other 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3874 Liz Evans Claire Trivett 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3677 Geoff Hall A N Other 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 3876 Peter Langdon Dawn Langdon 1165 10.0 DNC  
2 Firefly Fleet Firefly 4040 Len Trenoweth Annie Trenoweth 1165 10.0 DNC  

01/10 R1 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 1.0 0:43:44 0:39:24
2 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
2 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 16.0 DNC  
2 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  
2 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
2 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
2 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 16.0 DNC  
2 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  

01/10 R2 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 1.0 0:35:08 0:31:39
2 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
2 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 16.0 DNC  
2 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  
2 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
2 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
2 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
2 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 16.0 DNC  
2 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  

08/10 R1 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 1.0 0:44:38 0:38:59
2 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 2.0 0:46:08 0:40:17
3 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 16.0 DNC  
3 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
3 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  

08/10 R2 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 1.0 0:50:07 0:43:46
2 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 2.0 0:56:59 0:49:46
3 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 16.0 DNC  
3 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
3 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
3 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 16.0 DNC  
3 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  

15/10 R1 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 1.0 0:52:59 0:47:44
2 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 2.0 0:58:06 0:50:45
3 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 3.0 1:00:22 0:52:43
4 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  

15/10 R2 - Medium Handicap Handicap_Class_Entered at 15:35:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Medium Handicap 420 53959 Scarlett Shepherd Tom Cosier 1110 1.0 0:37:16 0:33:34
2 Medium Handicap Europe 302 Adam Mason   1145 2.0 0:41:17 0:36:03
3 Medium Handicap Europe 249 Lesley Taylor   1145 3.0 0:42:46 0:37:21
4 Medium Handicap Europe 360 Patrick Clarke   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Europe 698 Angela Pook   1145 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21287 John Calvert Sharon Calvert 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 566 David Smith   1085 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13653 David Smith Abbie Smith 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2 7833 StevenNeal Ella Neal 1065 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS200 1324 Stuart Denyer Sam Denyer 1047 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Comet 864 Peter Mountford   1204 16.0 DNC  
4 Medium Handicap GP 14 13953 Richard Moore Christine Moore 1133 16.0 DNC  
4 Medium Handicap Laser 2000 21882 Kyle Brown Freya Brown 1107 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 190 Len Trenoweth   1085 16.0 DNC  
4 Medium Handicap RS Vareo 176 Stephen Pendray   1085 16.0 DNC  

01/10 R1 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:38:43 0:28:00
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 2.0 0:45:20 0:32:47
3 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 16.0 DNC  

01/10 R2 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:14
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:20:12 0:14:36
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 3.0 DNF  
3 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 16.0 DNC  
3 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 16.0 DNC  

08/10 R1 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:36:57 0:26:43
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 16.0 DNC  

08/10 R2 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:14
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:51:28 0:37:13
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 16.0 DNC  

15/10 R1 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:14
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:24:21 0:17:36
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 16.0 DNC  

15/10 R2 - Slow Handicap Handicap_Class_Entered at 15:35:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:49
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Slow Handicap Mirror 70673 George Lenney Martin Egan 1383 1.0 0:33:21 0:24:07
2 Slow Handicap Mirror 70725 Bella Cockwell Tamsyn Stacey 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70190 Freya Brown   1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70549 Nuala Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 67938 William Sellwood Various 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70492 Bethan Reynolds Huw Reynolds 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 5846 Zoe Beckly Jack Beckly 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 37922 Oscar Phypers Max/Barrie 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 70447 Various (club boat)   1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap RS Feva XL 6498 Patrick Gill   1240 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69071 Louis Cain Jasper Roebuck 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 15563 Matthew Sincock, Rosie & Sennen Addinall Martin Egan 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 69957 Daniel Seabourne Joe Clark 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Mirror 63392 Ben Lloyd-King Wilfred Lloyd-King 1383 16.0 DNC  
2 Slow Handicap Pico 6 Ross Payne   1330 16.0 DNC  

01/10 R1 - Turbo Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 1.0 0:52:40 1:00:32
2 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 2.0 0:47:16 1:01:47
3 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 3.0 0:49:21 1:04:31
4 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 4.0 0:57:00 1:40:00
5 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 14.0 DNC  
5 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 14.0 DNC  
5 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 14.0 DNC  
5 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 14.0 DNC  
5 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 14.0 DNC  
5 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 14.0 DNC  
5 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 14.0 DNC  
5 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 14.0 DNC  
5 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 14.0 DNC  

01/10 R2 - Turbo Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:06
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 1.0 0:27:14 0:31:18
2 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 2.0 0:27:02 0:47:26
3 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 5.0 DNF  
3 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 5.0 DNF  
5 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 14.0 DNC  
5 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 14.0 DNC  
5 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 14.0 DNC  
5 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 14.0 DNC  
5 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 14.0 DNC  
5 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 14.0 DNC  
5 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 14.0 DNC  
5 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 14.0 DNC  
5 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 14.0 DNC  

08/10 R1 - Turbo Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 1.0 0:45:44 0:56:28
2 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 14.0 DNC  
2 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 14.0 DNC  
2 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 14.0 DNC  
2 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 14.0 DNC  
2 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 14.0 DNC  
2 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 14.0 DNC  
2 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 14.0 DNC  
2 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 14.0 DNC  
2 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 14.0 DNC  
2 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 14.0 DNC  
2 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 14.0 DNC  
2 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 14.0 DNC  

08/10 R2 - Turbo Handicap_Class_Entered at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:06
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
1 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 2.0 DNF
2 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 14.0 DNC
2 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 14.0 DNC
2 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 14.0 DNC
2 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 14.0 DNC
2 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 14.0 DNC
2 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 14.0 DNC
2 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 14.0 DNC
2 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 14.0 DNC
2 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 14.0 DNC
2 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 14.0 DNC
2 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 14.0 DNC
2 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 14.0 DNC

15/10 R1 - Turbo Handicap_Class_Entered at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Elapsed Corrected
1 Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765 1.0 0:56:04 1:13:17
2 Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765 2.0 1:03:23 1:22:51
3 Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870 14.0 DNC  
3 Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810 14.0 DNC  
3 Turbo International Moth 4100 Chris White   570 14.0 DNC  
3 Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870 14.0 DNC  
3 Turbo RS700 811 Chris Chambers   847 14.0 DNC  
3 Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810 14.0 DNC  
3 Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870 14.0 DNC  
3 Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870 14.0 DNC  
3 Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870 14.0 DNC  
3 Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870 14.0 DNC  
3 Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847 14.0 DNC  

15/10 R2 - Turbo Handicap_Class_Entered at 15:35:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:41
Rank Handicap_Class_Entered Type_of_Boat Sail_Number Helm_name Crew_Name Handicap Points Place
  Turbo Intl 14 1500 Liam Stacpoole Tom Stacpole 765    
  Turbo Intl 14 1554 Peter Crockford   765    
  Turbo B14 785 Peter Knight Jane Reeves 870    
  Turbo RS800 919 Charlie Ellse Lawrence Calverley 810    
  Turbo International Moth 4100 Chris White   570    
  Turbo B14 750 Gary Parks Chris Webber 870    
  Turbo RS700 811 Chris Chambers   847    
  Turbo RS800 833 Ed Myers Jonathan Myers 810    
  Turbo B14 620 Ben Lloyd-King Jez Page 870    
  Turbo B14 789 Henry Metcalfe Jasmine Husband 870    
  Turbo B14 722 Craig Brown Charlie Thwaites 870    
  Turbo B14 724 Stephen Hollingsworth Elliot Holman 870    
  Turbo Musto Skiff 176 Wayne Barnicoat   847    



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com